רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"זבידיי נעצר בעקבות פעילות טרור עכשווית"

ראש השב"כ לשעבר יצחק אילן על תפיסתו של זכריה זביידי בידי השב"כ • בהמשך: מדוע בחר אילן להיכנס לפוליטיקה?


"בתקופה האחרונה זכריה זביידי חזר לעסוק בפעילות טרור, ולכן תפסנו אותו", כך סיפר יצחק אילן, לשעבר סגן ראש השב"כ, לאחר שהתפרסמה הידיעה שהוא נתפס בידי שב"כ. המחבל הפלסטיני זביידי היה אחראי להוצאה לפועל של פיגועים רבים ולרצח עשרות ישראלים נעצר על ידי כוחות הביטחון: "אל תשכחו שהוא טרוריסט". בהמשך: מדוע בחר אילן להיכנס למפלגת 'כחול לבן'? 

"זכרייה זביידי מוכר לי היטב, הוא היה מפקד גדודי אל אקצה בג'נין. רדפנו אחריו והוא חמק מהידיים שלנו כמה וכמה פעמים. בסוף הוא זכה לחנינה בהסכם המבוקשים וכעת נעצר כי כנראה חזר לעסוק בפעילות טרור".

היו כל מיני השערות שהוא שיתף פעולה עם ישראל, כל סגניו חוסלו ורק הוא לא נפגע.
"אני רוצה לאכזב את כל אלו שמספרים סיפורים – לא כך הדבר. רדפנו אחריו, אני אישית ניסיתי לעצור אותו והוא חמק מאתנו. הוא היה חתול רחוב. הוא טרוריסט ומחבל ששלח אנשים אחרים להרוג ישראלים וזה לא המקרה הראשון. אני זוכר שהיה פעם מפקד פת"ח בטול כרם שבזמנו החופשי היה רופא לילדים. בתחילת האינתיפאדה השנייה תהו איך העזנו לחסל רופא ילדים. חיסלו אותו כי עיסוקו העיקרי היה לתת הוראות לחוליות להרוג מחבלים.

התקשורת המודרנית משפיעה על היחס של האנשים לדמויות, הם מקבלים דמות באמצעות הטלוויזיה. מצטייר לנו אופי אחד שמסתיר את העיקר – שהוא מחבל ששלח אלינו לא רק פלסטינים אלא גם ישראלים שיהרגו אותנו. הוא רצה לשלוח את טלי פחימה עם מטען של 15 קילו בחיפה על מנת להרוג ישראלים".

איך יכול להיות שאיש כזה, אחרי כל הניסיונות, כבר 11 עדיין עומד על הרגליים?
"עד שלא הצלחנו להסביר לדרג המדיני באינתיפאדה השנייה שכל מי שרוצה לפגוע ביהודים דינו הוא מעצר על ידינו או מת - לא הצלחנו למגר את האינתיפאדה".

למה לך פוליטיקה?
"כשעבדתי בשב"כ תמיד הייתי מדגיש שהדבר החשוב ביותר היא דוגמא אישית. הגעתי למסקנה שאני צריך לתת דוגמא אישית. אני צריך לצאת מאזור הנוחות שלי והולך לפוליטיקה, איפה שנקבעים דברים, במקום אורן חזן ודומיו. באתי כדי לשרת את עמי, לתת לעם ישראל את האפשרות לבחור בי עם הניסיון שלי והיכולת שלי. ירצו – יבחרו. לא ירצו – לא יבחרו".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

28/02/2019
הישארו מעודכנים