רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

גפני נגד לפיד: "אמר שהנכדה שלי לא תהיה במעון"

משה גפני לניסים משעל: לא נשב בקואליציה בראשות כחול לבן, יש עתיד היא זו שמכתיבה את הטון במפלגה • בלעדי לאתר ולאפליקציה


עם ישראל חי? עוד 25 ימים לבחירות - והעימות בין הציבור החרדי למפלגת כחול לבן צובר תאוצה. השר לשעבר משה גפני (יהדות התורה) הבהיר בריאיון לניסים משעל שלא יצטרף לקואליציה בראשות בני גנץ ויאיר לפיד - ואף ישקול מהלך שימנע משפט מראש הממשלה בנימין נתניהו. 

"ביבי ייבחר ואנחנו נהיה בקואליציה בעזרת השם, אך עוד נצטרך לראות במה הוא מואשם. אני כמעט משוכנע שעשו כל מאמץ במשך השנים אחרונות כדי להוריד את נתניהו מראשות הממשלה ובין היתר הגיעו לתוצאות האלה. אני לא אוהב אישי ציבור שמבזבזים כסף על מותרות אבל בסופו של דבר צריך לבחון אם אנחנו מעוניינים להחליף שלטון בצורה הזו. אני אשקול את הנושא על סדר היום, אם מדובר בדברים חמורים אז בוודאי שנפעל אך יש דברים שאפשר לחיות איתם אם הם לא פוגעים במעמדה של מדינת ישראל".

שוחד זה חמור?
"שוחד זה חמור אך השאלה היא אם אנחנו מדברים על חמגשיות וסיגרים. היועץ המשפטי יכול להגיד מה שהוא רוצה אך אנחנו צריכים לבחון את הדברים. אנחנו הנבחרים ולא הוא".

סליחה? היועץ המשפטי הוא האחראי על החוק והסדר במדינת ישראל, הוא מחליט אם להגיש כתב אישום או לא.
"הוא אחראי ולכן יש גם בית משפט, דיונים ושימוע. זה לא נגמר בהחלטה שלו בלבד. אם היה כך זה נורא ואיום. נדבר על הדברים אחרי הבחירות. עמדתי היא שצריך לקחת את מכלול הדברים בחשבון. אני לא רואה מישהו שהוא יותר טוב יותר מנתניהו בעניין מדיניות החוץ. העובדה שהוא לא רץ למלחמות זו מעלה גדולה מבחינתי. אנחנו במקביל גם צריכים שתהיה מדינה ישרה".

אני לא מצליח לעקוב אחרי הדברים שלך. מצד אחד אתה פותח פתח לשקול מהלך שימנע משפט. מצד שני אתה אומר שזה תלוי בחומרה.
"אין לי עמדה בעניין הזה אלא לאחר שנראה מה תמונת המצב בבחירות. אני רוצה שהוא ייבחר".

כי הוא היה טוב לכם ולחרדים. כמות הכספים שקיבלתם אצלו לא הייתה בשום ממשלה.
"אנחנו מקבלים הרבה פחות מכל אחד אחר".

נו באמת.
"קיימתי על כך הרבה מאוד דיונים. החינוך החרדי מקבל הכי פחות. מי שבא עם סטיגמה שאני לא אשנה את דעתי כי אני מקבל כסף אז לא צריך לראיין אותי. נתניהו הוא ראש ממשלה טוב".

לא אוהב אישי ציבור שמנצלים את מעמדם לצורך אישי - אך אתמוך בנתניהו

למה אין לך אומץ לומר שהוא ראש ממשלה טוב ותילחם אפילו לשינוי החוק כדי שהוא יישאר ראש ממשלה?
"בגלל שזה לא נכון. זו לא עמדתי. אני לא אוהב את זה שאישי ציבור מנצלים את מעמדם לצורך אישי. אני לא מתנהג ככה ואני נגד התנהגות כזו. מנגד - צריך לשקול את מכלול הדברים".

לא תשבו בקואליציה עם כחול לבן גם אם יקבלו יותר מנדטים?
"אנחנו מפלגה עם כבוד. יש לנו את האג'נדה שלנו והרבה פעמים דגל התורה היו באופוזיציה. אנחנו לא נשב בקואליציה שבה אומרים שהילדים שלנו לא יהיו במעון, שהנשים שלנו לא יוכלו לצאת לעבוד".

מי אומר את זה?
"יש אנשים שאומרים את זה בכחול לבן. בני גנץ הוא לא כזה אך זה המצע שהתקבל. יש עתיד קובעת את הכול. לפיד אמר שהנכדה שלי בת השנתיים לא תהיה במעון. נתניהו ייבחר בכל מקרה ועם ישראל חי".

הראיון המלא לא שודר מפאת האירועים הבטחוניים אמש, אך זמין להאזנה באתר ובאפליקציה

עריכה: איתמר זיגלמן

14/03/2019
הישארו מעודכנים

גפני ולפיד
גפני ולפיד  |  צילום ארכיון: מרים אלסטר/פלאש90