רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

הסיבה הפשוטה שבגינה השמאל מפסיד

המגיש האורח דוד ורטהיים: "אנשים המחפשים את הסיבות להפסד השמאל לא מבינים - יש פה יותר ימנים"


אראל סג"ל ודוד ורטהיים התייחסו בפתח תוכניתם ב-103fm לכוורת שבנה אורי משגב בעיתון 'הארץ', שבה הוא קרא לשמאל להתאחד לגוש חוסם. אך ורטהיים העריך שהשמאל מפסיד בבחירות בגלל שיש בישראל יותר ימנים.

דוד ורטהיים: "בוא נדבר רגע על אייטם ב'הארץ' של אורי משגב. הוא בנה את הכוורת החלומית שלו בגוש השמאל-מרכז וקרא להתאחד. בראשה בני גנץ כראש ממשלה, לוסי אהריש כשרת התרבות, אהוד ברק כשר הביטחון, ציפי לבני כשרת המשפטים, יאיר לפיד כשר החוץ ועוד".

אראל סג"ל: "אבי גבאי קיבל שם תפקיד כשר הדואר".

דוד ורטהיים: "ראיתי את הדבר הזה ואני שותף לרשימת החלומות הזאת אבל לדבר הזה אין שום היתכנות כעת. אמרתי לעצמי שזאת הסיבה שהשמאל ממשיך להפסיד בבחירות. לאחר מכן תיקנתי את עצמי והבנתי שאנשים המחפשים סיבה שהשמאל מפסיד בבחירות הם אנשים שלא מבינים שהאמת הרבה יותר פשוטה - השמאל מפסידים בבחירות כי יש כאן יותר ימנים מבחינה דמוגרפית".

אראל סג"ל: "יש שני סוגי בחירות במדינת ישראל, בבחירות 2013 שבהן אתה יודע מי ינצח ומצביע למפלגות בהתאם, ובחירות 2015 כשבאמת יש איום על המתמודד הראשי. אנחנו נמצאים עוד בבחירות 2013 ולא בבחירות 2015. אם יהיה איחוד בשמאל של בני גנץ, יאיר לפיד, אבי גבאי, אורלי לוי, ציפי לבני ועוד, והם יילכו כגוש אחד, הבחירות יהפכו למותחות באמת.

"אנחנו רואים כאן משבר שיש בכל הדמוקרטיות בעולם. כל הרשימות רוצות לשבץ סלבס. עולם הריאליטי התרבותי עבר לעולם הפוליטי. גם פעם רצית כוכבים ואנשים ידועים בתחומם אך היום אתה רואה את הניסיונות מראש לשריין אנשים עם פרופיל תקשורתי מוכר וזה פוגע, כי אנשים טובים לא נכנסים לפוליטיקה".

דוד ורטהיים: "אגיד לך עוד משהו. נתניהו חתום על אובדן המושג כוורת או רשימת נבחרים. נתניהו לא המציא את זה כי תמיד ראש המפלגה נמצא בחזית הקמפיין, אך לאחרונה אנחנו רואים מחיקה מוחלטת של מספרי שניים ברשימות. אמרו שמרידור עזב את נתניהו ובני בגין נדחק אחורה אך מכל הרשימה של נתניהו הוא היחיד שממשיך להחזיק אותה".

אראל סג"ל: "אחרי בחירות 92' רבין אמר לכל הכוורת שהוא יהיה זה שינווט ויקבע. אנחנו נמצאים באותו מצב. פוליטיקה זה 90% אגו ו-10% אידיאולוגיה. מה שקורה בשמאל זה גוש אגו".

דוד ורטהיים: "בניגוד לדבריך אני חושב שגם בחירות 2013 ו-2015 היו אותן בחירות, פשוט לתקשורת היה אינטרס מובנה לייצר דרמה. אם התקשורת הייתה עושה את עבודתה נאמנה היו מראים יחד עם הסוקרים שאין באמת שוויון. רוב הפרשנים ניסו לבנות בערב הזכייה קואליציות וגוש חוסם של שלטון המרכז-שמאל כי התקשורת אוהבת דרמה. גם עכשיו אין כאן משחק אמיתי".

עריכה: איתמר זיגלמן

 

 

07/01/2019
הישארו מעודכנים