רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גיא פלג

"אם נתניהו ייבחר שוב העבירה תהיה שוחד; אם לא - הכל יכול לקרות"

הכל פוליטי? לפי מי שהייתה התובעת בתיק קצב - כנראה שכן • האזינו


ראש הממשלה בנימין נתניהו טען כי ההחלטה בתיקיו התקבלה מהר מדי - האומנם? עו"ד אירית באומהורן, בכירה לשעבר בפרקליטות המדינה סבורה כי "אפשר היה לסיים את זה הרבה קודם". בשיחה עם גיא פלג בֻ־103fm הטילה באומהורן פצצה, כשקשרה בין מעמדו הפוליטי של ראש הממשלה לקצב התקדמות קבלת ההחלטה על כתב אישום בעניינו.

"אם נתניהו ייבחר לראשות הממשלה העבירה תהיה שוחד. אם הוא לא יהיה ראש ממשלה הרבה דברים יכולים לקרות. הקצב יהיה אחר, העניין יהיה אחר. השימוע יכול להיות גם בנובמבר-דצמבר.  אז כבר אף אחד לא ירוץ לשום מקום", אמרה באומהורן, שהעריכה כי "אם נתניהו היה מודיע שהוא פורש, היה אפשר לצמצם ואולי אפילו לסגור את התיק לגמרי". 

באומהורן, שהייתה התובעת במשפטו של משה קצב, העריכה כי היועמ"ש מנדלבליט לא יחזור על הטעות של מני מזוז בתיק קצב. "כבר שנה וחצי די ברור שהתיק הולך לכתב אישום. מנדלבליט לא מחליט לבד, זה כבר לא בידיו, יושבים שם 30-20 אנשים שדנים בנושא ויש להם משקל גדול מאוד. מי שחושב שההחלטה היום היא של אדם אחד לא מבין את המנגנון בכלל.

"יש נקודת זמן שבה היועץ המשפטי בשליטה על התיק והוא יכול לכוון אותו לכיוונים מסוימים. מנקודת זמן מסוימת, שאני מאבחנת אותה בהסכמי עדי המדינה, כולם כבר משלבים ידיים והולכים בדרך הזאת לשורה התחתונה. הוא כבר החליט כשאישר לעשות הסכמי עדי מדינה ובכך הביע את דעתו".

עוד אמרה באומהורן בהקשר זה כי אפשר היה לסיים את תיקי ראש הממשלה הרבה קודם, עם פחות פרקליטים, ולשמוע פחות אנשים, אך אי אפשר להאשים בכך את היועמ"ש: "אפשר לכנות את היועץ חששן ואפשר גם לכנות אותו זהיר, אך כבר לפני שנה אפשר היה להבין שהתיק הזה הולך לכתב אישום. אם מישהו רצה לעשות שינוי דרמטי זה היה צריך לקרות לפני שנה ויותר. יש פרומילים של סיכוי שדברים ישתנו, אך לא בהחלטה הנכונה לעוד שבוע או שבועיים".

עריכה: איתמר זיגלמן

03/02/2019
הישארו מעודכנים

גיא פלג
גיא פלג