רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
דידי לוקאלי
עם דידי הררי

נתניהו לדידי הררי: "לא יהיה חוק צרפתי"

בריאיון מיוחד הודה ראש הממשלה כי הוא "מודאג מאוד" ממצבו בסקרים, והוסיף: "גנץ ולפיד הולכים להיות ראשי ממשלה" • האזינו וצפו


ראש הממשלה בנימין נתניהו לא הרבה להתראיין במהלך הקדנציה. היום (א') נתניהו שוחח עם דידי הררי, ושיתף אותו בתחושותיו ברגעים האחרונים שלפני החלטת הבוחרים. הוא הביע חשש מתרחיש ממשי של ניצחון למפלגת כחול לבן בראשות בני גנץ ויאיר לפיד, ובמשחק אסוציאציות שקיים לקראת סופו של הריאיון אמר, לראשונה, באופן חד־משמעי: חוק צרפתי לא יהיה.

בפתח הריאיון ראש הממשלה התייחס למצבו האישי: "אני מאוד מודאג. בבחירות 2015 התרעתי שציפי ובוז'י יהיו ראשי הממשלה. מצביעי הליכוד והימין שמעו את האזהרה הזו והגיעו לקלפי בהמוניהם. התקשורת עוד לא הבינה אז מה קורה כשאנחנו מעירים את הימין והליכוד - ולכן הפגינה את השמחה על הניצחון של בוז'י וציפי מוקדם מדי. עכשיו קורה אותו הדבר. בני גנץ ויאיר לפיד יהיו ראשי הממשלה, הם מובילים עלינו בכמה מנדטים. התקשורת למדה את הלקח וטוענת שזה 'גוועלד' פיקטיבי ושהגוש מובטח. משדרים שקר לציבור הימני שהניצחון מובטח. לכן אני קורא למצביעי הליכוד שיבואו להצביע". 

וזו לא הטענה היחידה של נתניהו נגד התקשורת. "התקשורת מרדימה את הימין", אמר נתניהו, "אומרים להם שהכול בסדר כי יש לנו גוש. אין לנו גוש. אין לו 61 ממליצים. הנשיא ריבלין אמר שאם אין 61 ממליצים הוא נותן את הרכבת הממשלה למנצח. כרגע הם מובילים עלינו בסקרים. רואים את הפער - ואם הוא לא ייסגר, תקום מחר בבוקר אחרי שהצבעת לימין - עם יאיר לפיד כראש הממשלה".

דידי שאל את נתניהו על הביקורת הנשמעת כלפיו, גם במפלגות מימין לו במפה הפוליטית. "המפלגות האלה דואגות לעצמן", אמר נתניהו, שהדגיש: "אם אין ממשלת ימין בהנהגת הליכוד, כל המפלגות האלה ייעלמו. אם אני אנצח אקח את כל מפלגות הימין. את כחלון, את ליברמן, את בנט ואת איחוד מפלגות הימין. אקח את כולם". לדבריו, "זה לא פשוט לקבל את הביקורות על אשתי ובני שאני אוהב אותם. זה פשוט נורא. אני לא חושב שאף אחד עמד בכזה רצח אופי. לפיד וגנץ מדברים על ממלכתיות וקוראים לי בוגד, לי שהקדשתי את כל חיי וכמעט נהרגתי חמש פעמים למען המדינה".

צפו בריאיון:

 

על מערכת הבחירות, שאותה כינה הררי "מלוכלכת עם ביטויים שלא שמענו", אמר נתניהו בהתייחסו ליריביו הפוליטיים: "הם לא יכולים באמת לעמוד מול ההישגים הכבירים שהבאתי למדינת ישראל". 

אז מה רוצים ממך?
"רוצים ללכת לדרך השמאל ולהחליף אותי. רוצים להחזיר את הכלכלה החופשית שאני הבאתי לכלכלת ניסנקורן. הם רוצים לעקור 90-80 אלף יהודים מיהודה ושומרון כי המדיניות שלהם הפוכה משלי. הם חושבים שהשגת השלום היא בעקירת ישובים ועם ויתורים מסוכנים שיאפשרו לנו לקבל את התמיכה של העולם הערבי ושל שאר העולם. אני הולך בדרך הפוכה בדיוק. אני קודם כל בונה את העוצמה הכלכלית מתוך שוק חופשי ויצירתיות פנטסטית שיש בעם שלנו. אני קודם בונה את העוצמה הצבאית שלנו, הופך את ישראל למעצמת סייבר ולוקח את השילוב של היכולות הכלכליות והכוח הביטחוני - ומקבל פריחה מדינית שלא הייתה מעולם".

"בסוף אני אפורר גם את ההתנגדות של העולם הפלסטיני", הבטיח ראש הממשלה, שאמר על ראשי מחנה השמאל־מרכז: "מכיוון שאין להם תשובה להישגים הכבירים שלי הם מייצרים איזו פיקציה: מניות, צוללות ובוטים. כל פעם שקר אחר כדי לנסות להסיט את תשומת הלב".

