ינון מגל ובן כספית

פרסום ראשון: עימות בהרצאת שוברים שתיקה במכללת תל חי

פעילה חברתית שנכחה בעימות: "הנפש לא יכולה להכיל את כמות ההכפשות נגד חיילי צה"ל"


פעילה חברתית שנכחה בעימות האלים: "הנפש לא יכולה להכיל את כמות ההכפשות נגד חיילי צה"ל"

אמש (א') התקיימה במכללת תל חי הרצאה של הארגון השרוי במחלוקת 'שוברים שתיקה'. בעקבות ההרצאה החל עימות סוער כנגד המרצים שגינו את פעולותיהם של חיילי צה"ל. תמיר זדה, שארגן הרצאה סיפר: "אני פעיל בתא הסטודנטים שנקרא 'מעורבות פוליטית' והחלטנו להזמין בין היתר גם את ארגון 'שוברים שתיקה' להרצאה שמיועדת לסטודנטים לאחר קיבלנו אישור ממנכ"ל המכללה ומדיקן הסטודנטים. לאחר שיח עם עיריית קריית שמונה הוחלט לאשר לקהל מהעיר להגיע להרצאה כשהם מתחייבים לא להתלהם ולא לפוצץ את האירוע. חשוב לציין שטרם כניסתם לחדר ההרצאות אנשי ארגון שתיקה ספגו איומים וקיבלו הודעות טקסט שקוראות להם להתרחק מהמכללה.

כבר בתחילת ההרצאה החלו קריאות ביניים למרות שחילקנו את ההרצאה בצורה שווה בין הנואמים אך לצערנו החלו קריאות גזעניות, קראו לי נאצי והכפישו אותי לאורך כל הערב. כל ההסתה הזו הגיע כתוצר של האווירה הציבורית שהמנהיגים שלנו מייצרים מידי יום. אנחנו חיים באווירה מסיתה נגד ארגון חוקי שמתקיים במדינת ישראל. בסוף האירוע סטודנטיות ערביות הוצאו בליווי משטרתי עד לפתח מעונות הסטודנטים כשזורקים להן ביצים על הרכב". עוד סיפר: "במהלך ההרצאה סטודנט ערבי או דרוזי החל ללכת מכות. מיד עליתי לבמה וצעקתי במיקרופון להפסיק עם האלימות ועם הערות הגזעניות כלפיו".

אורנה פרץ, פעילה חברתית ותושבת קריית שמונה סיפרה על חוויותיה מהאירוע: "אתייחס קודם כל לסוף ההרצאה, לא היו אף נשים שיצאו מכוסות בפניהם בגלל שזרקו עליהם ביצים. אני מבקש ממך לא לשקר לציבור. הגענו להרצאה לשמוע את שוברים שתיקה, זוהי הפעם הראשונה ששמעתי את הרצאת שוברים שתיקה. הבטן שלי לא יכלה להכיל את כמות ההכפשות והפגיעה בחיילי צה"ל. האשימו את החיילים שהם עם כובש הנכנס לתוך ביתם של תושבי עזה ומנסה לכבוש אותם. לאחר שעה הרצאה של חייל קם סטודנט ערבי והחל לקלל את היושבים בקהל כך החלה האלימות".

השיב לה תמיר: "אעמיד אותך על דיוקך. הייתם כ-25 פעילים שחדרו להרצאה. סטודנטים ישבו בקמפוס וחשו בחוסר ביטחון בעקבות האווירה שאתם יצרתם ולכן נדרשו לצאת בליווי משטרתי. המרצה לא הצליח להגיע לשלב השאלות כי הפעילים כלל לא נתנו לו לדבר". "אל תכפיש את תושבי קריית שמונה", זעמה אורנה: "אתה משקר כי לא רק הם התלהמו, מדובר בתושבים ששילמו מכספם האישי כדי להיכנס להרצאה. היו שם גם סטודנטים שרצו להתבטא ולא נתנו להם".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

07/05/2018

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


הפגנת שוברים שתיקה
הפגנת שוברים שתיקה  |  צילום: תומר נויברג/פלאש 90
Paris