הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"לא חלמתי להיות טייס"

אמש (ד') נערך טקס סיום קורס הטיס של מחזור 177 במוזיאון חיל האוויר שבבסיס חצרים • סגן ד', בוגר הקורס, בריאיון חשאי


מפתיע, אבל לא כל מי שהופך לטייס חלם להיות כזה בילדותו; סגן ד', בן 22 מרעננה, בוגר קורס טיס של מחזור 177, קיבל אמש (ד') את הכנפיים המבוקשות במעמד ראש הממשלה, הרמטכ"ל ומפקד חיל האוויר, אך הודה שהתגלגל לתפקיד לגמרי במקרה.

"אני בן 22 מרעננה. סיימתי את מגמת נווטי הקרב. היו איתי כמה חברה שחלמו להיות טייסים אבל אני מאלו שלא היו בטוחים בזה בהתחלה ובשנה הראשונה עוד הייתה לי התלבטות. יש איתי חברה טובים. נותרה לי הכשרה של עוד חצי שנה ומשם יחלקו אותנו לטייסות השונות. אינני יודע מה עוד בא לי, יש מטוסים עם מערכות חדשות ומתקדמות ולעיתים דווקא מטוסים ישנים כמו F15 הוא חלום של כל טייס".

מה תפקידו של נווט טייס בתא הטייס?
"נווט הוא שם קצת מטעה. פעם הנווט היה אחראי על מערכת הניווט, היום יש GPS. בסופו של דבר נווט והטייס מבצעים את המשימות יחד. יש משימות בהן הטייס יותר ממוקד כמו קרבות אוויר. הטייס והנווט הם יחד אחד למען השני במאה האחוזים בכל משימה כדי להשלים אחת את השני".

הנווט במסוקי קרב הוא זה שמפעיל את מערכות הנשק. אתה מפעיל את המערכות הללו ב-F15 לדוגמא?
"זה תלוי מפקד המשימה ומי מספר שתיים שלו. בסופו של דבר הכל מסתכם בעבודת צוות. זו האמנות".

שניכם מוכשרים לעשות את כל המשימות?
"לא בדיוק. יש דברים מסוימים שטייס לא יכול לעשות ולהיפך. המראה ונחיתה זה תפקידו של הטייס בלבד ויש מערכות שרק לי תהיה הסמכות לשלוט עליהם. הנווט גם צריך לדעת להנחית ולהטיס את המטוס אך הוא לא עושה את זה בפועל. עבודת צוות היא לא רק מקצועית אלא גם אישית. כשאתה נכנס עם בן אדם למטוס אתה יודע איך צריך לעבוד איתו".

יש רגע בקורס שאתה מבין שלא תודח ממנו או שהאימה נשארת עד הסוף?
"אחרי שנה וחצי בקורס התחלקנו למגמות ומי שהמשיך כנראה שרוצים אותו. המודח האחרון עזב לפני חודש וחצי בעקבות ביצועים נמוכים. גם אחרי שנה וחצי אתה לא יכול להוריד את הרגל מהגז. כולם חייבים לתת את המאה אחוז כל הזמן ולהשתפר. מקרים כאלה קורים, זה אמנם מאוד עצוב אך יש רף שצריך לעמוד בו. אם מישהו ייכשל בטייסת זה יהיה אסון אם ימשיך".

ההחלטה להיות טייס מחייבת אותך גם להתחייב לשנים רבות של שירות. הייתה לך התלבטות בנושא?
"זו בהחלט התחייבות לא פשוטה אך בסופו של דבר התנאים נוחים ומאפשרים את זה. אתה אמנם נותר חייל אך זה ממש הופך למקצוע שלך".

עריכה: איתמר זיגלמן

27/12/2018
הישארו מעודכנים