103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"כלכלת ישראל במצב מהטובים שידעה המדינה"

השר משה כחלון בריאיון מיוחד באולפן: "אנחנו שינינו סדרי עדיפויות - מדד האי שוויון והעוני הוא מהנמוכים" • השר עונה לשאלות שלכם


שר הכלכלה משה כחלון התארח באולפן, שוחח עם ענת דוידוב ועורכת התוכנית יעל אילון והתייחס לכל הנושאים הבוערים. בהמשך אף ענה על שאלות המאזינים, ולא הסתיר את הביקורות שלו כלפי התקשורת: "לא יקרה כלום אם תגידו שהמצב הכלכלי במדינה טוב רבותיי, מה קרה? הרי כל הפרמטרים טובים".

ענת דוידוב פתחה את הריאיון בשאלה מה גודל הגירעון בתקציב, והשר כחלון טען כי יעד הגירעון נקבע על ידי הממשלה, "אנחנו קבענו יעד לשנה הבאה על סך 2.9% שזה סכום של כ־30 מיליארד שקלים. חשוב לי לציין שזהו סכום שאנו קובעים אותו מראש ולא מדובר במשהו תוצאתי. המילה גירעון היא מילה יפה, אבל היא חלק מהמערכת הכלכלית של מדינת ישראל. באוגוסט 2018 אמרתי שגירעון מודדים משנה לשנה, זאת אומרת מינואר לינואר ואני לא יכול להתייחס לזה מאוגוסט. כולם צפו גירעון של 3.6% אני אמרתי שיהיה גירעון של 2.9% וזה מה שהיה. הכלכלנים טובים בלהעריך את מה שיהיה, אבל הם לא יודעים להתייחס למה שהיה, שם אפשר למדוד. אני מאמין שגם בשנת 2019 נעמוד ביעד למרות שבחודש ינואר יש חריגה קטנה".

"כלכלת ישראל במצב טוב"

כשנשאל השר כחלון מה דעתו על מצב הכלכלה במדינת ישראל אמר בפה מלא: "כלכלת ישראל נמצאת במצב הטוב ביותר, לדעת משקיעים מבחוץ ואנשים ששמו פה 10 מיליארד דולר. המבקרים הם תמיד מבקרים, אבל התפקיד שלנו הוא לייצר מקומות עבודה, להביא השקעות ומטבעות זרים לשוק בישראל, וזה בדיוק מה שאנחנו עושים. המצב במדינה הוא טוב, לא נורא, גם אם התקשורת תגיד במיקרופון שהמצב הכלכלי במדינת ישראל טוב. רבותיי מה קרה? כל הפרמטרים טובים, השכר הממוצע במשק עלה, וכך גם שכר המינימום. הייתה צמיחה והעברתי את הכסף לציבור, שיננו סידרי עדיפויות. תמיד היה את הכסף הזה רק בחרו להשקיע אותו במקומות אחרים. אני נתתי אותו לשכבות החלשות, ולמס הכנסה שלילי, זאת בכדי שאנשים יצאו לעבודה, ונתנו את הכסף גם לחיסכון לכל ילד. חשוב לי לציין שבתוך כל זה גם מדד העוני ירד ב־3 שנים האחרונות".

המטרה: להוריד את המע"מ

בהמשך נשאל שר האוצר משה כחלון מה דעתו על המע"מ, ומדוע הוא לא פועל להוריד אותו. כחלון טען כי מדובר במס הכי לא צודק שקיים, "מדובר במס אגרסיבי, כזה הפוגע בשכבות החלשות. הצלחתי להוריד אותו מ־18% ל־17% ואני מקווה שבהמשך אוכל להוריד אותו שוב. כי הוא באמת פוגע בחלשים".

עוד הוסיף כחלון: "הגענו למצב בו זוגות צעירים יכולים לרכוש דירות. השוק נרגע, ואני מאמין שנפתור גם את נושא מחירי השכירויות בארץ. בכלכלה המטרה היא להפוך מגמה, וברגע שעשינו את זה הצלחנו להרגיע את שוק הדיור. עד לפני שנתיים הייתה עליה משמעותית, והצלחנו לבלום אותה. בעבר הייתה ספסרות בקרקע, אבל הצלחנו לבלום אותה, ולשנות את השוק".

גם על איום הפנסיונרים בפנסיה הצוברת הגיב שר האוצר משה כחלון, והבטיח: "אני לא אתן לזה יד, ואמצא פתרון כמו שהבטחתי".

בהמשך נשאל כחלון האם תפקיד שר האוצר הוא תפקיד כפוי טובה, והוא ענה כי מדובר בתפקיד מספק ומרגש, "אנחנו מקבלים מהציבור מחמאות וזה כיף לא נורמלי", אמר בהתרגשות, "לא מזמן הגיעה אליי אישה עם דמעות בעיניים ואמרה לי שהיא לא האמינה שתוכל ללוות את הילד שלה לרכישת דירה משלו. לדעתי תפקיד שר האוצר הוא לא כפוי טובה אלא רווי טובה. מבחינתי לראות זוגות צעירים שנהנים מנטו משפחה ונכנסים לדירות כשהם נהנים מההטבות שעשינו להם זה מאוד מרגש".

ובתוך כל זה הבחירות בפתח, והשר משה כחלון היה חייב להתייחס לתוצאות הסקרים, וטען שהוא בטוח שעוד יברכו אותו על ההישגים. בהמשך סיפר על הרשימה שהוא הרכיב, כינה אותה מצוינת, ואמר: "כל מי שרציתי שיישאר איתנו נשאר וצירפנו לרשימה גם תת אלוף רם שמואלי, איש ערכי שמתעסק בשנים האחרונות בנושא החינוך".

חיבורים פוליטיים - מינוס גדול?

"חבל על זמן האוויר", אמר כחלון כשנשאל מדוע הוא לא מתחבר עם אורלי לוי־אבוקסיס, "אנחנו לא יכולים להתחבר מבחינה טכנית. בואו נראה רגע מה זה בכלל חיבור פוליטי - מבחינתי זה סידור עבודה, ואת הכוח שלי אני שואב מאמון הציבור. אני מציג את האג'נדה שלי ומצהיר שאני מעוניין להיות שר האוצר הבא. מבחינתי חיבורים פוליטיים זו לא אידיאולוגיה, וזה מטשטש את הדרך".

בסיום השיחה נשאל השר משה כחלון מה דעתו על עונש מוות למחבלים, והוא טען כי אסור שאנשים מסוג זה יישארו חיים.

 

 

11/02/2019
הישארו מעודכנים

השר משה כחלון
השר משה כחלון  |  צילום: יניב מורוזובסקי/103fm