103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גלעד שלמור ודורון הרמן

רצח או התאבדות? החקירה נמשכת

בעקבות מותה של מזל הדדי ז"ל • הפסיכיאטר אילן רבינוביץ': "היא לקחה את הסודות שלה איתה אל הקבר"


נמשכת חקירת מותה של מזל הדדי ז"ל, שעבדה בחברה של לב לבייב ונפלה אל מותה לפני שבועות אחדים. בעקבות הגילוי כי מספר שעות לפני מותה היא רכשה מינוי חודשי לרכבת ישראל, משפחתה של הדדי שבה והדגישה כי לא ייתכן שהיא התאבדה. ד"ר אילן רבינוביץ', פסיכיאטר מומחה, התייחס לאופן בו אנשים שונים מקבלים החלטה לשים קץ לחייהם.

האם צודקים בני משפחתה של מז"ל הדדי ז"ל בטענתם כי מי שבוחר להתאבד לא ירכוש באותו יום מנוי חודשי לרכבת? ד"ר אילן רבינוביץ', פסיכיאטר מומחה, ניתח: "אחד הדברים שאני תמיד מסביר בהרצאות שלי זה שראיתי עד היום אלפי מקרים ולא ראיתי שניים אותו הדבר. המציאות עולה על כל דמיון ולפעמים רב הנסתר על הגלוי.

"במקרה של מזל אנחנו לא יכולים לדעת", אמר רבינוביץ' והסביר: "קרה כאן אסון נורא. הדדי - אמא לילדים, אישה טובה וישרה שעבדה אצל לבייב 11 שנים והרוויחה לפרנסתה בסך הכל ששת אלפים שקלים בחודש כמנהלת חשבונות, פתאום נמצאה מוטלת מבניין כשהיא נפלה או קפצה מקומה עשירית. זו טרגדיה נוראית. טבעי שהבעל והמשפחה יגידו שזאת לא המזל שהכירו, זאת לא מזל תאוות החיים, האדם המקסים, האמא והרעיה האולטימטיבית".

מסתבר כי המקרה של מזל הוא לא המקרה הראשון בו טוענת המשפחה לחוסר היגיון בטרגדיה שפקדה אותם. "נתקלתי בהמון מקרים וקודם כל יש הכחשה. ההבדלים בין אדם לאדם בסיפורי אובדנות הם דרמטיים. יש כאלה שמתככננים את ההתאבדות בקפידה במשך זמן ממושך, ויש כאלה שמחליטים כמעט ברגע".

    

במקרה של מזל, היא עברה חקירה אינטנסיבית בפרשת 'יהלום שחור', וגם ההתנהלות שלה הראתה שזו לא אישה שהתכוונה לשים קץ לחייה.

"כרגע העובדות מדברות על כך שבקומה העשירית רק היא הייתה", השיב רבינוביץ'. "אנחנו לא 'דני דין הרואה ואינו נראה' ואין רוחות רפאים, אז כנראה משהו גרם לכך שנפלה מהקומה העשירית.

"אתמול ישב אצלי אחד האנשים המצליחים והמוצלחים במדינת ישראל, שבעבר נחקר בגין נושא שלבסוף לא הוגש כתב אישום נגדו. כלאחר יד אמר לי שמאז אותה חקירה הוא לא אותו אדם. 'כאילו חזרתי לאיתני וכאילו הכל נשכח', אמר, 'אני בטורי עיתונות בכלכלה, אב ובעל וכדומה, אבל כשאני עם עצמי אני נזכר באותם רגעים שאני פתאום אפס אפסים בחדר חקירות מול חוקרים, שבמלחמה פסיכולוגית נוגעים בי במקומות הכי נמוכים ויודעים לרסק את אישיותי במומחיות. באותו רגע אני מרגיש חידלון נוראי - למרות שאני יודע שאין שום דבר קונקרטי מאחורי הדבר הזה'. הוא טען שבאותם רגעים יכול היה אפילו לחתום על רצח ארלוזורוב". 

מפחיד, אבל חקירה משטרתית בהחלט יכולה לגרום לפוסט טראומה אצל הנחקרים. "רק אצל הפושעים האמיתיים לא נוצרת הטראומה", הוסיף רבינוביץ' והסביר כי במקרה של הפושעים האמיתיים, הם כבר יודעים לשחק את המשחק. "הם מיומנים ונשארים רציניים או שומרים על זכות השתיקה.זה הרי המקצוע שלהם - עבריין פסיכופת מקצועי שבא מול חוקר מקצועי.

"לעומת זאת, אדם מהשורה - לא משנה אם הוא מהצמרת הכלכלית, הפוליטית, החברתית או שהוא מגיע מהפריפריה ועובד את עמל כפיו - כשהוא יושב בחדר חקירות הוא מראש נחות. יש כאן היררכיה ואווירה מאוד קשה".

   

אם כן, יכול להיות שיש אנשים שבוחרים ברגע אחד פתאום לשים קץ לחייהם, למרת שבבוקר הם לא העלו בדעתם שזה מה שיעשו באותו יום? רבינוביץ': "הכל יכול לקרות. יכול להיות שמזל הדדי לקחה את הסודות שלה איתה אל הקבר. ייתכן שישנם אנשים שרצו את מותה - פיון קטן בתוך המערכת של לבייב. אם מדובר על גניבה, לכאורה, של 300 מיליון שקלים, והגברת הרוויחה רק ששת אלפים שקלים בחודש - הכסף הרי לא נלקח לידיה. זה לא הסיפור של אתי אלון.

"כנראה שהופעל עליה לחץ מאוד גדול להסגיר את שולחיה, או שאולי מישהו דאג לרצוח אותה כדי שהיא לא תפתח את הפה וסידר את המצלמות כאילו לא היה אף אחד בקומה העשירית. רב הנסתר על הגלוי. הבת שלי - שהיא גאונה בסייבר, יכולה לדאוג שלא יראו אותי במצלמות שיש בביתי. אני לא יודע אם הדדי נרצחה או התאבדה, אבל ראיתי כבר הכל", סיכם.

נמשיך לעקוב אחר ההתפתחויות.

  

עריכה:  מיכל דאבי

12/12/2018
הישארו מעודכנים

"רב הנסתר על הגלוי"
"רב הנסתר על הגלוי"  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image