103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

"נתניהו הוא אחד המדינאים הגדולים שקמו בישראל"

שעות בודדות לפני שנודע כי הצליח להתברג בחמישייה הראשונה של רשימת הליכוד, נשמע גדעון סער מפויס מתמיד: "מה שהיה היה"


גדעון סער, שר הפנים לשעבר המתמודד בפריימריז למפלגת הליכוד, התייחס ליחסים בינו לבין ראש הממשלה נתניהו, וקרא לחברי המפלגה להצביע בבחירות המתקיימות היום (ג'): "ממחר נצטרך לשלב ידיים בשביל לנצח בבחירות שיהיו מאוד קשות".

עוד פחות מכמה שעות לסגירת הקלפיות בפריימריז של מפלגת הליכוד, ובינתיים מתמודד מספר 156 - הלא הוא גדעון סער המתקמבק, מציג רוח פייסנית כלפי ראש הממשלה, שלאו דווקא מחבב אותו במיוחד. "דשנו בנושא הזה מספיק", אמר סער בריאיון לבן ואריה ב־103fm. "כל אחד אמר את מה שהוא אמר. מה שהיה עד אתמול פחות מעניין אותי. לעומת זאת, מה שחשוב זה מה שיהיה ממחר. החל ממחר כולנו נצטרך לשלב ידיים בשביל לנצח בחירות שיהיו מאוד קשות".

אם אתם נמנים על 118 אלף חברי המפלגה ועדיין לא הצבעתם - סער קורא לכם לעשות זאת מייד: "נכון לכרגע, רק מיעוט מחברי הליכוד הגיע לקלפיות. אומנם האחוזים קצת יותר גבוהים מהפעם הקודמת - אבל אז לא הייתי מועמד. יש קשר מובהק בין שיעור ההצבעה לבין איכות הרשימה. בסופו של דבר איכות הרשימה שנבחר היום תקבע את הסיכויים שלנו לנצח בבחירות.

"שוב, אני מבקש מחברי הליכוד לבוא ולהצביע. הכוח בידכם. אתם רציתם וביקשתם שאחזור, אתם חושבים שאני יכול לתרום לתנועה ולמדינה, ולכן אני מבקש מכם לבוא ולהצביע כדי שנוכל לנצח בבחירות ולעשות טוב למדינת ישראל".

ובכל זאת - אי אפשר לשוחח עם סער מבלי לשאול אותו מה הוא מרגיש כלפי המתקפה של יאיר נתניהו - בנו של ראש הממשלה, שטען כי סער - יחד עם נשיא המדינה ראובן ריבלין, 'רוצים להיפטר מאבא שלו', ואף ביקש מפעילי הליכוד שלא להצביע לסער - או כפי שהיטיב לתאר זאת בן: "בחיים לא ראיתי כזאת אהבה נכזבת. מה הקטע למען השם?"

"אני חייב להיות המבוגר האחראי כי יש דברים יותר חשובים שהם התנועה והמדינה", השיב סער, "הגעתי למסקנה שאספוג דברים מאוד לא פשוטים. גם בשעות האלה קורים דברים שאף פעם לא קרו במערכות בחירות אחרות".

כמו מה?
"מופעלים לחצים מאוד קשים על ראשי רשויות מקומיות כדי שיפעלו שלא אקבל קולות. אם נבדוק מחר בתוצאות איך עומדת נתיבות מול כל עיר אחרת בדרום, נראה שהתוצאה שם שונה לחלוטין. אולי זה סתם נדמה לי, אבל אני רק נותן כיוון שנוכל לגלות עד מחר. למרות הלחצים, אני אומר שליד הקלפי כל אדם הוא בן חורין וכל אחד יפעל לפי שיקול דעתו בלבד ולפי מה שטוב לליכוד ולמדינה. פעילי הליכוד סמכו עלי כל השנים - כולל בשנים הכי קשות של הליכוד. אני העמסתי את התנועה על שכמה בימים הכי קשים, ואני סומך על חברי המפלגה שיעשו את הדבר הנכון ויצביעו 156 בקלפי".

