103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
רוני דניאל

"אני רואה פה דפוס התנהגות עברייני"

ח"כ יאיר לפיד בעקבות נאומו של נתניהו


רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור שוחחו בתוכניתם עם ח"כ יאיר לפיד שנדהם מהדברים שאמר אמש (ג') ראש הממשלה בנאומו: "זה היה סטנד-אפ ברמה לא גבוהה במיוחד"

"זה היה מסוג הדברים שאתה יושב מול הטלוויזיה ולא יודע אם לצחוק או לבכות", כך הגיב הבוקר (ד') חבר הכנסת יאיר לפיד לדבריו של נתניהו מאמש (ג') בעצרת התמיכה של מפלגת 'הליכוד': "הגבות של נוסבאום אכן מצחיקות אותי אך אני פחות צוחק כשראש ממשלת ישראל מנסה לעשות צחוק מהמשטרה ששומרת על חיינו.  איזו משטרה הוא תקף? זו ששומרת על ירושלים? זו שנלחמת בארגוני פשע?"

עוד הוסיף: "אני לא הפסיכולוג של נתניהו אך חווינו שוב פעם אמש (ג') את איבוד הממלכתיות וזו לא הפעם הראשונה, נאום החמוצים לא היה טוב יותר. מדובר על ראש ממשלה שמתעסק בחקיינות ומשקר. דבריו על נשיא המדינה היו דברי שקר! כידוע לכם, המשטרה המליצה בעניינו של ראובן ריבלין שלא להגיש נגדו כתב אישום. ראש ממשלת ישראל עמד, ולמרות שאין לו בעיה לבצע תחקיר ולבדוק את דבריו, משקר ומבצע סטנד-אפ ברמה לא גבוהה במיוחד – זהו אובדן מוחלט של הממלכתיות. כולנו מכירים את נתניהו 20 שנים ויותר, זה לא אותו נתניהו שהכרנו, משהו קרה לו".

"אני מזהה הרבה מאוד לחץ אצל ראש הממשלה", טען ח"כ יאיר לפיד: "נתניהו אמור היה לדעת כי הוא זה שהפך את המלצות המשטרה ל'מגה אירוע'. ההמלצות שנתניהו באמת פוחד מהן שייכות לפרשת הצוללות, בגללם מיהרו כל כך לנסות לחוקק את חוק ההמלצות ולהגן על נתניהו. אני רואה במעשיו דפוס עברייני, אנחנו רואים את נתניהו בכנסת בניסיון מתמיד לאיים על שלטון החוק במדינת ישראל ועל כל האנשים שהוא בעצמו מינה. הוא כבר לא יכול לטעון עוד שהשמאלנים מינו לו אנשי צוות ולכן בוחר לאיים עליהם, זה לא ילך לו ואנחנו לא ניתן לו לעשות זאת".

כשנשאל מדוע נתניהו חושש דווקא מפרשת הצוללות הסביר ח"כ לפיד: "לנתניהו אין תשובה לשאלה שמעסיקה את כל אזרחי ישראל - למה הוא אישר לגרמנים מכירה של צוללות מתקדמות למצרים בלי להתייעץ עם אף אחד ובלי לדבר עם אף אחד תוך סיכון ביטחונה של מדינת ישראל. נתניהו ידע כיצד צריך להתנהל הליך תקין, משרד הביטחון, שר הביטחון והרמטכ"ל לא ידעו על כך. מדוע?"

אלון בן דוד התייחס לפרשת הצוללות וטען: "בסופו של דבר הגרמנים לא מחויבים לקבל את אישורנו בכדי למכור את הצוללות הנ"ל למצרים". יואב לימור הוסיף לדבריו: "אם התנהל שוחד ונתניהו קיבל אותו אז הוא עבריין, אם הוא לא ידע זאת אז מדובר במנהל גרוע".

