103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"טורקיה היא הגורם למתיחות בהר הבית"

צבי יחזקאלי: "ארדואן מקצה לכך כספים ומשאבים רבים" • הוסיף על העימותים בעזה: "חמאס רוצה לגרור את ישראל לעוד סיבוב לחימה"


המתיחות בדרום נמשכת: ביממה האחרונה נשמעו אזעקות צבע אדום בישובי עוטף עזה. גם המהומות על גדר המערכת לא נפסקות ואיתן ירי הטילים ובלוני הנפץ. ניסים משעל שוחח הבוקר (ו') עם הפרשן לענייני ערבים של 'חדשות 13' צבי יחזקאלי, שטען: ישראל נמצאת בלופ שלא נגמר המוכתב על ידי החמאס. 

שוב בלוני תבערה, שוב מתיחות בדרום, שוב ראש הממשלה בנימין נתניהו מאיים שישראל לא תשתוק נוכח ההתקפות של חמאס ואיים בתגובה כפולה ומכופלת. עושה רושם שארגון חמאס מצפצף וכלל לא מתרגש מדבריו של נתניהו. הלא כן? 

"גם אני לא מתרגש מהאיומים שלו", הודה צביקה יחזקאלי בריאיון לניסים משעל ב־103fm, "כבר כמה פעמים שביבי אמר שישראל תשיב לחמאס מנה אחת אפיים ופי כפליים. זה לא יקרה כי ישראל מגיבה מידתית ולא רוצה עכשיו להתעסק עם רצועת עזה". לדבריו, בשבועות האחרונים מרגישים את חוסר הסבלנות מכיוון הרצועה, ובחמאס מנסים לגרור את ישראל לסבב נוסף. "הם יודעים שעניינה של ישראל הוא כרגע בבחירות, ואף אחד כאן לא רוצה להכניס את הראש שלו למיטה החולה העזתית הזאת".

עוד ביקש יחזקאלי לשים לב לעובדה שהיוזמה להסלמה מגיעה תמיד מעזה. "בסופו של דבר חמאס הכניס את ישראל למלכוד. מצד אחד ישראל לא יכולה לצאת למבצע וגם אף אחד לא ייצא למבצע. אם לא יצאנו לפני כמה חודשים - הרי ודאי שלא נצא היום, ומצד שני אי אפשר להתעלם ואי אפשר שלא לתת ולהקל ולהעביר כספים. זה המלכוד של ישראל וחמאס יודע את זה וגם יודע שזו תקופה רגישה".

אנחנו גם מעבירים כסף וגם חוטפים מתיחות וירי.
"זה מצב ביניים שיש הרתעה של חמאס עלינו. הם מרתיעים אותנו ומתזמנים את כל המתיחות. זה לא בידינו. אנחנו נהיה השניים להגיב אבל לא נוכל אף פעם לשלוט בדבר הזה. במהלך השנים ישראל איבדה את היוזמה בהקשר הזה ונגררת אחרי חמאס. אני מעריך שאם חמאס יירה או יעשה משהו, ישראל לא תעשה כפליים. ישראל רוצה שקט, חמאס רוצה תשומת לב.

"מה גם, הם יודעים גם שלא רק שההצהרות שלנו לא שוות, אלא שגם אם נצא למבצע נהיה הראשונים שנעצור ונהיה המבוגר האחראי. חמאס הכניס את ישראל לפינה - שחיקה של הרתעה, לקיחת היוזמה והתזמון, ובסופו של דבר אנחנו מתרוצצים על הגדר ולא יודעים מה לעשות. הרבה מאוד זמן שאנחנו במצב הזה ובכל סבב קטן אנחנו מאבדים את אות ההרתעה".

נסו לדמיין את המצב הבא: בכל יום מישהו משליך עליכם בלונים, עפיפונים, אבנים או כל דבר אחר - מן הסתם שאחרי תקופה תתעצבנו כי כבר לא תוכלו להתמודד. כך בדיוק פועל ארגון חמאס בדרום הארץ. יחזקאלי: "עוד לפני אמנת חמאס כתב אחמד יאסין שישראל היא מדינה חזקה ומעצמה גרעינית, ואילו חמאס הוא ארגון עם קצת בקבוקי תבערה ובלוני נשק. זה לא כוחות ולכן הדבר היחיד שהם יכולים להפעיל נגד ישראל זה סבלנות וזמן. ברגע שאתה חלש בנשק אבל לך יש נשק קטן, אתה יכול להתיש את מי שאין לו סבלנות".

    

"ארדואן ניצל את התשתית של התנועה האיסלמית כדי להיכנס להר הבית"

בשעות האחרונות יש מתיחות רבה סביב מתחם שער הרחמים באזור הר הבית. גם שם, לפי יחזקאלי, פועל חמאס יחד עם ארדואן. "חמאס מאגפים אותנו בכמה זירות וביניהן הר הבית והפיגועים שיש בגדה. הם פועלים בכל המשטחים האלה כמעט ללא מפריע.

"משלחת של בכירים ישראלים נפגשה עם הירדנים על מנת למצוא סוג של פשרה לכל עניין התפילה בשער הרחמים", סיפר יחזקאלי. "הסיפור הוא לא ירדן אלא בעלי הבית החדשים-ישנים שיש עכשיו בהר הבית והם הטורקים. ארדואן מקצה משאבים עצומים כדי להכניס להר הבית אנשים, שליטה, כספים ותקציבים כדי לנגף את השליטה שהייתה אז של הירדנים ושל הרשות הפלסטינית.

"אחרי הסכמי אוסלו הרשות הפלסטינית קיבלה מירדן סוג של הסכמה להיכנס ולפעול בהר הבית. עכשיו אפשר לומר שארדואן מנצל את התשתית של התנועה האיסלמית הישראלית כדי להיכנס פנימה אל הר הבית, ואני כמעט בטוח שזה משהו מוכתב מכיוון טורקיה בתנועה האיסלמית בישראל".

גם כאן - איך לא, מדובר באינטרס של חמאס, ושוב ישראל מוצאת את עצמה במלכוד: "אני מזכיר את סיפור המגנומטרים והנפיצות של ההר. פעם היה רף גילאים, ואילו היום ישראל נזהרת מלמנוע את גיל המתפללים. בהר הבית יש הרתעה מבחינת חמאס או כל התנועות האיסלמיות, ואני חושב שבסופו של דבר ישראל לא תפרק את כל הסיפור".

למה בעצם המתיחות בהר הבית מוכתבת על ידי טורקיה וארדואן?
"כדי ללחוץ על ישראל ולהוביל את האג'נדה של האחים המוסלמים. טורקיה היא המדינה היחידה שתומכת בחמאס והר הבית זה על ראש שמחתם. כשאומרים בעולם הערבי שיש מקום קדוש למוסלמים זה הכעבה, ואילו המקום הקדוש לאחים המוסלמים זה הר הבית. מבחינתם זה בראש הכתר והם חייבים להשקיע את כל המאמצים".

   

עריכה: מיכל דאבי 

08/03/2019
הישארו מעודכנים

צבי יחזקאלי
צבי יחזקאלי  |  צילום: יעקב נעמי/פלאש90