103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איריס קול

"העובדה שיגאל היה גם מלחין לא התקבלה יפה"

איריס קול וסער גמזו, מבקר המוזיקה של 'ישראל היום', נפרדו מיגאל בשן


אמש (א') דווח כי הזמר יגאל בשן נמצא ללא רוח חיים בביתו, והוא בן 68 בלבד; סער גמזו, מבקר המוזיקה של 'ישראל היום', נזכר עם איריס קול בקריירה הענפה של בשן, והבטיח: "נזכור את הסטייל והחיוך שלו". 

ההודעה על לכתו של אחד מגדולי הזמר העברי יגאל בשן, תפסה אותנו לא מוכנים ופיד הפייסבוק התמלא בפוסטים לזכרו ובשיריו האהובים של בשן, ואי אפשר שלא לתהות האם רק כאשר אדם הולך לעולמו אנחנו פתאום נזכרים בו ובפועלו.

סער גמזו, מבקר המוזיקה של 'ישראל היום', הספיד את הזמר וביקש להזכיר כי מעבר ללהיטים 'אם תזכרי אותי סיוון' ו-'יש לי ציפור קטנה בלב', לבשן היו עוד הרבה מאוד שירים שנחלו הצלחה, חלקם אפילו בשפה הגרמנית שכוונו לקריירה בינלאומית - שבאופן מצער, פחות הצליחה. "יגאל הוא לא הישראלי הראשון ולא האחרון שניסה את מזלו בחו"ל וזה לא ממש עבד, אבל אני מניח שזה לא קשור רק אליו. מאוד קל להיות דג גדול בבריכה קטנה כמו ישראל".

יש משהו מאוד ישראלי בשירים שלו שמדברים את השפה והרגשות של הישראלים.
"לגמרי. צריך לזכור שמדובר באחד מהמוזיקאים הבודדים בתקופתו שיכול היה לדלג מזירה לזירה בלי שום מאמץ. בשן הופיע בפסטיבל הזמר של עדות המזרח ואז עבר לפסטיבל הזמר הממלכתי, וגם לקח חלק בלהקה צבאית", הסביר גמזו.

עוד באתר: 'שבת עברית' - השירים הגדולים של יגאל בשן

ביממה האחרונה מאז לכתו נטען כי בשן, אמן ענק, מוזיקאי מופלא עם ידע נרחב במוזיקה שהיה גם מעבד ומפיק מוזיקלי, לא הצליח להגיע למעמד של שלום חנוך ושלמה ארצי. למה בעצם? "גם יגאל כתב והלחין את המוזיקה שלו - בדיוק כמו חנוך וארצי, אבל בניגוד אליהם, אצלו זה לא עבד ולא התקבל ברדיו כמו שהם התקבלו", הסביר גמזו.

"בשן היה מבצע מעולה שהקליט והופיע עם שירים שכתבו גדולי הכותבים של המוזיקה הישראלית בזמנו, אבל המעבר לזמר שכותב לא הצליח - לפחות מבחינת התקשורת. אני יכול להשוות את זה לסיפורים אחרים שמוזיקאים בשלב הזה הרימו ידיים וויתרו, אבל יגאל הצליח להמציא את עצמו מחדש ולהפוך לכוכב ילדים מאוד פורה".

  

"שירים שהם קאנון"

אי אפשר לשכוח כי בשן היה חלק מלהקת ותכנית הטלוויזיה 'הופה היי', תכנית מצליחה מאוד לילדים ולכל המשפחה, אשר צולמה ברחבי המדינה החל משנות השמונים. לא ברור למה, אבל נדמה כי כאשר אמן הופך לכוכב ילדים - על אף ולמרות ההצלחה הגדולה בעולם המבוגרים, הקהל מסתכל עליו בעין מעט עקומה. גמזו נזכר בימיו כילד, וטען כי לא נכון הדבר במקרה של בשן: "היום אני מבין שלהיות מוזיקאי לילדים זה בעל חשיבות לא פחותה מלהיות מוזיקאי למבוגרים. כל בני דורי גדלו על המוזיקה שלו ועל תכנית הטלוויזיה המופתית שלו.

"יכול להיות שיש בתפקיד כזה פחות יוקרה כי ילדים לא ממלאים נוקיה ולא עושים חתונות, אבל מבחינת חשיבות וגודל המשימה - נראה לי שזו משימה גדולה לא פחות".

מה נזכור ממנו?
"אני חושב שאת הסטייל שלו. את השירים - גם אם באמת נרצה לא נצליח לשכוח. יש להם קאנון במוזיקה הישראלית, ואפילו עומר אדם - הזמר הכי גדול במדינה, רפרר לשיר 'סיון' באלבום האחרון שלו. 

"ליגאל היה סטייל שלא דומה לאף אחד אחר. שלמה ארצי ושלום חנוך, למשל, יושבים על אותה המשבצת של 'הגבר הצבר המחוספס', אבל ליגאל היה מין שיק מאוד ייחודי, פאסון משלו וחיוך מיוחד", סיכם גמזו.

יהי זכרו ברוך.

   

עריכה: מיכל דאבי

10/12/2018
הישארו מעודכנים

יגאל בשן
יגאל בשן  |  צילום: יח"צ