103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

"הטענה: גירוש משפחות מחבלים לא מרתיע"

השר נפתלי בנט חשף שיחות מהדיונים בקבינט אתמול (א') • בהמשך הוסיף: "בליכוד מכנים אותי כינויי גנאי. אני מוכן לזה, כל עוד אציל חיי אדם"


יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט פתח הבוקר (ב') במתקפה נגד מדיניות הממשלה ובתוכניתה של אילה חסון ב-103fm הסביר מדוע דחף לקדם את חוק גירוש משפחות המחבלים תוך כדי שהפגין נגד הממשלה בה הוא חבר.

"אנחנו ממשלה שצריכה לטפל בהחזרת הביטחון למדינת ישראל, שבוע שעבר נרצחו שלושה ועוד תינוק שטרם נולד. אתמול בלילה ניהלתי מערכה להעביר חוק לגירוש משפחות מחבלים ואמשיך להיאבק ולשמור על חיי הישראלים".

השר הבהיר שאמנם יש לו המון כבוד ליועץ המשפטי למממשלה אך כשמו - הוא רק יועץ: "צריך לשנות את תמריצים של המחבלים. נורא משתלם להיות מחבל היום אנחנו עומדים מול טרור בודדים שאין לו בסיס יחיד, צריך להפוך את פעולת הטרור כך שלא תהיה משתלמת. שכל מחבל ידע שאם יצא לבצע פיגוע יהרסו את ביתו ויגרשו את משפחתו".

אילה חלקה על דבריו של בנט וציינה שביתו של המחבל, שרצח את רונן לוברסקי ז"ל, נהרס בעבר בגלל פיגוע שביצע אחיו וזה לא מה שמנע ממנו לצאת לפיגוע נוסף: "אדם שמוכן לאבד את חייו ולהרוג אחרים, נראה לך שאכפת לו אם יהרסו לו את הקירות?". השר בנט הבהיר: "מאוד אכפת לו, זה לב הדיון. הבעיה בנוגע לאותו בית מחבל הייתה שאחרי שהרסו את הבית כבר התחילו לבנות אותו מחדש. אנחנו אפשרנו את זה. המפגעים הם בדרך כלל צעירים מיואשים סביב גיל ה-20 שחושבים שבאמצעות הפיגוע ייכנסו להיכל התהילה ואף יסדרו להוריהם את החיים לאחר שיקבלו סכום כסף גדול. אם הם ידעו שעל ידי האקט הזה הם יאמללו את משפחתם - אני משוכנע שהם יחשבו פעמיים לפני שיבצעו את הפיגוע. בייחוד כשאנחנו יודעים שבדרך כלל המשפחות יודעות על הרצון של הילד לבצע פיגוע".

הצבא, השב"כ והממשלה שאתה חבר בה לא רוצים למגר את הטרור?
"כולם רוצים אך השאלה היא מהי הדרך הנכונה. אני נמצא בקבינט כדי להילחם על מה שאני מאמין בו. זה מזכיר לי את מבצע צוק איתן בו אמרתי שיש 30 מנהרות טרור שצריך להשמיד בעוד שהרמטכ"ל ושר הביטחון חשבו שזה לא כזה נורא. הם טעו".

הליכוד פרסמו הודעה לתקשורת בה נטען שהשר בנט פתח בהפגנה נגד הממשלה בה הוא חבר בניסיון לקבל את תיק הביטחון והבהירו: תיק הביטחון הוא מעל הפוליטיקה ואינו סידור עבודה או ג'וב. "אני מציע שהליכוד יעשו בדק בית", השיב השר, "כמעט כל שרי הליכוד וכולנו היו באותה ההפגנה. שלושה ישראלים נרצחו לפני כמה ימים ויש חייל רביעי שנאבק על חייו כעת בגלל פיגוע. אני לא מוכן לעמוד חסר אונים מול הטרור. אמשיך להילחם גם אם הליכוד יקראו לי בשמות גנאי. אני נאבק כדי לשנות את מדיניות הממשלה, כדי להציל חיי אדם. הרבה פעמים אני מצליח לחולל את השינוי. מקווה שגם הפעם אצליח. גורמי הביטחון טוענים שהריסת בתי מחבלים וגירוש משפחותיהם אינם מרתיעים. אני חייב לציין שאני לא הצלחתי להבין את עמדתם".

"רבים וטובים לא רוצים להתמודד עם תפקיד המפכ"ל הבא בגלל החשש מבג"ץ"

בנט אף התייחס לפריצה בגדר בבית אל ממנה יצאו המחבלים בפיגוע האחרון והצביע על האפקט המצנן שנוצר עקב עודף משפטיזציה בצה"ל, לדבריו: "כשאתה יודע שאתה תגיע לבג"ץ בסופו של דבר אתה עושה פעולות בצורה אחרת מאשר מה שהשכל הישר אומר לך. יצרו חומה אך השאירו פתח, זה סדר עדיפות לא הגיוני. לכל מערכת במדינת ישראל יש אפקט מצנן. אפילו בנושא מינוי המפכ"ל רואים שרבים וטובים לא רוצים להתמודד על התפקיד בגלל החשש מהבלאגן בבג"ץ, בסוף כולנו נשלם את המחיר".

לסיום השר הגיב לידיעה שעד המדינה שלמה פילבר מעוניין להיות קמפיינר של מפלגת הבית היהודי: "פגשתי אותו ועוד עשרה אחרים והוא אכן אחד המועמדים. אגב, בבחירות המוניציפאליות האחרונות הוא גם ניהל קמפיינים עבור מפלגת הליכוד בערים נתניה ובת ים".

עריכה: איתמר זיגלמן

 

17/12/2018
הישארו מעודכנים

השר נפתלי בנט
השר נפתלי בנט  |  צילום: דודי ועקנין/Getty Images