רון קופמן ואריה אלדד

"ספי, אתה רוצה לסתום לי את הפה?"

שמעון ריקלין על השיח הישראלי ותרבות הדיון בתקשורת


דרור רפאל וספי עובדיה שוחחו עם כתב ערוץ 20, שמעון ריקלין שהתייחס לשנאה הגוברת ברשתות החברתיות: "השעתי עצמי מהטוויטר כי אני יודע שאני חלק מהוויכוח"

בעקבות תרבות השיח ברשת, שהפך לקיצוני, ישיר ופוגעני, שוחחו דרור רפאל וספי עובדיה עם כתב ערוץ 20 שמרון ריקלין על שנאת חינם: "אני נמצא בערוץ 20 וחלק בולט בוויכוח הנוקב שיש פה. גזרתי על עצמי לפרוש מהטוויטר בחודש אב. פרשתי כי אני יודע שאני חלק מהוויכוח. יש פה וויכוח ועליו להתקיים. אני לא מקלל אנשים ולא מדבר עליהם בצורה בוטה, אני אומר כי יש פה צביעות של אליטה שקובעת סטנדרט לעצמה וסטנדרט ואחרים". על הדברים שאמר בעקבות הכרעת הדין של אלאור אזריה כשטען שלשופטים לא היה ניסיון קרבי השיב: "אתם רוצים לסתום לי את הפה? מותר לי להגיד שבית המשפט אמר שאם אזריה היה חשב שיש סכנה, היה עליו לדבר עם המפקדים ולהחליט מה עושים כשיש סכנה. אני עשיתי שירות קרבי ואני יודע שעד שלא הוכרז 'חדל' צריך לטפל באירוע מיידי. איך בית משפט צבאי יכול להגיד דבר כזה, אני לא מבין איזה ניסיון קרבי יש לו. אתם כאילו מדברים כעת על דיון תרבותי ועל השיח אבל בעצם אתם רוצים לסתום את הפה. אתם מעלים אותי לשידור בעקבות טענה לגיטימית שלי, זו טענה שזכותי להשמיע ושואלים אותי איך העזתי לומר אותה". על ההתבטאות של שפטל כנגד הרמטכ"ל טען שמעון ריקלין: "אני מאד לא אהבתי את ההתבטאות הזו. זו התבטאות מיותרת ואני נגדה לחלוטין. אני חושב לשני הצדדים (ימין ושמאל) יש מספיק טיעונים בכדי להתווכח. אל מול טענו של דן חלוץ כנגד מירי רגב וביטן טען: "זה מגיע מתוך התנשאות. כששפטל אמר את דבריו פשטה כאן מהומה אך דבריו של דן חלוץ עברו בשקט יחסי.

עוד הוסיף: "הצבא לא הפך לאויב הימין אך אין ספק שקורה משהו רע מאד בפיקוד של הצבא. תפיסות שפעם לא היו חדרו לצבא. ערך השיוויון גובר על ערך הניצחון, ערך הדאגה למיעוטים גבר על ערך הדביקות במטרה. אלו מגמות חמורות שאני חושש שנשלם עליהם". כשנשאל על הר הבית וההתקפלות של נתניהו השיב: "לא רוצה שיישפך דם אבל אני רוצה גם דברים נוספים. אם הייתי רוצה רק שלא יישפך דם הייתי מהגר לניו יורק. באנו לבנות מדינה והיום אנחנו מציינים אירוע שקרה לפני אלפיים שנה כי זה ייחודו של העם היהודי".

 

 

עריכה: איתמר זיגלמן

 

01/08/2017

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


שמעון ריקלין
שמעון ריקלין  |  (צילום: אמיר לוי, פלאש 90)
Paris