103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"לירי על גוש דן יש משמעות אחרת"

כיצד ישפיע הירי על התגובה הישראלית? • "נכון להיום אין לנו פתרון לרצועת עזה", אמר רוני דניאל לניסים משעל, "זה לא כל כך פשוט לסדר את העניינים"


ארבע שנים אחרי הפעם האחרונה, אמש (ה') נשמעו אזעקות ברחבי גוש דן וזוהו שני שיגורים מעזה לתל אביב. ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים התייעצות בטחונית בקריה, ובלילה צה"ל תקף כמאה מטרות ברצועת עזה; הפרשן הצבאי של 'חדשות 12' ומגיש הקבינט כאן ב־103fm רוני דניאל על האזעקה שתפסה את התל אביבים לא מוכנים: "אנשים היו במבוכה". 

האזעקה שנשמעה בערב חמישי באזור המרכז הפתיעה את כולם. גם בצה"ל הודיעו שלא היה מודיעין מוקדם לכך שמתכונן שיגור כזה או אחר לעבר ישראל. בריאיון לניסים משעל ב־103fm סיפר רוני דניאל היכן תפסה אותו האזעקה: "הלכתי ברחוב בתל אביב וכשהיה 'צבע אדום' ראיתי אנשים במבוכה של 'מה קורה פה?'"

בעקבות כך, התקיימה סדרת דיונים של הרמטכ"ל עם כל צמרת צה"ל, ואחר כך התכנסו כולם אצל ראש הממשלה נתניהו. "מה שסוכם שם בוצע בהמשך הלילה", סיפר דניאל ואכן - מאה מטרות של חמאס הותקפו. תגובה יוצאת מגדר הרגיל? לא בהכרח. "אני לא יודע להגיד בממדים, אבל האם זה יותר ממה שראינו בעבר? לא", קבע. 

זה מרתיע את החמאס?
"יש איזה פתרון אחר? ואם צה"ל יניע מבצע קרקעי לתוך הרצועה, ובחלוף חודש של פעילות יגיעו להסכמות ואחריהן נחזור למצב שאנחנו נמצאים בו עכשיו עם הפוגה ארוכה? נכון להיום, אין לנו פתרון לרצועת עזה ולמה שקורה שם".

ראש הממשלה צודק במדיניות ההבלגה וההכלה שבה הוא נוקט?
"לא הבלגה ולא הכלה. צריך לפגוע בהם כמה שיותר קשה ומדויק, אבל לא לחשוב שפגיעה קשה ורחבה תביא שקט. תנאי היסוד הם כאלה שכל עוד חמאס יושב ברצועה, אנחנו נהיה נתונים לימים של ירי".

  

"צריך לחכות להרוגים בשביל להגיב בעוצמה?"

כבר שנים שחמאס הוא הצד השולט שמחליט מתי לירות ומה יהיה גובה הלהבות. אם כך, די בטוח שעכשיו בחמאס חוגגים - הרי הם ירו לתל אביב (וכפי שאמר צביקה יחזקאלי "שברו את המחסום הפסיכולוגי"), ובכל זאת התגובה הישראלית הייתה יחסית פושרת. הלא כן? "יכול להיות שזה מה שאומרים בחמאס, ולכן צריך להבדיל גם בנושאים ולחצים מסוג אחר", אמר דניאל והסביר: "חמאס נורא רוצה את מיליון הדולרים שמעבירים לו בכל שלושה חודשים. אפשר ללחוץ עליו ולאלץ אותו להרגיע, אבל גם בתוך הזירה בעזה יש בלגן בלתי רגיל.

