103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

סערה באוויר: "דתיים איימו לפרוץ לתא של הקפטן"

מה באמת קרה בטיסת אל על מניו יורק ערב כניסת השבת? • אילה שמעה תיאורים סותרים על זעם הנוסעים • אל על: "נחקור את עיכוב הדיילות"


עיכובים בטיסות, למרבה הצער, הם עניין לא חריג, בעיקר כשמזג האוויר סוער. המתח גובר באופן משמעותי כשעיכוב בטיסה עלול לגרור חילול שבת. בסוף השבוע האחרון, בטיסת אל על מניו יורק המושלגת לנתב"ג, חשו הנוסעים ואנשי הצוות את המתח הזה על בשרם.

בתוכניתה ב־103fm שוחחה אילה חסון עם רוני מיטל, נוסעת במטוס, שתיארה רגעי אימה באוויר, רוויי אלימות מילולית ואף פיזית. לדבריה, העדויות שמסרה על המקרה הובילו לשורה של תקיפות אישיות קשות נגדה. "כמות האלימות המופנית כלפיי מוכיחה כמה אנחנו עם אלים", אמרה, "במהלך כל הטיסה שומרי המסורת שחששו להגיע לפני כניסת השבת התפרעו בלי סוף, הרימו יד על דיילת. הדיילת בכתה ולא ידעה מה לעשות".

מי היו האנשים הללו? הם לבשו בגדי חרדים?
"לא רק".

כולם השתתפו בעליהום הזה?
"לא כולם, בין 50 ל־100 איש הצטרפו לדבר הזה. היה גם רב שישב לידי ואמר שאל על צודקים ושעדיף להגיע לישראל ולהעביר את השבת בשדה".

מה היה פשר האיחור?
"האיחור היה עקב סופת שלג בשדה התעופה. נוסעים החלו לצרוח על הדיילות שהן בזבזו זמן והלכו לעשות שופינג במקום להגיע לעבודה. מה הם רצו מהן? חנקו את הדיילות הללו בטיסה, לא נתנו להן לנשום. הן רצו לתת שירות אך לא יכלו כי לא היה מקום לעבור. עוד טוענים שאני משקרת. לא ראיתם אישה בוכה? העיקר לשמור שבת? לגרום לאישה לבכות זה בסדר?"

מה האינטרס שלך לשקר?

"אין לי מושג. כמות האלימות המופגנת כלפיי כרגע היא גדולה. איחלו לי למות מסרטן. זה עצוב כי רובם שומרי מסורת ואנשים מאמינים".

את נסעת במחלקת עסקים, שם היה רגוע?
"לא. ניסו כל הזמן לפרוץ לתא הקפטן. דחפו את הדיילות ודרשו לדבר איתו".

שלג בנמל התעופה של ניו יורק // צילום ארכיון: אי.אף.פי
שלג בנמל התעופה של ניו יורק // צילום ארכיון: אי.אף.פי
 

"מה פתאום הדיילות מאחרות?"

בהמשך, שמעה אילה את העיתונאי יהודה שלזינגר ('ישראל היום'), שהיה אף הוא על המטוס. הוא לא ראה אלימות, אבל כן זעם על הסחבת ועל חוסר השקיפות מצד צוות הטיסה. "הרגשנו שמבלפים אותנו במשך שלוש שעות", אמר. לדבריו בדבריה של מיטל יש "מעט אי דיוקים".

"האיחור בהמראה היה נשמע הגיוני עקב תנאי מזג האוויר - אך לאחר העלייה למטוס שמענו לראשונה שמה שעיכב את הטיסה היו הדיילות שאיחרו. החלה התקוממות גדולה מאוד, כי הרי אם אנחנו היינו מאחרים אף אחד לא היה מחכה לנו". שלזינגר הוסיף כי הנוסעים תהו על סיבת האיחור: "מה פתאום הן מאחרות? 400 נוסעים ידעו שיש שלג במנהטן והן לא ידעו? הדיילות טענו מנגד שהן כפופות להיסעים של החברה, אבל ההרגשה של הנוסעים הייתה שמחרטטים אותם. הקברניט הודיע שאנחנו ראשונים בתור להמראה אך ראינו בעיניים שזה לא כך. הרגשנו שבמשך שלוש שעות מורחים אותנו".

