103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

איראן זה כאן • האם אתרי הפורנו ייחסמו?

כיצד מנסים לתרץ יוזמי החוק את החדירה לפרטיות של הציבור? • ח"כ שולי מועלם: "למה כולם קופצים כשמדובר בפורנוגרפיה ולא כשמדובר בחגורת בטיחות?"


בעקבות הצעת החוק לחסימת אתרי פורנו, אראל סג"ל ורועי עידן שוחחו עם חברת הכנסת שולי מועלם, יושבת ראש סיעת הבית היהודי, וניסו להבין האם אין בחוק זה חשש מפגיעה בחופש הפרט; עידן: "אם הממשלה בוחרת לדעת מתי ואיפה אני בוחר לענג את עצמי -  בכיף".

נוסח החוק הנוכחי אוסר על הצגה של יחסי מין מכל סוג שהוא והצגת עירום או איבר מין של אדם. חברת הכנסת שולי מועלם, מיוזמות החוק, ביקשה להשיב לכל מי שטוען כי החוק הזה פוגע בחופש הפרט של האדם: "מדינת ישראל בוחרת להתערב בחופש הפרט גם בסיטואציות אחרות.

"אנחנו רוצים למנוע ולחסום את האפשרות של הילדים ובני הנוער להגיע לאתרים פורנוגרפיים. כל אדם מעל גיל 18 עושה את הבחירות שלו ואנחנו כמובן מכבדים", טענה מועלם. לדבריה, החוק הזה יצליח לחסום חלק גדול מהאתרים המפוקפקים הנמצאים ברשת. וכן - היא שמעה על וי.פי.אן (תוכנה שמאפשרת לגלוש באתרים חסומים).

"נראה לי שמקובל על רוב רובו של הציבור הישראלי שבני נוער וילדים לא ייחשפו לפורנוגרפיה, כך שעכשיו צריך לבדוק מהי הדרך הנכונה ביותר לעשות את זה מבלי לפגוע ברצון של אף אדם מעל גיל 18", אמרה.

כאמור, קיימים לא מעט חוקים שבהם המדינה מתערבת בחופש הפרט, כמו למשל: חוק איסור מכירת אלכוהול לילדים מתחת לגיל 18. ובכל זאת, אראל הזכיר כי בניגוד לחוק האלכוהול אותו פשוט אוכפים ולא מוכרים לקטינים משקאות חריפים, בחוק הפורנו מאלצים מבוגרים להזדהות בפני ספקי האינטרנט כצרכני פורנו. 

"אני לא נגד החוק", אמר רועי עידן, "אם הממשלה רוצה לדעת איפה, מתי ובאיזה דרכים אני בוחר לענג את עצמי - אין לי שום בעיה עם זה, ואני אומר את זה כחבר מפלגת הבית היהודי. אני רוצה שיהיה פקיד ממשלה שיפקח על צפיית הפורנו שלי. זה מדליק אותי".

חברת הכנסת מועלם להזכיר כי כבר היום יש צורך להקיש קוד בשביל לצפות בערוצי הטלוויזיה הפורנוגרפיים. "אף אחד לא רואה פורנו בטלוויזיה. אם ככה אתה צורך את הפורנו שלך - אז מגיע לך", התבדח עידן.

  

כולם קופצים עכשיו

ואיך בכל זאת המחוקק ינסה שלא לפגוע בחופש הפרט? "אני לא רוצה שספק האינטרנט יידע על הרגלי הצפייה שלי כי זה יכול לשים אותי בסחיטה", התלונן אראל.

"תנוח דעתך", השיבה מועלם ואמרה את מה שהיה ברור לכולנו - ואולי העדפנו להתעלם: "אפילו מנכ"לי הספקיות הודו שכבר היום הם יודעים לאן אתה גולש וכמה זמן אתה גולש בכל מקום. עוד הם אמרו שהם לא שומרים את המידע הזה ולא עושים בו חלילה שום שימוש. אם כן, נקודת המוצא היא שאם היום הם יודעים ולא עושים בזה שימוש - כנראה שגם בעתיד הם לא ישמרו את המידע הזה ולא יעשו איתו כלום.

"אפילו שמאשימים אותי ש'איראן זה כאן', אני ממשיכה להגיד את מה שיש לי להגיד. אנחנו מנסים שוב ושוב לפנות לאנשי המקצוע לאיגוד האינטרנט על מנת להסביר שאנחנו לא אנשי מקצוע בתחום, כך שאם יש פתרונות - בואו אתם אלינו ותגידו מה הפתרון הנכון.

"למה כולם קופצים כשמדובר על פורנוגרפיה ברשת ולא כשמדובר על חגורת בטיחות?", תהתה מועלם לבסוף.

יכול להיות ש'כולם קופצים' כפי שאמרה בגלל ההתערבות של המדינה בנושא החינוך - שאמור בכלל להיות נחלתם הבלעדית של ההורים. "ברגע שהמדינה מנסה להיכנס במקום ההורים זו בעיה", אמר אראל. ויכול להיות בכלל שהנושא הזה פגע בנקודות רגישות של מספר אנשים, או כפי שרועי עידן היטיב להגיד "זה בנפשנו".

05/12/2018
הישארו מעודכנים

שולי מועלם רפאלי
שולי מועלם רפאלי  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש 90