גבי גזית

"לא צריך להשפיל את החשוד"

ח"כ מיקי זוהר מציע לחקור במעצר רק בעלי עבר פלילי. ח"כ מיקי לוי: "גרוע ולא מוסרי"


גבי גזית שוחח עם ח"כ מיקי זוהר שהציע לחקור במעצר רק בעלי עבר פלילי: "ח"כ מיקי זוהר מנסה למנוע בכל צורה לחקור אותם, ח"כ אמסלם מנסה למנוע מהמשטרה לסכם את החקירה כדי להרוויח זמן, ח"כ ביטן מנסה למנוע באמצעות החוק הצרפתי למנוע להעמיד את ראש הממשלה לדין. מה קורה כאן?"

הצעת חוק חדשה של מיקי זוהר ממפלגת 'הליכוד' קוראת לאנשים ללא עבר פלילי לא להיעצר לצורך חקירה. ח"כ זוהר הסביר את הצעת החוק וטען: "הצעת החוק הזו קובעת שאדם שאין לו עבר פלילי ואינו חשוד בעבירה שדינה היא שבע שנות מאסר ומעלה אלא בנסיבות מאד מסוימות לא ייעצר. זה אומר שאנשים ללא עבר פלילי שנעצרים כיום באזיקים בשש בבוקר יוגבלו במקום זאת באמצעים אחרים שיש לבית המשפט להציע. הם יהיו בתנאים שבית המשפט יקבע בהתאם לנסיבות, למשל הרחקה, מעצרי בית, ניתוק מאינטרנט וטלפון ועוד. הדבר המרכזי מבחינתי הוא שאנשים נורמטיביים רבים מואשמים בפרשות ויוצאים זכאים אך נותרים עם הבושה. זה דבר מיותר במדינת ישראל, המשטרה יכולה לבצע את עבודתה ולמנוע שיבושי חקירה מבלי להשפיל את החשוד ונצל את כוחה. זהו כלי לא ראוי ולא מכובד במדינה דמוקרטית. בארצות הברית למשל כוננו חוקה מאד ברורה בה אנשים שחשודים בעבירות חמורות של אונס ורצח אינם נעצרים, אני לא בעד המצב הקיצוני שיש בארצות הברית אך יש לשמור על שמו הטוב של האדם הנחקר בישראל. אנשים מקבלים 'מקלחת קרה' ללא עוול בכפם והופכים בין רגע לאויבי הציבור. אם מדובר על עבירות כגון אונס ורצח יש לעצור את האדם מחשש לחיי אדם ופגיעה בחברה, על חשש לשיבוש תהליכי חקירה בלבד ניתן להשתמש בכלי אכיפה אחרים".

לשיחה הצטרף ח"כ מיקי לוי ממפלגת 'יש עתיד' שהתייחס לדברים: "מדובר בחוק גרוע, הזוי, לא מוסרי שיאפשר לאנשים מסוכנים להמשיך ולהסתובב בחוץ. מה לגבי אדם שהיכה אחר מבלי להרוג אותו? מה לגבי אותו דרס בתאונת פגע וברח ויעלים ראיות, עבירות שחיתות ועוד? אין למשטרה שום כלים למנוע מאדם שאינו במעצר להשתמש בטלפונים של אחרים, לתאם עדויות, להעלים ראיות. אם החשוד לא ייעצר יש חשש ממשי לשיבוש הליכי חקירה והעלמת ראיות. היום המשטרה עוצרת רק אם יש חשש ממשי לביצוע עבירה ואם יש ראיות, סמכות המשטרה היא למשך 24 שעות ולאחר מכן פונים להארכת מעצר ואז השופט קובע בנושא. עוד ועוד אנשי ראש הממשלה נעצרים ומיקי זוהר מנסה למנוע בכל צורה לחקור אותם, ח"כ אמסלם מנסה למנוע מהמשטרה לסכם את החקירה כדי להרוויח זמן, ח"כ ביטן מנסה למנוע באמצעות החוק הצרפתי למנוע להעמיד את ראש הממשלה לדין. מה קורה כאן? הם מתחרים בינם לבין עצמם מי יביא חוק הזוי יותר במטרה לבצר את מקומו של ראש הממשלה. משרד ראש הממשלה אינו מקום לעבריינים. מדובר על שורת חוקים ואיומים כנגד רשויות החוק, זוהי רדיפה שיטתית של כל גורמי אכיפת החוק מבג"ץ, בית המשפט, התקשורת, המשטרה ועד מבקר המדינה והיועץ המשפטי לממשלה, לאן אתם לוקחים את המדינה הזו?"

השיב לו לסיום ח"כ זוהר: "מתוך כבוד לחבר הכנסת אני אברור את מילותיי ולא אשתמש במילים קשות,כל הטענות שלו מנותקות מהמציאות ולא קשורות להגשת החוק הזה, החוק שלי מלווה ומגובה בלשכת עורכי הדין, אי אפשר לחשוד שללשכה יש אינטרס לשמור על ראש הממשלה. החוק הזה נועד למנוע פגיעה חוקתית בהרבה מאד זכויות ייסוד של אזרחים טובים במדינת ישראל. איך יוכל ח"כ לוי להצדיק את דבריו לאחר שהבהרנו שהחוקים הללו לא יהיו תקפים לפרשיותיו של ראש הממשלה נתניהו?"

 

עריכה: איתמר זיגלמן

06/11/2017

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ח"כ מיקי זוהר
ח"כ מיקי זוהר  |  (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
Paris