"בעזה יש ג'יהאד שאיראן תומכת בו, דוחפת ומחמשת אותו. בנוסף יש שם את חמאס ופלגים בתוך חמאס - כלומר זה לא משהו שנשלט באופן מסודר. צה"ל הודיע באופן רשמי שמי שירה זה חמאס. רקטות פאג'רים אינן רקטות נפוצות במיוחד, אלא הן מוחזקות או על ידי חמאס או על ידי הג'יהאד. חמאס נושא באחריות ואין מתחת ליד איזשהו פתרון". ולא, למרות מה שהפוליטיקאים מכריזים - גם הם לא יביאו את השקט. "כל פעם אני שומע פוליטיקאי כזה או אחר שאומר 'תנו לי, יש לי תוכנית, ואם נעשה ככה נביא שקט'. הלו, זה לא נכון", הבהיר דניאל.

האזעקה שהגיעה רגע לפני שמשדרי החדשות היו אמורים להיגמר, שינתה את כל התוכניות - תרתי משמע. בכל הערוצים המשיכו הישר בגל פתוח של שידורים חיים ועדכונים מיוחדים. האם זה קרה גם בפעמים בהם ירו לעבר יישובי עוטף עזה? ברור שלא. האם זה אומר שדין תל אביב הוא לא דין הדרום? לפי רוני דניאל, התשובה היא כן: "זה לא אותו דבר. ירי למרכז הארץ הוא לא כמו ירי לעוטף. קשה לומר את הדברים האלה אבל צריך לומר אותם ביושר. זה שונה.

"כאשר היריב מרים את רף הפעילות שלו, ישראל צריכה להרים אף היא את רף הפעילות שלה. זה לא שחיי התושבים בתל אביב יקרים יותר משהם יקרים בעוטף עזה. על כל ירי שמגיע מעזה לעבר יישובי העוטף יש פעילות של חיל האוויר שמפציץ עוד ועוד מטרות".

אבל אם אתמול היו יורים שתי רקטות לעוטף עזה לא היו תוקפים מאה מטרות של חמאס.
"גם בפעם הקודמת הותקפו קרוב למאה מטרות כאשר היה ירי על העוטף. אין כאן מתאם - אבל בוא לא ניתמם. יש משמעות אחרת לירי על מרכז הארץ ועל גוש דן מאשר ירי על איזשהו יישוב ברצועת עזה. ובכל זאת, זה לא שמישהו מבליג. ירי על עוטף עזה תמיד מביא איתו תגובה של צה"ל". 

אז תושבי העוטף צודקים בטיעון הזה שדין תל אביב לא כדין העוטף.
"אבל זה ברור לך. אם חס וחלילה היו גם הרוגים מהירי שלהם – הרי ברור שהתגובה הייתה שונה. אז מה, צריך לחכות להרוגים בשביל להגיב בעוצמה? זה טיעון שאני לא מקבל. זה לא משחק פינג פונג. צריך לשקול מה רוצים לעשות ולהשיג בעזה. צריך לראות את כל המכלול".

כשאתה רואה את כל המכלול נכון לשעה זו, היית אומר שהסבב הסתיים?
"אני לא יודע, אבל נדמה לי שכמו בפעמים הקודמות הכדור עכשיו בצד העזתי. היה והם לא ימשיכו בירי ולא יגיבו בירי על מה שצה"ל עשה בלילה, יכול להיות שיהיה שקט, רגיעה זמנית. גם ג'יהאד וגם חמאס התנהגו אתמול באופן לא סטדנרטי כאשר רצו מיד להגיד שהם לא אלה שירו. אני לא מאמין להם, אבל הם מבקשים שזה לא יתדרדר לכלל עימות וגם ישראל לא רוצה להגיע לכלל עימות רחב".

כך או כך, דניאל הציע שלא להאמין לספינים שינסו לעשות הפוליטיקאים, פחות מחודש לפני הבחירות. "מה שהיה הוא שיהיה", אמר, "אל תקשיבו לאף אחד מבין אלה שמדברים בהקשרי הבחירות על 'רק תנו לי ואסדר את העניינים'. לא, זה לא כל כך פשוט".

  

עריכה: מיכל דאבי 

15/03/2019
הישארו מעודכנים

רוני דניאל
רוני דניאל  |  צילום: 103fm