רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"סוריה גמורה"

עד כמה חמורה העזיבה של הצבא האמריקני את סוריה? ובכן, חמורה מאוד • מוטי כהנא, אשר מסייע לכורדים בסוריה, הסביר מה עתיד לקרות במדינה המדממת


כבר שמונה שנים שמוטי כהנא, איש עסקים ופעיל חברתי, מסייע לכורדים בסוריה. בשיחה עם אלון בן דוד, רוני דניאל ויואב לימור תיאר כהנא את האווירה בסוריה אחרי ההחלטה הדרמטית של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ להסיג את כוחותיו מהמדינה. כיצד נראית המדינה אחרי שבע שנים קשות מאוד של מלחמת אזרחים, שבהן נהרגו 500 אלף סורים, ואיך זה להיות ישראלי במדינה עויינת?

"נכנסתי לסוריה לפני שמונה שנים כדי לעזור לילדים באוניברסיטה, נתתי להם כרטיסי סים כדי שיוכלו להעלות לאינטרנט תמונות שתיעדו כשאסד התחיל לירות בהם. עזרתי לארגונים שניסו להפיל את המשטר עוד בטרם פרוץ המלחמה והיינו הארגון הראשון שהכניס ילדים ונשים סורים לבתי חולים בישראל".

מה האווירה בסוריה אחרי שטראמפ אמר לארדואן שהוא יכול לעשות בה כרצונו?
"כמה ימים לפני ההודעה הזאת דיברתי עם הכורדים, החזון היה שכורדים יקבלו אוטונומיה בסוריה באזור בו היו דאעש. אף אחד לא ציפה להודעה הזאת, גם לא האמריקאים שהיו בשטח. להערכתי טראמפ נתן סוריה במתנה לפוטין יותר מאשר שנתן אותה לטורקים. הטורקים הציבו המון לחץ בוושינגטון בעקבות מותו של ג'מאל ח'אשוקג'י, כל פעם שהם רצו ללחוץ את האמריקאים, הטורקים הוציאו משהו למדיה. אני מעריך שזה היה מעין הסכם ביניהם שיפסיקו לשגע את וושינגטון בתמורה לכורדים בסוריה. זה עצוב אך ככה זה במאה שנים האחרונות. כל פעם שמגיעה אימפריה לשכונה הכורדים משלמים על זה בסוף היום".

אתה מסתובב שם כבר שמונה שנים. איך נראית סוריה היום? איך נראים האזרחים?
"כשנכנסתי לסוריה היו 24 מיליון סורים בסוריה. היום יש רק 11 מיליון. חצי מהם כבר לא במדינה. 500 אלף כבר נרצחו בסוריה על ידי המשטר. אנחנו רואים לפעמים תמונות באזור של אסד של אנשים שהולכים לים אבל בפועל המדינה גמורה. שמעון פרס תמיד אמר שביצה שנשברה כבר אי אפשר להחזיר לקליפה אך אני מאמין שסוריה לא תתפרק כי עדיין יש חיים במדינה הזאת".

עריכה: איתמר זיגלמן

27/12/2018
הישארו מעודכנים

צילום: איי.אף.פי