103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"אנחנו משלמים מחיר יקר על העדר האסטרטגיה"

אלוף (מיל') עמירם לוין על הידיעה כי חיל האוויר תקף עמדות צבאיות באזור קוניטרה


אלוף פיקוד הצפון לשעבר, עמירם לוין התייחס בתוכניתם של חברי הקבינט ב-103fm לתקיפת חיל האוויר בדרום רמת הגולן ולטרור העפיפונים מרצועת עזה: "כל ההצלחות הטקטיות של צה"ל בחזית הסורית וברצועת עזה מתבזבזות על קונספציה מוטעית והיעדר אסטרטגיה".

דובר צה"ל אישר כי כלי טיס תקפו שלוש עמדות בדרום רמת הגולן הסורית בתגובה לחדירת המל"ט אמש (ד'). אל"מ עמירם לוין סבור שאנחנו משלמים מחיר יקר על היעדר האסטרטגיה והקונספציה המוטעית של מהממשלה נוקטת בה חודשים ארוכים. "הדרישה להעיף את איראן מכל סוריה היא דרישה שלא עובדת והכי חמור שאזרחי עוטף עזה משלמים את המחיר של הידיים הקשורות. צה"ל פעל אתמול נכון. מל"ט שחודר לישראל צריך להפיל אותו. כל ההצלחות הטקטיות של צה"ל בחזית הסורית וברצועת עזה מתבזבזות על קונספציה מוטעית והיעדר אסטרטגיה".

כל הפעולות הצבאיות שישראל מודה בהם ואלו שלא הן פעולות נכונות, בהיעדר יחסים דיפלומטים עם איראן ואסד צריך להבהיר בכוח מהם הקווים האדומים. תוספת ההתלהמות, השפלת איראן בהצהרות בומבסטיות של וחשיפת הטכניקות של איך השגנו את מסמכי תוכנית הגרעין פוגעות בהישגים שיכולים להתלוות לפעולות הצבאיות הנכונות בדיפלומטיה שקטה.

"אם היינו מפגינים איפוק יכולנו לדרוש עבורו נכסים", הצביע, "אסד הוא פושע מלחמה שהיינו צריכים לחסל. תמורת האיפוק ואי החיסול שלו יכולנו לדרוש נכסים בתמורה. יכולנו לדרוש הסכמה בשתיקה שאיראן תיסוג מעבר לדמשק. כשאסד היה במצוקה אולי אפילו יכולנו להשיג הכרה בין לאומית ברמת הגולן. מחליפים דיפלומטיה שקטה ושימוש נכון באיפוק שלנו ובכוח שלנו ומרווחים יותר מאשר ההתלהמות והשימוש המוגזם באיומים בכוח שאנחנו לא ממשים אותם.

"אם היינו מורידים את הדיפלומטיה ואת ההתלהמות הפומבית וההשפלה לא היינו בחזית צבאית גלויה, ארוכת תווך ומיותרת. לאיראן אין גבול איתנו ויש לה המון דרגות חופש לפגוע בנו, היום היא חלשה ויש כאן הזדמנות. הויכוח הוא איך משתמשים בכוח. האם באיפוק ניתן להשיג יותר או שננצל את העובדה שאנחנו חזקים ונמעך את האויבים. שרי הקבינט אמרו בגלוי לתושבי עזה להמתין בסבלנות כי יש לנו בעיה עם איראן. אילו לא היינו מתלהמים יכולנו לומר לאיראן בשקט לא להתערב לנו בעזה. אלו דברים שעושים בדיפלומטיה שקטה".

על הטיפול בעזה הוסיף: "במקום לסגור דברים ולא להילחם בחמאס, צריך להילחם בחמאס ובמקביל לתת לו תקווה ועתיד לדברים כלכליים. איום השריפות אינו איום קיומי ואינו אסון, מצד שני לא ייתכן שאנחנו לא מסוגלים לתת לאזרחים שלנו את ההגנה הבסיסית בנפש וברכושם.

"לא הייתי נכנס לעזה כדי לטפל בבעיית העפיפונים", הבהיר, "אלוף פיקוד דרום יכול לדאוג שלא יהיו שריפות בדרום אם יציב חיילים שיעמדו על קו הגבול שייכבו את השריפות. צה"ל בדרך כלל עושה את הדברים בצורה טובה אך ההצלחות שלו מבוזבזים על היעדר אסטרטגיה וקונספציה מוטעית. הפוליטיקאים רוצים לחדד כל דבר ולחלק בין ימין לשמאל אך המשימה הראשונה של צה"ל, אם לא רוצים לתקוף את החמאס- לתת פתרון הגנתי. אני לא מקבל את העובדה שצה"ל לא מצליח למנוע את השריפות במשך 120 יום. אם הוא לא יודע לפגוע בעפיפונים - שיתמודד עם השריפות. הוא יודע לעשות את זה. צריך להמיר את נושא ההרתעה ומיגור תשתיות הטרור לענישה. צריך להסתכל מה כואב להם ולבחור מטרות ענישה. אם פגיעה בבכירים, סנקציות כלכליות, מחיקת שכונה מסוכנת. אנחנו מכתיבים.

 עריכה: איתמר זיגלמן

משתמשי האתר, שימו לב!
מעתה, הנגינה באתר אינה אוטומטית. להאזנה, יש ללחוץ על כפתור ה־Play בנגן שבראש העמוד.

12/07/2018
הישארו מעודכנים

עמירם לוין
עמירם לוין  |  צילום מתוך: ויקיפדיה