103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"גם אם אלוהים ירצה - לא אפסיק לכתוב על גנץ"

בן כספית לא עושה הנחות לאיש. בטור שלו ב'מעריב' הוא תקף בחריפות את בני גנץ: "אפס מנהיגות, אפס יכולת ניהול"


יואב לימור וינון מגל שוחחו עם שדר 103fm בן כספית, שהקדיש את טורו ב'מעריב' בסוף השבוע האחרון לרמטכ"ל לשעבר בני גנץ. 

"המחויבות היחידה של עיתונאי צריכה להיות שהצופה יידע הכול. אריה אלדד, השותף שלי ב-103fm, אומר לי תמיד שאם יפסיקו לכתוב על בני גנץ הוא פשוט יפסיד. אני אומר לו שגם אם יגידו לי להפסיק לכתוב לו והוא יפסיד – אני לא אפסיק".

ינון: "אבל אין עיתונאי ללא אג'נדה".
"אתה מקשקש בקומקום. בחייאת ינון, לכל אחד מאתנו יש את העדפות שלו ואת הדעות שלו. כשאני כותב טור דעה אז הדעה שלי זו הדעה שלי. במשך חודשים נפגשתי עם אנשים במקומות אפלוליים שמספרים על בני גנץ לצורך העניין, אני לא יכול למנוע מהקהל שלי לדעת את זה".

ינון: "אתה לא ממציא כאן עולם חדש. רוב התקשורת הם אנשים עם השקפת עולם שמביאים אותה לידי ביטוי".
"לא אמרתי שאני ממציא כאן עולם חדש. לכל אחד בתקשורת, גם למקור עיתונאי, יש אינטרס. אם רביב דרוקר לדוגמה יקבל מחר סיפור שמפיל את אותו מישהו שעומד להביס את נתניהו בבחירות, הוא יפרסם את זה. זה ההבדל הפשוט בין עיתונאי ל'לא עיתונאי'".

יואב לימור: "ינון, אם מחר בבוקר אתה מקבל לידיך סיפור פלילי שמפיל את נתניהו, אתה שוקל פעמיים אם לפרסם או לא?" ינון: "היום אני לא עיתונאי אלא סוג של פובליציסט. דן מרגלית אמר ש'הארץ' לא רצה לפרסם את הסיפור שלו על רבין".
"אני פרסמתי עשרות כותרות ענקיות שהן לכאורה נגד האג'נדה שלי. מיוסי גינוסר עד לקרן החדשה. ב-1999 חלק גדול מהציבור רצה להיפטר מנתניהו ולאף אחד לא הייתה מוטיבציה לחקור את הפריימריז בעבודה. ואז קיבלנו את ברק שהעלה את המדינה באש. מבחינתי האירוע הזה היה תקלה, והוא צרוב לי בזיכרון כנורת אזהרה אדומה".

ינון: "זו הייתה ההקדמה לאייטם שלנו. בסוף השבוע קרעת את בני גנץ לגזרים על תפקודו כיו"ר סטארט־אפ כושל".
"זה באמת פרי של עבודה ארוכה מאוד שנוצרה עוד לפני שמפלגת חוסן לישראל קמה. מקור מספר אחד פנה אליי ואמר שהוא חייב לספר לי סיפור על מי שרוצה להיות ראש הממשלה הבא. זה הוביל אותי למקור מספר שתיים וזה פחות או יותר נעצר במקור ה-14. אף אחד מהם לא קשור לפוליטיקה אך נדמה לי ש-12 מתוכם היו שמחים שנתניהו יפסיד בבחירות. אחרי חרישה עמוקה מאוד קיבלתי תמונה שדומה לתמונה בקריירה הצבאית שלו: לאט, בנחת, בלי לטלטל את הספינה ולקבל את הדין, בלי ליזום יותר מדי ובלי לעצבן אף אחד. חשבתי שאת התמונה הזו צריכים להביא לקוראים ויעלה כמה שיעלה – זו מהות העבודה".

ינון: "התמונה שעולה בעיניך זו דמות שאינה יודעת לקבל החלטות?"
"כן. דמות חלשה. היא לא יודעת לקבל החלטות ומעדיפה לזרום ולדחות את הקץ. הרבה מאוד פעמים במהלך הקריירה שלו אתה מוצא מישהו שמפעיל אותו, מישהו ששולט בו ומשקיע בו".

יואב לימור: "אתה כתבת שבנימין נתניהו מופעל על ידי אשתו ובנו, כתבת על גבי אשכנזי שהוא מופעל על ידי אחרים אבל אנשים מושפעים על ידי אנשים. אנחנו לא חיים בוואקום. במה שונה גנץ מכל אחד אחר בצבא ובאזרחות?"
"אם בסוף יהיו שני פתקים של שני מועמדים אני אבחר לשים את הפתק של גנץ במקום את של נתניהו - ואברח. אני חושב שעדיף להיות מושפעים על ידי אנשים טובים מהאנשים שמשפיעים על ראש הממשלה. יש אנשים שיודעים לקבל את ההחלטה, שמתייעצים. אני מודד סיכוי הצלחה של ראש ממשלה על ידי האנשים שהוא מביא סביבו".

ינון: "אציין לסיום שאני בסיפור של 'וואלה' הוכחתי את היושרה העיתונאית שלי".
"הבעיה היא שבצד שאתה נמצא בו חלק ניכר מהעיתונאים, או שהם לא עיתונאים, הם מאוד חד ממדיים".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

10/02/2019
הישארו מעודכנים

בני גנץ ובן כספית
בני גנץ ובן כספית  |  צילומים: פלאש90, 103fm