רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"נמאס שמי שנמצא ליד הצלחת חוטף ממנה כל הזמן"

ד"ר יצחק ספורטא זועם על העלאת שכר השרים


החלטת השרים להעלות את שכרם בעוד 5,000 שקל הקפיצה הרבה מאוד חלקים בציבור שזעמו על הדרך שבה מחליטים נבחרי הציבור להגדיל לעצמם את המשכורת, בעוד שברחבי הארץ יש קבוצות שנתקלות באטימות בכל הקשור לניסיון להעלות את השכר שלהן. ד"ר יצחק ספורטא מהפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב עלה לשידור במהלך ויכוח בין ספי עובדיה, שצידד במהלך, וניסים משעל, שהתנגד לו. ספורטא זעם על הדרך ועל השכר, וטען כי נבחרי ציבור לא רשאים מבחינת אתית להעלות את שכרם

"יש חברי כנסת ושרים שאומרים שהדיון הזה הוא כולו פופוליזם, אז כל אלה מהספסלים האחוריים של הליכוד, שייסתמו את הפה, ויתחילו לחשוב קצת וגם לחשוב בעקביות. בישראל 2018, רק 1.8 אחוז מרוויחים 42 אלף שקל. הם נמצאים בדרגת השכר העליונה בארץ. הבכיינים האלה באים ואומרים ליו"ר ועדת הכיתה שלהם בוועדת הכספים שהם צריכים עוד 5000 שקל. כל הסיפור עם הפופוליזם, לך תספר לחברים שלך. מי שנמצא ליד הצלחת מגיע, לוקח ומתבכיין כמה שיותר. זה בלתי אפשרי. תקרא לזה פופוליזם, הם משרתי ציבור שמסדרים לעצמם משכורות ומשנים באותו רגע. תקרא לזה משה, שמשון, או פופוליזם, זה לא משנה. אני מדבר ברצינות. אם אתה אומר שאני לא רציני, אני מנתק לך את הטלפון עכשיו, מה אתה רוצה, מה קרה לך?".

"אני לא רוצה להירגע, כולכם סוגרים דילים מאחורי השולחן. לא בא בחשבון שמנכ"ל טבע מקבל 20 מיליון ש"ח. אתה חותך את המציאות לפרוסות. הכל קשור בהכל. מאות אלפי אנשים חיים במחסור ובדלות, עם כל נתוני המאקרו. למה לשרים מגיע הרבה כסף? השכר שלהם אף פעם לא נשחק, לא נורא. כי יחסית לשכר הממוצע במשק הם מקבלים הרבה יותר.

כשנשאל ספורטא אם שר צריך להרוויח פחות מחבר כנסת השיב: "אתה יודע מה, כן. יש לו הרבה יותר כוח והטבות, ואחרי שהוא מסיים הוא נחשב לאדם מאוד חשוב. בואו נכניס גם את זה למשוואה. ממש מסכנים, כולם שם הרי גרים בשכירות או בדיור ציבורי והולכים ברגל. די לרחם עליהם. הם בשני האחוזים העליוניים. אין מה לרחם עליהם".

"אי אפשר להצדיק אותם", זעם המומחה, "הם גוררים את הנכים כדוגמה, ומה שנשחק הכי הרבה זה קצבאות הנכים, וזה קורה על ידי אותו ראש הממשלה שביצע את המהלכים האלה בעבר. אם היו תוספות מסודרות לאורך השנים, בהתאם לצרכים שלהם, הם לא היו צריכים לצאת ולהפגין. צריך לבדוק וליישם מה הצורך של נכה שהוא פגוע נפש, או אדם על כסא גלגלים. כל הוועדות קבעו שמה שנותנים להם הוא לא מספיק, אנחנו חוזרים למדינת סעד של שנות ה-50. אנשים שנמצאים בפוליטיקה לא מצליחים לשנות את זה. כשבנאדם מקבל תפקיד ציבורי, מלכתחילה יש לו אחריות לאזרחי ישראל, ואם צריך לבוא לשרוף את המועדון, זאת כבר לא דמוקרטיה, זה משהו מזעזע".

לסיום סיכם ספורטא את עמדתו: "אני חושב שהעניין שהם מסדרים לעצמם, זה מזעזע".

16/01/2018
הישארו מעודכנים

(צילום: 103FM)