רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

"קיבלתי פניות מחברי המפלגה שלא לחבור למרצ"

יו"ר העבודה אבי גבאי לאילה חסון: "אין לנו עניין להתחבר למפלגה שבה אחד ועוד אחד נותן פחות משניים"


יו"ר העבודה אבי גבאי הגיב לטענתו של שר העלייה והקליטה יואב גלנט על הסכם העודפים של העבודה עם המפלגות הערביות. בהמשך הסביר מדוע החליט שלא להתאחד עם מפלגת מרצ. האם מדובר בעניינים אישיים?

"אלו טענות סרק שמגיעות מדף המסרים של הליכוד. לערבים בישראל מותר להצביע, אנחנו בדמוקרטיה והם אזרחים שווים. התפקיד של מפלגות כמו שלנו הוא לגרום להם להצביע עבורנו. אלו אזרחים ישראלים, ברובם המכריע נאמנים למדינה, וכך צריך להתייחס אליהם".

מה מפריד בינכם למרצ?
"באתי לפוליטיקה כדי לעשות שינוי ולהשפיע על מה שקורה במדינת ישראל ולכן כל העניינים הפרסונליים לא מעניינים אותי. מרצ ואנחנו אינן אותן מפלגות. מאחר שראינו שמרצ עוברים את אחוז החסימה בכל הסקרים שנעשו בסוף שבוע האחרון אין לנו עניין להתחבר איתם. אין לנו עניין להתחבר עם מפלגה שאחת פלוס אחד נותן פחות משתיים. יש לנו נבחרת מצוינת ואין לנו עניין להחליש את עצמנו".

כשליברמן ונתניהו עשו את החיבור זה פגע להם בכמות המנדטים.
"נכון. הם ירדו מ-41 בסקרים מנדטים ל-31".

ייתכן שבעקבות מיזוג גנץ ולפיד החיבור עולה על סך חלקיו?
"כשיש מפלגות עם עמדות דומות אז יש יתרון. המצביעים שלנו שונים מאוד מהמצביעים של מרצ. לאורך כל אותו יום חמישי קיבלתי עשרות טלפונים והודעות מאנשים שהתנגדו למיזוג הזה".

זה היה ספין על הראש שלכם?
"ברור שזה היה ספין אבל חיים עם זה. ככה זה בפוליטיקה".

יש שאלה שאני כל פעם שואלת אותך ולא מקבלת עליה תשובה. אין קורלציה בין הרזומה שלך לבין מה שאנשים אומרים עליך. איפה יש קצר בהתנהלות שלך או במפלגה שבחרת לעמוד בראשה?
"ההתנהלות שלי היא לא של פוליטיקאי רגיל. אנשים רואים התנהלות אחרת וזה יוצר להם שיבוש. מייחסים דברים שאתה עושה או לא מייחסים דברים שאתה דווקא כן עושה. אני עובד בצורה עניינית ובודק כל דבר לגופו בזמן שאחרים רגילים להתנהלות אחרת. זה מה שיוצר כל הדבר הזה".

"נביא מנדטים שיפתיעו"

מילה על האנשים שעומדים בכחול לבן? הם גם יריבים שלך. אתה ונתניהו לא רבים על אותם קולות.
"אתמול בערב ביקרתי את אמי בבית חולים בירושלים. היא בשיקום אחרי ששברה את הרגל. הייתה שם משפחה מאשדוד שבאו לבקר את אחותם וסיפרו שכל חייהם הצביעו ליכוד אבל החליטו שאחד מהם יצביע עבורי הפעם".

יש יוצאי דופן אבל רוב מצביעי העבודה לא יצביעו ליכוד וגם ההיפך.
"אני בטוח שנביא מנדטים שיפתיעו. ההצבעה למפלגת העבודה היא הצבעה למען מהפך שלטוני".

לא בונים שהמהפך ייעשה מהכיוון שלך.
"בסופו של דבר מסתכלים על גושים ובוחנים אם גוש אחד יכול להחליף גוש אחר. אם מפלגת העבודה תהיה חזקה תהיה משמעות לעניין הזה".

נתניהו אומר שלפיד היה שר האוצר הכושל במדינת ישראל. הוא צודק או טועה?
"אני לא נכנס לעניין אישי. ראש הממשלה עצמו הוא ראש הממשלה הכי כושל שהיה כאן בהרבה עשורים. זה לא הנושא, אחרי עשר שנים צריך להחליף כאן ראש ממשלה. נקודה".

"אנחנו מדינה בה הצעירים איבדו את התקווה"

מהי הנקודה המרכזית הכושלת בנתניהו לטעמך?
"ההתפרקות הפנימית שאנחנו חווים. הפכנו לעם ששונא אחד את השני על רקע פוליטי. זה נורא ואיום בעיני וזה בא לידי ביטוי בהכנסת איתמר בן גביר ומיכאל בן ארי, הגזענים האלה, לתוך מפלגה נורמאלית כמו הבית היהודי. וגם אובדן התקווה של הצעירים. מדינה שבה הצעירים שלה איבדו את התקווה שתהיה להם קורת גג, מפחדים מהיום שבו יצטרכו לחדש את שכר הדירה ושוקלים לעבור לברלין או אוסטרליה זו מדינה שזקוקה לתיקון כלכלי גדול".

הירידה לא החלה עכשיו. רבין קרא ליורדים נפולת של נמושות.
"את מדברת על שנות ה-70 אבל מאז עברנו תקופות טובות. בשנות ה-70 מדינת ישראל הייתה חלשה כלכלית. היום היא חזקה כלכלית".

נתניהו לוקח את הקרדיט לעצמו, בגלל שהוא היה כאן עשר שנים ראש ממשלה.
"רוני בר און היה שר אוצר מצוין שבאמת הציל את מדינת ישראל כשהיה את המשבר של 2008".

העובדה שילד שגדל בצריף של שני חדרים הגיע למקום חמישי ברשימת הפוליטיקאים העשירים בישראל משפיעה? אתה מתבייש בזה? מתגאה בזה?
"אני גאה מזה שהצלחתי בחיים באופן אישי. אני נמצא בפוליטיקה בגלל שאני הצלחתי בחיים, כעת אני יכול להרשות לעצמי לעשות עבור הציבור. הרווחתי כל דבר ביושר. גם אנשים מצליחים יכולים להגיע לפוליטיקה".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

25/02/2019
הישארו מעודכנים

אבי גבאי
אבי גבאי  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90