רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"לא הייתי חושף את המידע על הגרעין האיראני"

המשנה לראש המוסד לשעבר נגד חשיפת מידע: "כל פעם שאתה חושף משהו, מישהו בצד השני שואל מאיפה אתה יודע"


רם בן ברק (יש עתיד) התייחס להודעה לפיה ארגוני ביון של דנמרק סיכלו פיגוע איראני בקופנהגן במטרה לחסל אזרחים טורקים: "הדנים הודיעו שיתמכו בסנקציות על איראן בעקבות הפרסומים אז המטרה הושגה".

כוחה של ישראל בשתיקתה? כמה מידע רצוי שישראל תחשוף על מבצעי המוסד והאם הוא מחזק או פוגע בהרתעה שלה. המשנה לראש המוסד לשעבר רם בן ברק (יש עתיד) סבר: "אני חושב ההתהדרות היא רעה. כל פעם שחושפים משהו מישהו בצד השני שואל מאיפה אתה יודע את המידע. להערכתי שאלות כאלה מזיקות".

כשנשאל מי מחליט על חשיפת מידע מודיעין הסביר: "יש מערכת שיקולים מורכבת. אני מניח שיש כאן רצון להראות לדעת הקהל האירופאית שהאיראנים עושים על אדמתם כשלהם והם מנהלים פיגוע טרור משלהם. במקרה הזה יש לידיעה על הניסיון פיגוע בדנמרק יש אמינות גבוהה, גם הדנים וגם בישראל מדברים על כך. כל מה שקשור למניעת טרור יש שיתופי פעולה, לעיתים תוך סיכון חשיפת מקורות. הטרור הוא אויב משותף לכולם ונלחמים בו בשיתוף פעולה כי אף אחד לא רוצה שחפים מפשע יפגעו".

כשנשאל אם הפרסום של הדברים הוא חלק מהמלחמה מהגרעין האיראני השיב: "אני חושב שחלק מפרסום של הדברים חושבים גם על הדבר הזה. לישראל יש אינטרס גדול מאוד שהעולם יבין וידע מי הם האיראנים. יש מערכת שלמה של ישראלים ואמריקאים שרוצים להראות לדעת הקהל העולמית שהמנהיגים שלהם מוליכים אותם שולל. הבריטים והגרמנים גם נמצאים בתוך המעגל הזה אך יש להם אינטרסים כלכליים שגוברים על האינטרסים הביטחוניים. הבריטים, הצרפתים והגרמנים יודעים היטב את הכוונות האמיתיות של האיראניים. הם יודעים שהאיראנים מתכוונים להגיע ליכולת גרעינית והם פשוט שינו את האסטרטגיה. אם הדנים הודיעו שיתמכו בסנקציות על איראן בעקבות הפרסומים אז המטרה הושגה וייתכן שהפרסום היה מוצדק".

"נושא הפרסום של מידע הוא תמיד בעייתי", הוסיף, "בדרך כלל אני מאוד מתנגד לחשיפות אך במקרה בו יש מלחמה תודעתית על מהי איראן האמיתית אני חושב שטוב היה שחשפו את הדברים". על חשיפת הארכיון האיראני ציין: "אני מניח שלא הייתי תומך בזה. אני חושב שהמידע היה צריך להגיע למקבלי ההחלטות והן לא השתנו בגלל הפרסום הפומבי. התרברבות היא אינה דבר טוב".

בן ברק סבר שהסנקציות על איראן עלולים להתפתח לאירועים מאוד רציניים במדינה: "השלטון האירני מאוד חרד מדעת הקהל שלו וחושש מהפיכה. הוא הצליח כמעט בקושי לדכא את ההתקוממויות נגדו בעשור האחרון ולכן אם הסנקציות הללו יופעלו בצירוף האירופאים זה בהחלט יוכל להביא להסכם משופר. יש תשתית לא רעה להפיכה באיראן". לסיום התייחס ליכולת המודיעינית המרשימה של ישראל באיראן: "לישראל יש מוסד מצוין ואגף מודיעין מצוין גם כן. צריך להמשיך ולהתקדם מבלי לדבר יותר מידי".

עריכה: איתמר זיגלמן

01/11/2018
הישארו מעודכנים