103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
זהבי עצבני
עם נתן זהבי

מי יתקן את פגועי הנפש?

נתן זהבי הביא עדות קשה של שכניו של פגוע נפש • קרא: "נדרשת פעולה יסודית ועניינית"


פגועי הנפש נמצאים לרוב, למרבה הצער, בשולי מהדורות החדשות. מקרה אחד שהגיע אתמול (ג') לדפי העיתון, עמד במרכז דברי הפתיחה של נתן זהבי בתוכניתו ב־103fm. זהבי הביא עדות של שכניו, שממנה עולה תמונה של הזנחה שיטתית העלולה להיגמר באסון. וזו, כמובן, רק דוגמה אחת מתוך מאות רבות ברחבי הארץ.

"אתמול הייתה ב'מעריב' כותרת על פני עמוד שלם שעסקה בנכה צה"ל פגוע נפש, שהסתבך בהימורים וחולץ מטורקיה בשלום אחרי שנשקפה סכנה לחייו", סיפר זהבי, "שכניו שיתפו אותי בעדות מחייהם, שאותה אני מביא כאן".

על פי עדות שכניו של האיש, חייהם אינם חיים כבר 20 שנה. "הוא סגור בביתו ומתבודד כמעט בכל שעות היום", כתבו, "מחלתו הנפשית מורכבת, והוא נוהג לנבוח יום ולילה. מי שלא שומע את זה לא מבין באיזו מציאות אנחנו חיים".

לדבריהם, הם פנו לאורך השנים לרשויות הרווחה, למשטרה ולבני המשפחה - אבל איש לא יכול היה לעזור. אין יוצא ואין בא, המשפחה מביאה אוכל בקופסאות פעם בשבוע. "בלילות זה הופך למשהו בלתי נסבל, אי אפשר להתמודד עם זה", תיארו, "התקנו חלונות אטומים - אבל זה טוב כל עוד אתה בבית. אי אפשר לשבת בחצר, לארח אורחים. לפני כמה ימים הושב מטורקיה בתום מבצע דיפלומטי - ואנחנו נואשים".

השכנים ציינו כי זו לא הסתבכות ראשונה שלו, ובעבר איבד את כספו בהימורים בוורנה. "ברור לכל הרשויות שמדובר באדם חולה שזקוק לעזרה, אבל נאמר לנו שכל עוד שהוא לא מהווה סכנה מוחשית לסביבה - אי אפשר לאשפזו בכפייה. ומה איתנו? זה שאין לנו איכות חיים ואנחנו חיים במצב בלתי אפשרי בגילנו המתקדם - זה הגיוני? למה אנחנו צריכים לסבול? למה האפוטרופוס הכללי, משרד הביטחון או הרווחה לא עוזרים לעשרות אנשים מבוגרים שחייהם אינם חיים?"

פרשת ענבל אור: "התקשורת הרימה והורידה אותה"

המקרה שהביא זהבי בתחילת השידור הוא, כאמור, אחד מיני רבים. "קשה להאשים את פגועי הנפש כי הם לא אחראים למעשיהם", אמר, "יש הזנחה נוראית של התחום הזה במדינת ישראל, והרשויות חייבות להתחיל לטפל בנושאים האלה בצורה רצינית - כי הסבל של בני המשפחות הוא גדול, וזה כר פורה מדי גם למקרי אלימות, אפילו עד כדי רצח. לא נעשית כנראה פעולה יסודית ורצינית ועניינית כדי לפתור את בעיית פגועי הנפש בישראל, ויש המונים כאלה. מקווה שהנושא הזה יטופל. גם למענו, גם למען משפחתו - וגם למען השכנים שלו".

ענבל אור // צילום: נתי שוחט/פלאש90
"קורע את הלב". ענבל אור // צילום: נתי שוחט/פלאש90
 

בפתח התוכנית התייחס זהבי גם לנושא אחר הנמצא במרכז תשומת הלב הציבורית: פרשת היזמת ענבל אור, שסרטוני עירום שצילמה מופצים בימים האחרונים ברשת. לדברי נתן, לתקשורת חלק מרכזי במקום הנמוך והמסוכן שבו היא נמצאת כיום.

"התקשורת, שזה סוג של חרא תקשורת, פינקה אותה, רוממה אותה וראיינה אותה יום ולילה ברדיו ובטלוויזיה. בנו דמות - שבבת אחת קרסה", אמר, "ניכר מהצילומים שהיא מפיצה ושאנשים נהנים להפיץ הלאה שמצבה הנפשי מעורער. זה קורע את הלב לראות אישה מידרדרת לתת־רמה. היא אם לילדים, יש לה משפחה ויש אנשים שמכירים אותה מימים ימימה ואוהבים אותה".

"ומה בעיתונים?", המשיך זהבי, "שם אני קורא שאור 'ממשיכה להסעיר את הרשת'. אני מצטט כותרת של מיקי לוין ב'מעריב': 'שמישהו יעצור את ענבל אור לפני שיקרה משהו'".

 

עריכה: יניב מורוזובסקי

משתמשי האתר, שימו לב!
מעתה, הנגינה באתר אינה אוטומטית. להאזנה, יש ללחוץ על כפתור ה־Play בנגן שבראש העמוד.
11/07/2018
הישארו מעודכנים

נתן זהבי
נתן זהבי  |  צילום: 103fm