ניסים משעל

"יש להתכונן לסבב צבאי נוסף עם החמאס"

בעקבות הערכת המודיעין שפרסם אמ"ן: אלוף (מיל') עמוס ידלין מזהיר מפני מערכה בקיץ הקרוב • "בקיץ שעבר הגזמנו באיפוק מול חמאס"


השבוע פרסם אגף המודיעין של צה"ל הערכת מודיעין שהעלתה את הסבירות לעימות עם החמאס. עוד העריכו באגף המודיעין שחמאס הם אלה שיזמו את עימות – בין אם בירי טילים או בשימוש באחת ממנהרות הטרור שחפרו. בשיחה עם אלוף (במיל') עמוס ידלין, ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי וראש אמ"ן לשעבר, ניסה ניסים משעל לברר כמה קרוב היום שבו תושבי הדרום יצטרכו (שוב) להיכנס למקלטים.

"אנחנו בהחלט צריכים להתכונן לעימות עם עזה", אמר הבוקר (ו') ידלין. "הקיץ האחרון נגמר כשחמאס איבד את החשש ואת הפחד מפני ישראל. ההרתעה הישראלית נחלשה, וחמאס מרגיש שהוא יכול לעשות הרבה יותר ממה שהיה בשלוש השנים שלאחר צוק איתן".

לדבריו, הפגיעה בהרתעה קשורה לכך שבגזרה הצפונית ישראל הייתה עסוקה בהתבססות האיראנית ובמנהרות של החיזבאללה. אחרי הצלחת מבצע מגן צפוני, הוסיף, אין מנוס מ"לחזור להסתכל על הדרום".

למה אנחנו צריכים להמתין לפעולה של חמאס ולא להכות במתקפת מנע?
"אם אנחנו נדע שבאמת מבצע כזה מתוכנן, אין ספק שאנחנו צריכים להכות מכה מקדימה. מדינת ישראל לא יוזמת מלחמות, אבל כשהיא יודעת שהולכים לתקוף אותה היא תוקפת. אני מעריך שיהיה לנו מודיעין מספיק טוב כדי לא לתת לחמאס להפתיע אותנו".

למה האינטרס של החמאס הוא לחמם את המצב? הוא יחטוף מכות קשות.
"חמאס נמצא בשבר מאוד גדול. שבר כלכלי, פוליטי וצבאי. בכל כיוון שהוא הלך הוא נכשל. בהתרעה מחשבים את הרווח לעומת ההפסד, ובחמאס מרגישים שאין להם כמעט מה להפסיד. הם מאוד רוצים להרוויח את פתיחת רצועת עזה והם מקווים שאחרי עימות קצר עם ישראל יהיה הסדר שיפתח את הרצועה. זה ההיגיון שהציג אמ"ן, אבל אני לא בטוח שבחמאס חושבים כפי שאמ"ן מעריכים".

מרגיז, אבל נראה שמדינת ישראל נמצאת בלופ בלתי פתיר: חמאס הם אלה שמחליטים אם ליזום עימות או לשמור על שקט, וישראל לא מצליחה לפרוץ את המעגל הזה. למרות זאת ידלין ביקש שלא לתת לחמאס יותר מדי קרדיט: "בואו לא נגזים בהישגים של חמאס. בסוף אם מסתכלים על המאזן בעזה, חמאס גרם ל-300 הרוגים ואילו בצד הישראלי זה חייל אחד ואזרח אחד, ולכן חמאס נמצא במבוי סתום.

"בשביל לפתור את הבעיה אנחנו צריכים לכבוש את עזה ואנחנו לא רוצים לעשות את זה, ולכן אנחנו מנהלים אסטרטגיה שגם עושה את החשבון של מה נרוויח מעימות מלא. אנחנו יכולים למצוא את עצמנו כובשים את עזה או חוזרים לאותה נקודה שאנחנו נמצאים בה היום, ולכן אני תומך בכך שלא רצים למלחמה. מה שכן, אני חושב שבקיץ שעבר הגזמנו באיפוק וחינכנו את החמאס שהם יכולים לעשות דברים שאפשר לגרום להם שלא לעשות, באמצעות תגובות הרבה יותר חריפות. חמאס ינסה לחזור על קיץ 2018 גם השנה. אסור לנו לתת לזה לקרות", הזהיר.       

"איראן תלך על התחום האפור"

עוד פורסם בהערכת המודיעין של אמ"ן שעקב הלחץ הכלכלי, איראן שוקלת להגביר את העשרת האורניום וללכת על הסף עם הפצצה. ידלין הסביר: "הייתה ציפייה שאיראן תעזוב את הסכם הגרעין אחרי שטראמפ עזב אותו. להפתעתם הרבה של כמה מומחים, האיראנים נשארו בהסכם ורצו לבחון אם הסנקציות יעילות. לאחר מכן הם רצו לבדוק האם הן מספיק כואבות בשביל לשנות את ההתנהגות שלהם.

"מה שאמ"ן מצביע עליו זה שאיראן לא תעזוב את ההסכם כי היא לא רוצה לאבד את הרוסים, הסינים ובעיקר את האירופאים, אבל היא תסביר לאמריקאים ולישראלים שיש מחיר לעזיבת ההסכם והיא תלך על ה'תחום האפור' – דברים שלא מוגדרים עד הסוף בהסכם, מעין הפרות קטנות שבראייתם לא יצדיקו פעולה ישראלית או אמריקאית, אבל יבהירו שיש מחיר לזה שטראמפ עזב את ההסכם".

אמ"ן הצביע על כך שהאיראנים מתכוונים להתבסס בעיראק ומשם הם יכוונו טילים ארוכי טווח לעבר ישראל. הם יצמצמו את הכוחות בסוריה?
"צמצום הכוחות בסוריה כבר קרה. היכולת שלהם להגיע אלינו מעיראק היא יותר נמוכה, וגם בעיראק אין להם את אותו חופש שיש להם בסוריה. בעיראק נמצאים עדיין האמריקאים, והיא גם מדינת עצמאית ולא כולם אוהבים את האיראנים. יש פה איום חדש שנצטרך ללמוד איך להתמודד איתו. אין לנו בעיראק את העליונות המודיעינית ואין לנו את חופש הפעולה שהיה לנו בסוריה. זה בהחלט אתגר חדש אבל הוא נובע מההצלחה שלנו. זה הפרדוקס".

בעיתון ה'ניו-יורק טיימס' פורסמה ידיעה לפיה ארצות הברית מתכננת לפגוע במערך הטילים באיראן, ובאחרונה אף הצליחה לשבש את הניסויים שעורכים האיראנים. האמנם? "כן, זה נשמע לי הגיוני", הסכים ידלין והסביר כי מדובר במערכה שאינה קינטית. "לא זורקים פצצות אלא עושים פעולות חשאיות מסוגים שונים שמסוגלים לפגוע במערך צנטריפוגות, בטילים או בפעילויות אחרות של האיראנים. מבצעים מאוד מתוחכמים".

כלומר ארה"ב בהחלט פועלת חשאית לפגוע במערכי הטילים של איראן.
"אני לא אופתע אם זה נכון. הנה, קיבלת כותרת".

  

עריכה: מיכל דאבי

15/02/2019
הישארו מעודכנים

עמוס ידלין
עמוס ידלין  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90