ככל שהזמן חלף המתח הורגש באוויר - וזה התחיל עוד בקרקע. "חלק מהחרדים שראו שהדברים מתעכבים ביקשו מהדיילות תשובות והן היו במבוכה גדולה כי לא היה להן מה לומר", המשיך שלזינגר, "רגע לפני הטיסה הטייס אמר שנגיע חצי שעה לפני כניסת השבת והכל יהיה בסדר. ההתקוממות הגדולה פרצה לאחר הודעת הטייס, שעתיים לפני הנחיתה, שעוצרים באתונה ללא המזוודות שיגיעו לישראל. גם החילונים כעסו כי עשו להם טיסת קונקשן. בדיעבד גילינו שאכן אפשר היה לנחות עשר דקות לפני כניסת השבת אך מישהו שם קיבל החלטה לא נכונה.

"אני עיתונאי ואני יודע לעבוד עם תיעוד. אם היו באים אליי חרדים וטענו שדיילים תקפו אותם לא הייתי מפרסם זאת ללא תיעוד", אמר שלזינגר, "עד עכשיו אני מחפש מישהו שתיעד את הדברים. אני צילמתי דקות ארוכות אך לא נתקלתי בדחיפות של הדיילות. כן ראיתי דיילת שצעקה על החרדים וכינתה אותם 'חזירים'. אני לא ראיתי אלימות אך אני יכול להבין את החוויה הקשה של הדיילות ושל הנוסעים".

העיתונאי יהודה שלזינגר בשדה התעופה באתונה // צילום מסך: 'ישראל היום'
העיתונאי יהודה שלזינגר בשדה התעופה באתונה // צילום מסך: 'ישראל היום'
 

"המדיניות שלנו - אפס אלימות"

נועם דורון, סמנכ"ל מבצעים באל על, התבקש להתייחס לאיחורן של הדיילות לטיסה, בעוד שהנוסעים עצמם הגיעו לשדה התעופה בזמן: "היו לנו שלושה איסופים ממלונות שונים במנהטן. שניים הגיעו תוך שלוש שעות ואחד תוך חמש וחצי שעות. היה ברור לכולם שהאיסוף היה חריג. נתחקר מדוע זה קרה", הדגיש.

אתם יודעים שיש נוסעים דתיים שחשובה להם השבת. למה לא תכננתם את הדברים בשטח?
"גם כשהצוות האחרון הגיע היינו מתוכננים לנחות שעתיים לפני כניסת השבת. החל תהליך ארוך של דחיפת המטוס שהובילו להתעכבות הטיסה. במקביל נדרשנו לעבור תהליך להורדת השלג מהכנפיים, תהליך שלוקח שעה בדרך כלל אך עברנו אותו פעמיים".

איזה סיוט.
"בהחלט".

לפי העדויות שלכם מה קרה בטיסה?
"מדיניות חברת אל על היא אפס סובלנות לגילוי אלימות כלפי דיילי האוויר והקרקע שלנו. חשוב להדגיש שהחלטה לנחות באתונה נבעה מתנאים משתנים בטיסה. זה נכון שהיינו אמורים לנחות בישראל עשר דקות לפני כניסת השבת, אך בהמשך הטיסה הבנו שאנחנו אמורים לנחות כמה דקות אחרי כניסת השבת והתקבלה ההחלטה מתוך המדיניות של החברה שלא להטיס את נוסעיה בשבת".

 

עריכה: איתמר זיגלמן ויניב מורוזובסקי

18/11/2018
הישארו מעודכנים

מטוס אל על
מטוס אל על  |  צילום ארכיון: תומר נויברג/פלאש90