הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"הממשלה מוכרת את כולנו לחרדים"

עבודות הקמת גשר יהודית בתל אביב נדחו בחצי שנה והדבר גרר דיון חריף בין יו"ר סיעת ש"ס בת"א, ויו"ר תנועת חילונים ירוקים


מסתמן כי העבודות להקמת הגשר מעל נתיבי איילון יידחו בחצי שנה לפחות בכדי לא פגוע בקדושת השבת. חבר מועצת העיר תל אביב עו"ד ראובן לדיאנסקי ויו"ר סיעת ש"ס בתל אביב נתן אלנתן התעמתו עם חברי הקבינט של 103fm בנושא: "אנחנו רואים את התופעות הקשות של הכפייה הדתית, הדרת הנשים והדתה. אנחנו חייבים להתלכד כנגדה".

איך מגשרים על העימות סביב גשר יהודית? שר התחבורה הודיע שהוא מקפיא את סגירת נתיבי איילון בסופי ודוחה שוב את הפרויקט בניית הגשר שנמצא בשלב התכנון כבר יותר משבע שנים. חבר מועצת העיר תל אביב, עו"ד ראובן לדיאנסקי, הבהיר: "זהו שוב ניסיון של המיעוט החרדי בממשלה לכפות את דעתו על הציבור הרחב והחילוני. ממשלת ישראל נכנעת על מנת להציל את עצמה ואת עורה ומוכרת את כולנו. ראינו את זה בעבודת הרכבת הקלה, הניסיון לבטל את משחקי הכדורגל בשבת וכעת גם בניית גשר באמצע שבוע במקום בסופ"ש על חשבון כל אלו שנוסעים בנתיבי איילון מידי יום. האלטרנטיבה היא לעבוד בסופי שבוע או לוותר על הגשר".

יו"ר סיעת ש"ס בתל אביב, נתן אלנתן, טען ההיפך: "זהו משחק פוליטי של ראש העיר תל אביב שנמצא במצב קשה לקראת הבחירות. לא נעשתה בדיקה אמיתית של האלטרנטיבות, ראיתי את מסמכי המכרז שנכתבו לפני שנתיים, כבר אז ציינו שיש לסגור את נתיבי איילון לשישה סופי שבוע. שמעתי את דברי השר כץ וגם מבחינתו לא נכון לסגור את איילון באמצע שבוע. עבודות בסוף השבוע זה הפיתרון הקל. השבת היא ערך במדינת ישראל. איילון רגוע גם בחמישי בלילה עד שישי בצהריים, ואפשר לעשות אז את העבודות".

יואב לימור זעם: "אתה לא מחויב לנסוע בנתיבי איילון בסוף שבוע אך אל תכפה עליי לא לנסוע גם כן. זו מדינה יהודית ודמוקרטית. אנחנו שלושה חילונים באולפן ואין לך גרם של יהדות בגוף יותר מאיתנו. תפסיק לקחת עליה בעלות. אני יעשה בשבת שלי מה שבא לי ואתה לא תאמר לי ולא לאף אחד אחר איך לחיות. אתה סוגר לי מרכולים ותכף תסגור לי גם כבישים. התנועה בסופי שבוע בכל העולם יורדת ב-75 ל-90 אחוזים". רוני דניאל הוסיף: "אתה יודע כמה עבודות במדינת ישראל מתנהלות בסופי שבוע כי אי אפשר שלא?" אלון בן דוד ציין: "התחושה היא שהחרדים כל פעם בוחרים נושא אחר בסוגיית השבת ונלחמים עליו. אופייה של תל אביב היא עיר פתוחה גם בסופי שבוע".

אלנתן השיב: "פתיחת המרכולים הייתה הפרה של הסטאטוס קוו ועבירה על החוק. חוק העזר בתל אביב אוסר על פתיחת העסקים בשבת. אנחנו מכבדים את החילונים, לא דיברנו לדוגמא נגד פתיחת התיאטראות ובתי הקפה במדינת ישראל בשישי בערב".

"הגשר הוא רק הסימפטום", עו"ד לדיאנסקי זעק, "הסיפור האמיתי הוא שהמיעוט החרדי שאתה מייצג אותו כופה על הציבור החילוני את דעותיו. אתה גורם לאנשים להתרחק מהיהדות במקום להתקרב אליה. אנחנו נאבק נגד כל הכפייה הדתית במדינה, אנחנו רואים את התופעות הקשות של הכפייה הדתית, הדרת הנשים והדתה ואנחנו חייבים להתלכד כנגדה".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

23/08/2018

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


נתיבי איילון
נתיבי איילון  |  צילום: קובי גדעון/פלאש90
Paris