   

נוקם ונוטר

לא רק חברי הליכוד סמכו על גדעון סער, אלא גם יו"ר המפלגה וראש הממשלה בעצמו בנימין נתניהו. בן כספית, אשר מסקר את המפלגה עוד מימים עברו, הזכיר לסער: "אתה היית לידו בכל הנקודות הגבוהות ובעיקר הנמוכות. אתה עזרת לדכא מרד נגדו אחרי שהוא הביא 12 מנדטים בשנת 2006, הייתי לידו גם ב־ 99 כשניצח, ועוד. מה קרה שהפכת להיות אויב העם?"

מסתבר כי סער בעצמו לא מבין איך זה קרה, אך עדיין ניסה לתת את התיאוריה שלו להתפתחות העקומה של הדברים: "בשנים האחרונות לא הייתי בכנסת או בממשלה, ובינתיים היו ליד ביבי כל מיני אנשים. אולי חלקם פיתחו תקווה מוזרה שלא אחזור וקלקלתי להם. אם כן, יכול להיות שהם לחשו דברים כאלה ואחרים על אוזנו. לפי דעתי, ביבי הוא אחד המדינאים הגדולים שקמו במדינת ישראל, אבל בשיפוט לגבי האנשים סביבו הוא שוגה, וראינו לכך דוגמאות רבות".

זה לא החשבון הישן על מינויו של ריבלין לנשיא?
"לא. ריבלין נבחר. אומנם פיתחו אגדה אורבאנית כאילו גדעון השתמש בכוחותיו ומינה את ריבלין לנשיא, אבל האמת ההיסטורית היא שריבלין נבחר ברוב של 63 מחברי הכנסת, כאשר רובם מהליכוד ומהימין. הצביעו לריבלין כי הוא התחרה במועמדים ממפלגות אחרות ששייכות לשמאל, ורוב הימין הצביע עבורו. גם נתניהו הודיע לפני ואחרי הבחירות שהוא הצביע ויצביע לו. אלה העובדות שלא ניתן להכחיש". 

     

שם נוסף שהשתרברב לפוסטים של יאיר נתניהו היה של העיתונאית ומגישת החדשות גאולה אבן-סער, אשתו של גדעון סער. בין היתר טען יאיר כי גאולה היא שמאלנית שמשפיעה על בעלה. האמנם? 

גם הפעם סער לא התרגש מדבריו של יאיר, וסיפר: "בגלל שגאולה היא אשת חדשות ששואלת שאלות קשות מרואיינים מהימין והשמאל, היא אף פעם לא ביטאה את השקפותיה הפוליטיות ואני כיבדתי את זה וגם כן לא גיליתי אותן. דני אבן, אחיה של גאולה, כתב פוסט ובו הגדיר את עמדותיה כרחוקות מזרח ממערב מכפי שכתב יאיר נתניהו - שלמיטב ידיעתי מעולם לא החליף מילה עם רעייתי".

אני החלפתי כי אני מכיר אותה מהמקצוע. אני יודע שהיא הרבה יותר ימין מאשר שמאל.
"גם מיכאל אבן, אביה של גאולה, היה חבר ליכוד במשך 25 שנה עד לפטירתו. גאולה גדלה בבית לאומי ששם ההשקפות היו ימינה מהליכוד, ולכן כל הדברים שאומרים הם באמת הבלים. קשה להתייחס לדברים כאלה".

   

גלעד ארדן או אורן חזן?

לאיזה מקום מכוון סער בעצמו להתברג ברשימה? שאלה טובה. "אף פעם, בכל אחת ממערכות הבחירות שהתמודדתי, לא אמרתי שאני מכוון למקום כזה או אחר", אמר. "אני בהחלט מבקש מחברי הליכוד תמיכה חזקה כדי לחזור חזק למוקדי קבלת ההחלטות, ולחזור למקום כפי שהייתי תמיד בהנהגת הליכוד".

אתה מצביע לגלעד ארדן?
"יש 70 מועמדים ברשימה הארצית, וברגע שאני מתחיל להגיד את מי אני מסמן – מיד מתעורר מישהו שלא אמרתי את שמו. קיבלתי על עצמי שהבחירה שלי תישאר חשאית. ארדן הוא הוא אדם איכותי שצבר ניסיון בתפקידים פרלמנטים, והוא מועמד שראוי להיות בנבחרת הליכוד".

ואורן חזן? את זה כבר תצטרכו לנחש לבד.

  

עריכה: מיכל דאבי

05/02/2019
הישארו מעודכנים

גדעון סער
גדעון סער  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90