103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"זה אירוע טרור לכל דבר ועניין"

בסוף השבוע הקרוב אנחנו עתידים לראות אלפי בני אדם שינסו לפרוץ את הגדר בעזה • אבי דיכטר: "נתניהו מספיק חזק ויציב להתמודד עם זה"


יותר מ־100 אלף פלסטינים צפויים להשתתף בעצרת יום השנה לתחילת צעדות השיבה בסוף השבוע. אבי דיכטר (הליכוד) התייחס לחשש מהסלמה. בהמשך אף הגיב לתהייה מדוע החליט ראש הממשלה לאשר את מכירת הצוללות הגרמניות למצרים מבלי לשתף את ראשי המערכת הביטחונית. 

"העיניים נשואות לאיך ייראה סוף השבוע בגבול הרצועה, גם בעקבות ההיערכות של חמאס. אנחנו לא מתכוונים להיות חלק בהצגה שלהם. בצעדת המיליון לא חשוב אם יהיו 50 או 100 אלף איש, אלא ברור שהם רוצים להפוך את זה לאירוע שיא. לפעמים למסה של אנשים יש גם כוח בלתי נשלט וזה דבר שצריך להדאיג אותנו. אומנם עד היום הכניסה דרך הגדר הייתה למטרים בודדים אך נחשול של הרבה מאוד אנשים יכול לתפוס תאוצה".

יש קביעה שבאירוע כזה פותחים באש?
"צה"ל מימש בצורה יוצאת מן הכלל את ההיערכות למערכה שמעולם לא התנסנו בה. זה לא עניין של מה בכך לעמוד ברציפות מיום שישי ליום שישי ולהתמודד עם נחשול אדם. זה אירוע טרור לכל דבר ועניין".

ברור שבהתפרצות של נחשול אנשים על הגדר יהיו הרוגים. חמאס יוכל להכיל את זה או שזה מוביל אותנו להתנגשות?
"לפני השאלה איך חמאס יכיל את זה - חשוב לנו להבטיח שלא יהיה סיכון מכניסה של נחשול מחבלים למדינת ישראל. זכרו ששדרות ממוקמת 800 מטרים מהגדר. זה דבר שצה"ל לא יוכל לחיות איתו. כל אחד שיחצה את הגדר ימצא את עצמו חוזר בצליעה, באלונקה או בדרך אחרת".

תמונות כאלה עשויות להציב את ישראל בפוזיציה לא נוחה.
"שאלף אימהות של מחבלים יבכו ואמא ישראלית אחת לא תבכה. זו המדיניות שלי".

אבל אתה רוצה למנוע מראש את הסיטואציה הזו.
"ההידרדרות של המצב לא קורית במכה אחת. יש שלבים שונים. אני חושב שחמאס מבין היטב את מצבו הקשה. כולנו גם מבינים את עוצמתן של התמונות אך גם את חולשתן. מדינת ישראל החליטה להשמיד את תשתיות הטרור בעזה מתי יהיה העיתוי? זה סיפור ארוך. אני לא חושב שיש להם אינטרס להקדים את המאוחר כי הם מבינים שכל מהלך אלים שהם יעשו הם ישלמו עליו".

המשלחת המצרית נכנסת לרצועה. אתה יודע איזו הצעה יש להם כדי להנמיך את הלהבות?
"לישראל אין שום בעיה ומניעה לספק עוד ועוד הטבות הומניטאריות לעזה. יש לנו אינטרס שיכנסו אלף משאיות לכרם שלום ולא רק 400. הבעיה היא בתוך הרצועה, מי שמנהל את הרצועה זה חמאס והוא ארגון טרור".

אין טעם להכניס משאיות כי אין כושר קנייה בעזה.
"זו בעיה של מחמוד עבאס שהחליט לבנות על גבם של התושבים בעזה לבנות את העימות בין הפת"ח לחמאס. המדינות הערביות שתורמות כסף לרצועת עזה לא ממהרות לסייע בזה כי הם יודעות שהכסף יורד לטמיון למרות שרבע מהאוכלוסייה חיה במחנות פליטים".

ישראל מוכיחה שהיא למדה לספוג גם אם מדובר ברקטות לבאר שבע או תל אביב. השאלה כמה האיפוק מזיק פוליטית?
"ראש הממשלה הוא גם שר הביטחון מאז שאביגדור ליברמן ברח המשמרת שלו. הוא רצה להמתין עם מבצע מגן צפוני בזמן שראש הממשלה הבין שזה המהלך שצריך לעשות בעת הזו. כשאתה עוזב את התפקיד שלך כשר הביטחון זה לא נראה לי אחראיות גדולה כל כך. מזלנו שנתניהו מנהיג מספיק חזק לדעת לאן לקחת אותנו".

"יש מקרים נדירים בהם ראש הממשלה והרמטכ"ל חולקים סוד שראש השב"כ וראש המוסד לא יודעים"

ברמה התיאורטית, יכול להיות סוד אסטרטגי שראש ממשלה שומר מכולם רק לעצמו?
"בתחום הביטחוני היו דברים שראש הממשלה ידע ואני ידעתי כראש שב"כ ולא ידע על כך ראש המוסד או הרמטכ"ל. ברמה המעשית יש מקרים בהם ראש הממשלה ורמטכ"ל חולקים סוד וראש השב"כ והמוסד לא יודעים. זה נכון שזה במקרים נדירים אבל זה קורה".

אתה יודע באיזה סוד מדובר שהוחלט למכור צוללות למצרים מבלי לשתף את שר הביטחון או אף אחד מראשי המערכות הביטחוניות?
"לא תפקידי לומר בשידור מה אני יודע או לא. ועדת החוץ והביטחון עסקה בסוגיה הזו בזמנו ואני מניח שהנושא הזה ייבחן פעם נוספת. בתקופה הזו יש כללי משחק שונים".

אם במדינת ישראל ראש ממשלה משנה את המדיניות ומחליט למכור צוללות למצרים, הצבא צריך לדעת מכך יחד עם כל הגורמים. לא יכול להיות שמסתירים את המידע הזה ממנו. אתה חושב שראש אמ"ן לדוגמא לא ישמע בעקיפין על מכירת הצוללות?
"מכיוון שלא התקיים דיון מסודר, אני לא מעלה בדעתי שגרמניה מוכרת צוללות למצרים וממתינה לאישור מדינת ישראל. מבחינת מערכת הביטחון המשימה היא להבין אם מצרים מצטיידת בצוללות גרמניות או סוללות טילים מרוסיה".

זה לא מדיוק. הגרמנים במסגרת החוזה איתנו ליתרון האיכותי של מדינת ישראל ולכן יש לנו אמירה בעניין. הם צריכים להתייעץ איתנו.
"בגין הידע ותעשייה המצליחה שלנו אנחנו בישראל מצליחים להשביח את הציוד שאנחנו קונים. מכאן ועד להתיימר להיות בעלי מילה מגרמניה לגבי מכירת צוללות – אני חושב שהמרחק גדול".

עריכה: איתמר זיגלמן

28/03/2019
הישארו מעודכנים

אבי דיכטר
אבי דיכטר  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90