אראל סג"ל

"צבא היבשה הרבה יותר טוב בשנים האחרונות"

תא"ל ארז וינר שמע על דו"ח הביקורת על צה"ל, שניסחו האלוף במיל' יאיר גולן וקצין בכיר נוסף, ולא נפל מהכיסא • הציג מציאות שונה לחלוטין


תא"ל במיל' ארז וינר הביע את דעתו על הדו"ח, שפורסם ב'ynet' אודות התנהלות צה"ל במבצע צוק איתן, והסביר מדוע לדעתו מדובר בהרבה מהומה על מאומה. בהמשך התייחס למוכנות צה"ל לקרב כיום לעומת לפני ארבע שנים.

"כשעושים הכללות עושים לעיתים נזק גם למערכת שאתה רוצה לפעול לטובתה וגם לעניין עצמו. צבא היבשה של צה"ל נמצא היום בפיגור מאוד משמעותי, משהו שקיים כבר הרבה שנים ולא קודם. כשאתה רוצה ליצור צבא גדול המשמעות היא להשקיע הרבה כסף, בייחוד כסף ישראלי ולכן לאורך הרבה מאוד שנים זה לא קרה וחיל האוויר השתלט בצורה אינטליגנטית מאוד על תקציב החוץ. חיל האוויר השיג נתח גדול בתקציב החוץ וכך הצליח לקבל מטוסים מתקדמים. צבא היבשה שמתבסס על ייצוא המקומי נמצא בפיגור. גבי אשכנזי שם דגש על הנושא הזה והתחיל לייצר נמרים".

האלוף יאיר גולן אומר שמרוב תסכול ירו על עמדות שאין בהם דבר.
"במהלך צוק איתן קרו כמה דברים. כשנכנסו ללחימה בעזה היו יחסית מעט מטרות ללא מגבלות של אזרחים וכד'. תוסיף לזה הגבלות משפטיות כאלה ואחרות ששמנו על עצמנו ולכן כשהמלחמה נמשכה, אחרי שהשלמנו את הפגיעה בתשתית המנהרות ולא הצליחו להגיע להפסקת אש החליטו לירות לכל מיני מטרות, לא יודע אם לקרוא להם מטרות ריקות".

צבא היבשה של ישראל הוא טוב או לא טוב? תאמר את האמת לאזרחים.
"צבא היבשה של ישראל היום הוא הרבה יותר טוב מכפי שהיה לפני ארבע שנים. אייזנקוט, בניגוד לגנץ, השקיע בצבא היבשה והצליח להשיג תקציב. הבן שלי שמשתחרר בקרוב עבר אימונים במשך שלוש שנים עם הציוד הכי חדש, הכי מודרני והכי מתקדם שאפשר. זכרו שאין תחליף לצבא היבשה. אי אפשר לסיים מערכה ולהגיע להכרעה בלי 'בוטס און דה גאונד'".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

03/02/2019
הישארו מעודכנים

ארז וינר
ארז וינר  |  צילום: אורי לנץ/פלאש90