103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

"ההנהגה הנוכחית במרצ לא עמדה על רגליה האחוריות"

המפלגה לא אישרה את התיקון לתקנון שאמור היה לאפשר לח"כ מוסי רז להתמודד על מקום ברשימת מרצ • זהבה גלאון לא הסתירה את האכזבה


ועידת מרצ לא אישרה אמש (א') את התיקון לתקנון המפלגה, שאמור היה לאפשר לח"כ מוסי רז להתמודד על מקום ברשימת המפלגה לכנסת ה-21. הועידה התבקשה לבטל את הסעיף הקובע כי מי שכיהן כמזכ"ל המפלגה לא יוכל להתמודד על מקום ברשימה לכנסת, אך להצעה לא הושג הרוב הדרוש של 60 אחוזים מהמצביעים. המשמעות היא כי אם יחפוץ רז להיות ח"כ גם בכנסת הבאה, הוא יאלץ לעשות זאת במסגרת רשימה אחרת. 

הבוקר (ב') שוחחו אראל סג"ל ודוד ורטהיים עם זהבה גלאון, יו"ר מרצ לשעבר שהתייחסה להחלטה: "ההחלטה אתמול לא הייתה רק פרסונאלית - היא הייתה גם אידיאולוגית. העסקנות במרצ ניצחה. אני בחרתי לעזוב את מרצ בגלל העסקנות הזאת והנזקים שהיא עושה במפלגה. זה מאכזב אותי. ההנהגה הנוכחית של המפלגה לא עמדה על הרגליים האחוריות וניסתה להתמודד עם זה. למוסי היה הישג גדול 51%. העסקנים נתנו לו לנצח אבל דאגו שלא יגיע לרף ה-60% כדי להיכנס לרשימה. מרצ התנהלה בעבר עם מפלגה של כאלף איש, היה חשש שהמזכ"ל ינצל את כוחו להשפיע על חברי הוועידה ולכן העבירו סעיף בתקנון כך שהמזכ"ל לא יוכל לרוץ לכנסת. אחרי קרב קשה אני פתחתי את מרצ לפריימריז כך ש-30 או 40 אלף איש יכריעו מי יהיו חברי הכנסת של המפלגה. האם מפלגה דמוקרטית יכולה להרשות לעצמה להשתמש בסעיף פרוצדוראלי כדי לאסור על מישהו לרוץ?"

"מוסי רז מייצג סדר יום שחשוב שיישמע במרצ שכולל מאבק בכיבוש, איכות הסביבה, זכויות אדם וכד'", הוסיפה, "מוסי נלחם למען הנושאים הללו גם כשלא היה בכנסת. אני חושבת יש כאן איזו גישה חדשה במרצ שלא כל כך ברורה לקול הזה".

דוד ורטהיים העריך שיו"ר מרצ הנוכחית רצה לזרועות קואליציה עתידית ומנסה לסמן למחנה או למפלגה ספציפית שהכיבוש הוא לא בראש מעייניה וזאת הסיבה שמוסי נזרק החוצה. זהבה גלאון לא שללה את התיאוריה שלו: ""כל פרשנות יכולה להיות סבירה ונכונה בנסיבות הזמן והמקום. מוסי מייצג קול שחשוב שיישמע בכנסת, אחרת אין זכות קיום למפלגה שרוצה להיקרא 'מפלגת שמאל' אם היא לא נלחמת למען דברים שלא בקונצנזוס. הקול הזה נחסם אתמול מלהתמודד. מראש מנעו ממנו להתמודד בבחירות חופשיות".

"שיחקו לידי הימין"

בהמשך מזכ"ל 'שלום עכשיו' לשעבר, יריב אופנהיימר, קרא לאנשי הימין לחלק פרחים ל-230 חברי הוועידה שהחליטו לחסום את מוסי: "גם אם המניעים שלהם לא רק אידיאולוגיים, הם שיחקו לידי הימין כשתרמו לתהליך הדה-לגיטימציה וההדרה של אנשים שלא מתביישים לומר שהם נגד הכיבוש והם מהשמאל. שאר האג'נדות קיימות גם במפלגות אחרות, גם במחנה הציוני יש מחויבות לנושאים רבים שחופפים למרצ. אם יש מקום אחד בו למרצ יש יתרון יחסי הוא נושא המאבק בכיבוש. תקנונים אפשר לשנות. מפלגה היא פלטפורמה תחרותית עם כמות מסוימת של מנדטים שצפויים לקבל. כל אחד עושה את החשבון שלו במידה וייכנס לכנסת הבאה או לא".

"אין ספק שיש כאן גם עניינים אישיים ואנשים שרוצים להיבחר ולכן הזיזו את מוסי כמו כל אחד, סיכם, "מעבר לזה, גם האנשים שפחות מזוהים נגד הכיבוש טרם עברו למועצת יש"ע. חברי מרצ הם לא אנשי ימין שהפכו להיות בעד ארץ ישראל השלמה. אני כן מזהה כאן מגמה מטרידה, מי שלוקח על עצמו את האתגר להילחם בנושאים הפחות פופוליסטיים מוצא את עצמו פחות אטרקטיבי ומי שלוקח אג'נדות קלות לעיכול מתרומם".

עריכה: איתמר זיגלמן

24/12/2018
הישארו מעודכנים

זהבה גלאון
זהבה גלאון  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90