103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

"קוראת לגבאי לשלם כל מחיר כדי שהעבודה תישאר"

ח"כ איילת נחמיאס ורבין לא חושבת שיש להדיח את יו"ר המפלגה נוכח הסערה האחרונה, אבל מבהירה: "הפרידה מלבני היתה מעשה לא נכון"


אחרי הקריאה הבוקר (ה') של ח"כ איתן כבל ליו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי לשקול לפנות את מקומו לקראת בחירות 2019, החלה התארגנות של ועידת המפלגה המבקשים לכנס את הועידה ולהחליף את גבאי. הערב (ה') שוחחו בן ורוני עם ח"כ איילת נחמיאס ורבין (העבודה), שהגיבה על הדברים.

"אפשר להגיד הרבה דברים טובים על אבי גבאי, אמרתי זאת לא אחת גם כשחשבתי כשהוא טועה וכשלא הסכמתי איתו. הוא איש מוכשר ומיומן וטוב שאיש כמוהו נכנס לפוליטיקה אבל השבוע הוא עשה מהלך מאוד בעייתי בעיני של גט פומבי לציפי לבני. אני כל הזמן מדברת על הצורך לחיבורים במרכז שמאל. יש כאן המון סוגיות נלוות למה שקרה למפלגת העבודה עוד לפני אבי גבאי הפך ליו"ר שלה. אני חושבת שבעת הזאת הוא שמט את הקרקע תחת האופציה לחיבורים וחלק מאיתנו חושבים אחרת".

את בעצם הצטרפת לקריאה של ח"כ איתן כבל.
"אני מסתכלת על מה שקורה במפלגה, אני חברה בה כבר 28 שנים.

את קוראת לו להתפטר?
"לא. האחריות בעת הזאת מוטלת בראש ובראשונה עליו אבל האחריות לעתידה של מפלגת העבודה מוטלת על כולנו. אני מוכנה לשלם מחיר אישי, השאלה אם גבאי מוכן לשלם מחירים אישיים כדי לעשות את החיבורים הנדרשים כדי להחליף את הממשלה הזאת".

אף אחד לא רוצה להתחבר איתכם. מי שדיבר, דיבר עם אחרים ולא איתכם. לפני הטענה של גבאי, ציפי לבני לא קיבלה את המנהיגות שלו. היא לא הייתה שותפה שלו אלא בעת שנתן לה את תפקיד יו"ר האופוזיציה. מאותו רגע המשיכה לדבר על זה שאבי גבאי צריך לוותר על האגו שלו. למה הוא לא צודק בהחלטתו לפטר אותה?
"אני לא רוצה לעשות אבחנות אישיותיות על אבי או על ציפי למרות שיש לי מה להגיד. בשנת 2014 באומץ רב לקחו יצחק הרצוג וציפי לבני את שתי המפלגות שלהם והפכו אותנו לסיעה של 24 אנשים ו-800 אלף קולות. זה היה רגע מכונן בהיסטוריה של הפוליטיקה הישראלית. אפשר וצריך לעשות את זה שוב. רק הפעם לוודא שנתניהו לא ימשיך לראשות הממשלה".

את קוראת לגבאי להתפטר?
"אני קוראת לגבאי לעשות כל שצריך ולשלם כל מחיר כדי שמפלגת העבודה לא תיעלם ממפת ההיסטוריה הפוליטית".

אני יכול לתרגם את דברייך כקריאה לגנץ להיות מספר אחד?
"בני גנץ הוא איש מעולה אבל גם אבי גבאי איש ראוי בעיני".

את חושבת שציפי לבני צדקה. שגבאי צריך לוותר על האגו ועל המקום הראשון כדי להציל את המפלגה.
"חד משמעית. יכול להיות שבתווך הקצר נוותר על דברים אבל בתווך הארוך נחזיר את הרלוונטיות של מפלגת העבודה. זה מבחינתי הדבר הכי חשוב. בסוף אני חושבת שצריך לחבר את מפלגות עם תפיסות העולם דומות ולעשות מהלך אמיץ".

ואת מי לחבר?
"גנץ, גבי, בוגי, כל אחד מהם נושא מטען, כל אחד מהם כולל ציפי לבני וגבאי נושאים מטען גנטי מעניין שלעצמו וחושבים שיש כאן מלחמה על הבית. הם האנשים שהיו צריכים לחבור יחד. היום המפלגות הן פלטפורמה משמעותית אבל עברנו דרך. הליכוד של היום הוא לא הליכוד שרוני בר און צמח בו. תראו מה קרה השבוע. בנט ואיילת שקד עזבו את המפד"ל ואת הבית היהודי. יש כאן אירוע פוליטי שאנחנו חלק ממנו מבלי להתכוון. מה שקרה בשבת בימין קרה גם בשמאל".

אפשר בכלל להדיח את יו"ר מפלגת העבודה?
"אני לא חושבת שצריך ללכת למהלך של הדחה אלא לדחוק מאבי לעשות את המעשה החיוני והנכון. זה המהלך הפוליטי שלדעתי גם איתן מכוון אליו כדי להציל את מפלגת העבודה שרחוקה מרחק של פסע מאחוז החסימה. זה טירוף שקשה לדמיין אותו, לא חשבתי שנהיה במצב הזה אך גם לא חשבתי שביום שלישי הוא ייפרד מציפי בצורה כזאת".

בסקר שלמחרת הפיטורים קיבלתם את אותה כמות מנדטים בזמן שציפי הביאה חמישה מנדטים.
"אני רוצה לחדד. המעשה של הפרידה מציפי לבני, מבלי להתייחס לאופן שבו הוא נעשה, היה מעשה פוליטי לא נכון לדעתי. הוא בעיני לא משקף באמת את כוונתה של ציפי ללכת מתישהו".

אם מחר מציעים לגנץ את המקום הראשון במחנה הציוני, מתאחדים יחד עם העבודה, הרשימה המשותפת, חוסן לישראל וכד'. גנץ יסכים לבוא? אתם רצים אחרי סחורה שלא קיימת.
"גנץ עסוק בהקמת המפלגה שלו אך אני לא בטוחה שהאופציה לא קיימת. הכניסה שלו לפוליטיקה היא משמעותית והיא משפיעה על המפה הפוליטית. בסופו של דבר אני מוטרדת כי מפלגת העבודה יקרה לי. אני רוצה שאבי גבאי יצליח. כדי שזה יקרה צריך לעשות את החיבורים האלה ולא לפחד מהם".

עריכה: איתמר זיגלמן

03/01/2019
הישארו מעודכנים

ח"כ איילת נחמיאס ורבין
ח"כ איילת נחמיאס ורבין  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90