103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

דובר צה"ל: "מה שראיתם - רק קצה הקרחון"

תא"ל רונן מנליס ליואב לימור ולרוני דניאל: "מבצע אחד מיני רבים שצה"ל מסוגל לעשות"


דובר צה"ל סיפר ב'קבינט הביטחוני' של רדיו 103fm עם רוני דניאל ויואב לימור, על הלילה המתוח שעבר על הגבול הצפוני: "נערכנו לחודש מאי על כלל מאפייניו"

במהלך הלילה (ד') חיזבאללה ואנשי המליציות השיעיות שיגרו רקטות לעבר רמת הגולן בהוראת כוח קודס של משמרות המהפכה, וישראל תקפה בתגובה. על הלילה המתוח דיווח דובר צה"ל, תת אלוף רונן מנליס: "לא ישנתי הלילה. בשבועות האחרונים אנחנו מנהלים מבצע רחב היקף לשיבוש הכוונה האיראנית להגיב על תקיפת בסיס T4 והריגת הפעילים האיראניים, אשר מייחסים אותה לישראל. השבועות הללו התאפיינו בהרבה מאוד פעולות גלויות, חשאיות ותקשורתיות שנועדו למטרה אחת - להרתיע ולצמצם את התגובה האיראנית משטח סוריה לישראל.

"הלילה ראינו פעולה איראנית שונה מזו שהם תכננו בהתחלה", המשיך: "נכון לומר שהם תכננו לבצע פגיעה במרחב רמת הגולן ובשורה התחתונה הם לא הצליחו לפגוע ולגרום לנזק. בחודש האחרון הכנו את מבצע התגובה במאמץ מודיעני רחב מאוד ובמאמץ מבצעי של חיל האוויר. ברגע שהכוחות החלו לבצע פעולה ישירה ניתן האות לצאת למבצע.

"זהו אחד המבצעים האוויריים הנרחבים שבוצעו מול האיראנים", הוסיף מנליס, "הותקפו עשרות יעדים, בעיקר אתרי מודיעין, מפקדות לוגיסטיות, מפקדים צבאיים, אתרי החבאת נשק, כולל בנמל התעופה האזרחי של דמשק. במהלך הלילה ירו המערכות הסוריות, דבר שהוביל אותנו לתקוף חזרה חמש סוללות סוריות, אף שהזהרנו אותם שלא יתערבו ולא ייקחו חלק באירוע".

עוד הוסיף: "האיראנים הגיעו לזירה הסורית בתירוץ שהם רוצים לעזור לאסד להישאר בשלטון כשהם מסייעים ללחימה מול דאע"ש, מאז השתנו דברים רבים במדינה ולמעשה האיראניים נשארים שם כיום כבסיס קדמי לפעולה מול מדינת ישראל. זהו מרחב הקשר בין איראן ללבנון, שם פועל גם חיזבאללה. ככל שחלף הזמן המשכנו לטעון שלא נאפשר השהייה האיראנית במרחב סוריה וביצענו פעולות, חלקן גלויות וחלקן חשאיות שהובילו אותם להאשים את ישראל ולתקוף. ההחלטה לתקוף אותנו היא שגויה מיסודה, מה שראינו הלילה היה רק קצה הקרחון של היכולת הצה"לית. היכולות המודיעיניות של צה"ל הם גדולות ורחבות ואם יידרש נראה זאת גם בהמשך".

כשנשאל מי מאשר מבצעים שכאלה באיראן השיב: "אני מעריך שפעולה ישירה מול מדינת ישראל מקבלת את האישורים בכל הרמות באיראן, אני לא יודע לומר זאת באופן וודאי". על הפגישה בין ישראל לרוסים הדגיש: "אני מפריד בין השיח המדיני האסטרטגי לבין הפעילות הטקטית אך אני יכול לומר שעדכנו את הרוסים דקות לפני התקיפה שלנו אמש".

לקראת צעדת המיליון בעזה הבהיר דובר צה"ל שמדינת ישראל ערוכה לכל תרחיש. "התפקיד של הצבא הוא לממש את משימת ההגנה על מדינת ישראל בכל החזיתות, הגבולות ובשלל האתגרים. יש לנו את הכוחות לעשות זאת ונערכנו לחודש מאי על כלל מאפייניו תוך הבנה שאין לנו רצון לדרדר את המצב או להסלים אותו. הייתי בהערכת מצב בצפון אמש עם שני ראשי הרשויות, היה מחמם את הלב לראות את השיח בינם לבין פיקוד העורף ופיקוד צפון תוך מתן ביטחון לאנשיהם".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

10/05/2018
הישארו מעודכנים

דובר צהל רונן מנליס
דובר צהל רונן מנליס  |  צילום: דובר צה"ל, ויקיפדיה