רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"החשש: הרעידה הגדולה מתקרבת"

ד"ר רון אבני, מומחה לרעידות אדמה, ניתח את המצב לאחר רעש האדמה בצפון


האם רעידות האדמה בצפון הארץ שהתרחשו בימים האחרונים מנבאות רעידה גדולה העתידה להגיע בקרוב? ד"ר רון אבני, מומחה לרעידות אדמה מאוניברסיטת בן גוריון, שוחח על כך עם אלון בן דוד ויואב לימור ב־103fm. הם נותרו רועדים.

"זה מאוד עשוי לבשר על בואה של רעידה גדולה", הדגיש אבני. "יש מושג שנקרא 'פור שוק', המקביל של 'אפטר שוק' - שמתאר בדיוק את זה. רעידה גדולה יכולה להגיע אחרי רצף של כמה רעידות כאלה, ואני חושש שזו אחת האפשרויות ושפרעון השטרות הלא מכוסים על ידי הממשלה יבוא כעת", אמר.

עם זאת אבני הדגיש כי "אני לא יכול לדבר באחוזים, אבל ההסתברות הגדולה היא שלא יקרה כלום. על פי נתוני העבר, כל 100 שנה מתרחשת רעידה גדולה והרסנית, והאחרונה הייתה בשנת 1927 - אז מתו כ־300 בני אדם".

לדברי אבני, הממשלה החליטה כבר לפני שנים רבות להשקיע 3.5 מיליארד שקל כדי לחזק מבני ציבור, בהם בתי ספר ובתי חולים. "כשלוש שנים אחרי ההחלטה הופסק התקצוב. אני לא בטוח שזה מבוצע גם כיום", הוסיף, "אני מניח שעכשיו הרשות המוסמכת לטפל בכך, רשות החירום הלאומית, בלחץ גדול לנוכח הרצף הזה, שמפחיד את אנשי המדע".

אחרי כל אלה ולנוכח החשש של המגישים באולפן, סיים אבני באיחול לבבי ואקדמי להפליא: "שנהיה חריגים בממוצע הרב־שנתי". נאלץ להסכים.

 

עריכה: יניב מורוזובסקי

05/07/2018

זה רק תרגיל, בינתיים?
זה רק תרגיל, בינתיים?  |  צילום ארכיון: פלאש90