רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

בלאק פריידי: "יום חגם של הנוכלים"

לקראת יום שישי השחור, סיון כהן הביאה מספר טיפים לצרכנות נבונה


היום (ו') יתקיים יום חגם של אוהבי הקניות: יום שישי השחור - הלא הוא 'בלאק פריידי' כמובן; לפני שאתם חולשים על כל אתרי האינטרנט וקונים עוד פריטים שאתם לא באמת צריכים, כדאי שתאזינו לסיון כהן שהביאה כמה עצות לקונה המתמיד. כלל ראשון: לא להשיב למיילים של רשתות.

בשיחה עם ניסים משעל הודתה סיון כהן, מנחת 'הכל כלול' בערוץ עשר וגם מגישת תוכניתה השבועית כאן ב־103fm, כי היא אינה חובבת גדולה של חגיגות הקניות. "קוראים לזה יום שישי השחור ליבואנים ולחנויות, אבל זה טריק שיווקי וממש לא נכון.

"הרבה פעמים משחקים לנו עם הראש וצובעים כל מיני דברים בצבעים מאוד יפים כדי שנקנה אותם. אני ממליצה לשים לב ולהשוות מחירים כי לא תמיד ה'בלאק פריידי' הוא באמת חגיגה כזאת גדולה", אמרה. 

תתפלאו, אבל למעלה מ־90 אחוזים מהדור הצעיר עורכים קניות אך ורק דרך הרשת. "העולם כולו מסתער על זירת האונליין, גם בארץ. הצעירים כבר לא הולכים לחנויות ואין צורך בקנייה הפיזית". עצוב, אבל אפילו חנויות בשדרה החמישית בניו יורק נסגרות חדשות לבקרים. "פעם לא היה אפשר להשיג שם ולו ספוט קטן, כי שום חנות לא התפנתה. היום יש בשדרה כל כך הרבה מבנים להשכרה כי הרשת חיסלה את הכל", סיפרה כהן.  

ומה בכל זאת הישראלים קונים הכי הרבה ברשת? מוצרי חשמל, או כפי שדייקה סיון: "שואבים אופנתיים שרוצים להשיג במחיר זול, אבל גם בחנויות ברשתות בארץ יש בהחלט מבצעים טובים". 

     

היזהרו משרלטנים

יום שישי השחור הוא גם יום חגם של הנוכלים, כך שכדאי לכם להיזהר שלא ליפול לעוקץ כזה או אחר. 'פישינג' - אם תרצו. "ביום הזה מבצעים עסקאות ברשת בכרטיס האשראי, כך שכל אחד יכול לקבל לפתע מייל שמבקש אישור על הפרטים שלו - אבל המייל הוא מפוברק לחלוטין, וברגע שמישהו עונה לזה בתמימות, לוקחים לו את הפרטים ומשחקים עם כרטיס האשראי שלו. 

"גם אם שולחים לכם מייל תגובה מרשת או אתר שקניתם בו - אל תענו ואל תיפלו בפח", הציעה סיון, והזכירה כי העצה הזאת בהחלט נכונה גם לשאר ימות השנה. "בארץ יש הונאות בבנקים ובביטוח הלאומי עליהם אנחנו שומעים אחת לכמה שבועות. כדאי לשים לב ולעשות צעד אקטיבי - ולא לענות למיילים", סיכמה. 

קנו, תהנו - אבל תשכחו להיות צרכנים נבונים.

  

עריכה: מיכל דאבי

23/11/2018
הישארו מעודכנים

"היזהרו משרלטנים"
"היזהרו משרלטנים"  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image