"אם נתניהו לא ידע זאת הוא אינו כשיר לתפקידו", הכריז חבר הכנסת יאיר לפיד: "אני הייתי שם, הוא ניהל את הדברים הללו באופן אישי, הוא לא יכול לטעון שהוא לא ידע את הדברים אלא אם הוא ממש התאמץ בכדי שלא לשמוע אותם. בוג'י יעלון אמר הבוקר (ג') בצדק- 'אם נתניהו ידע עליו ללכת לבית סוהר ואם הוא לא יודע עליו ללכת הביתה ולא לחזור'. לא יכול להיות שראש ממשלת ישראל מנהל באופן אישי את עסקת הנשק האסטרטגית הגדולה ביותר בתולדות המדינה ואינו יודע כל כך הרבה דברים הקשורים לקבלת שוחד של המקורבים שלו, מדובר על שמרון ומולכו. כשאני ניהלתי משא ומתן קואליציוני ניהלתי אותו מול שמרון שהיה האדם היחידי שלא היה צריך להתקשר לנתניהו כדי לקבל את אישורו, עכשיו הוא טוען שלא היה לו מושג? אני ממש מקווה שנתניהו לא ידע את הדברים, אם הוא לא ידע הוא לא כשיר לתפקידו אך הרעיון שראש ממשלת ישראל קיבל שוחד בעסקה ביטחונית הוא רעיון שאי אפשר לשאת אותו".

"היום אני אעלה הצעת חוק בכנסת שתמנע סוג כזה של תיווך. ציין ח"כ לפיד: "מה פתאום שיהיו בעסקאות בין מדינות כאלה עמלות? אנחנו שמים על השולחן הצעת חוק שהייתה צריכה להתקיים לפני שנים". על עמדתו בנוגע להצעת החוק של מפלגת 'הבית היהודי' לחוק יסוד שיקשה על שופטי בית המשפט העליון לפסול חוקים טען ח"כ לפיד: "אלו לא הצעות תמימות, יש כאן התקפה ישירה על בית המשפט העליון, פעם אחר פעם הממשלה מצאה פתרון נוח במקום לעשות את עבודתה. אנשים שלא מבינים מהי דמוקרטיה וכיצד היא עובדת, מי שייפגע מכך אלו האזרחים שלא יהיה להם בית משפט שיגן עליהם. אני אאבק בכל פעם שינסו לפגוע בשלטון החוק".

על ההצהרה שראש הממשלה אינו חשוד פרשת הצוללות הוסיף: "השתנה הרבה מאז ההצהרה, באותו הזמן לא התייצבו חוקרים בשש בבוקר בביתם של שמרון ומולכו בכדי לקחת אותם לחקירה וגנור לא היה אז עד מדינה. יש עוד הרבה דברים שאנחנו לא יודעים אך היועץ המשפטי ידע שאם היה מפרסם כי ראש הממשלה חשוד הגרמנים היו מבטלים את פרשת הצוללות, הוא יודע שמדינת ישראל זקוקה לצוללות ואי לכך נהג באחריות. לא יתקיים עולם בו שמרון ומולכו חשודים, גנור חתם הסכם עד מדינה ואיש שניהל את העסקה באופן אישי לא ייחקר".

לסיום התייחס חבר הכנסת יאיר לפיד לסרטון נבי סלאח בו נראים חיילי צה"ל סופגים אלימות מנערות פלסטיניות מבלי להגיב מנגד ושיתף בתחושותיו: "התמלאתי אהבה וכבוד כלפיהם על האיפוק והשליטה העצמית תוך הבנה של הסיטואציה, אני גם שמח שאותה נערה מכה נעצרה ומקווה שתשב זמן רב בכלא מפני שמדובר בהתנהגות עבריינית. אני מסיר את הכובע לחיילי גבעתי".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

20/12/2017
הישארו מעודכנים

יו"ר 'יש עתיד' ח"כ יאיר לפיד
יו"ר 'יש עתיד' ח"כ יאיר לפיד  |  (צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90)