"נעשה לבריאות את מה שעשינו לכלכלה"

בהמשך השיחה, כפי שהבטיח דידי, ביקש לעסוק בנושאים שבעיניו ראויים להתייחסות. בראש ובראשונה מערכת הבריאות. "לצערי בזמן האחרון אני מבלה המון בבתי החולים בגלל אשתי, והמצב שם ממה שאני רואה.... באמת שהמצב שם על הפנים, המקומות עצמם, כמות המיטות, השכר של הרופאים שקורעים את התחת 36 שעות. לא הייתי רוצה להיות תחת ידיו של מנתח בשעה ה־34 שלו. למה לא הופכים את נושא הרפואה בישראל לפרוייקט לאומי? כולנו זקוקים לזה מתישהו", שאל.

"אתה צודק במאה אחוז", השיב ראש הממשלה, "אמנם הקמנו בית חולים ציבורי באשדוד אחרי 40 שנה, הבאנו חדרי ניתוח קדמיים ליישובים, ואישרתי גם הקמה של שני בתי חולים בקריית אתא ובבאר שבע - אך יש עוד הרבה עבודה. לא פתרנו הכול. פעם היו באים אליי ב־300 טענות ושואלים אותי 'למה ישראל היא לא כמו חו"ל'. היום שואלים בחו"ל 'למה הם לא כמו ישראל'. מנהיג ברזיל אמר שאנחנו התחלנו עם כלום ויש לנו הכול. אני אומר שיש לנו כמעט הכול. נעשה לבריאות את מה שעשיתי לכלכלה. נעשה לבריאות את מה שעשיתי למדיניות, את מה שעשיתי לירושלים".

תיקח את זה כפרוייקט?
"אקח גם אקח. אתמקד בזה ונראה את התוצאות. אני נלחם על הדברים הגדולים. הלכתי נגד כל העולם. הלכתי לקונגרס האמריקני ולפיד האשים אותי שאני הורס את היחסים עם אמריקה. כפי שעשיתי את הדבר הנכון - אעשה זאת גם בבריאות. הדרך לשפר את מצב הבריאות היא כלכלה משגשגת. הם לא יביאו את זה - הם יביאו את ניסקורן".

מה הפתרון בעוטף עזה? למה התגובות שלנו לא קשות יותר ולמה אנחנו מגיבים ולא יוזמים?
"אני לא יכול לעקור את האסלאם הקיצוני מגבולותינו. אפשר היה לכבוש את עזה - אבל אין למי לתת אותה. לכן נותנים מכות קשות וקונים זמן. בארבע שנים האחרונות לא נהרג אף אזרח ישראלי. בעזה נהרגו 300 מחבלים שהסתערו פעם אחר פעם על הגדר ולא יכלו לה בשנה האחרונה".

אפרופו מחאת האוהלים שהייתה ברוטשילד של תושבי עוטף עזה. לא עבר לך בראש להגיע אליהם?
"הייתי בעוטף עזה אינספור פעמים. אני מזדהה עם תושבי העוטף והם יקרים לי. אני מבין את המצוקה שלהם. בזמן הזה לא רק שלא נהרג אף אזרח ישראלי, יש גם צמיחה אדירה אדירה בעוטף עזה. כרגע יש כוחות גדולים מאוד שעוטפים את עזה ויכול להיות שלא תהיה ברירה אלא ללכת למערכה גדולה. אם חמאס לא היה מורתע הוא לא היה שולח אלפי מרסנים כדי לעצור את המתקפה בשבת הקודמת. אני לא שולח בנים למלחמה אם יש אופציה אחרת. אני לא יוצא למלחמות מיותרות. אני מוכן לשלם על זה מחיר פוליטי אך לא מחיר דמים של בנינו ובנותינו. אם צריך נעשה את זה. זו המנהיגות האמיתית ולא מנהיגות של טוקבקיסטים או של גנץ ואשכנזי שהיו שם ולא הציעו שום דבר. הם מוכנים לשכפל את עזה ביהודה ושומרון ולהכניס את הרשות הפלסטינית. חמאס יהיה גם ביהודה ושומרון ליד תל אביב".

אוהב את העם ואת האוכל. נתניהו // צילום: עמוס בן גרשום/לע
אוהב את העם ואת האוכל. נתניהו // צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ
 

פירגון לעם, למוזיקה - ולחומוס

לקראת סיום הריאיון ביקש דידי מנתניהו לתת לו מילה טובה על השמאל. זה כמעט הצליח לו. "אולי כוונתו של השמאל טובה - הבנתו היא אפס. אם הם חושבים שהדרך לקדם את הכלכלה היא על ידי חבירה לניסנקורן - זו טעות. יש להם תפיסות אחרות ויש ויכוח לגיטימי, אבל אני מקווה שנוכל להביא להתכנסות סביב הכרעת העם. בדמוקרטיה מחליטים בקלפי".

הכותרת של הריאיון הגיעה ממש לקראת סופו, כאשר דידי ביקש מראש הממשלה להשיב לו במהירות את האסוסיאציות שעולות לראשו. על החוק הצרפתי השיב בהחלטיות "לא יהיה", מה שנרשם כפעם הראשונה שבה התייחס נתניהו לנושא בנחרצות. בתגובה על נושא הכסף הקטארי השיב נתניהו: "בדיוק החליף את הכסף של אבו מאזן. האגדה היא שישראל משלמת. ישראל לא משלמת פרוטה". על איראן אמר: "התנגדות עזה שלי"; נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הוא "ידיד ענק"; על חוק הלאום אמר "העברנו - ואני גאה בזה", ועל האירוויזיון אמר עם חיוך "יהיה, אני מקווה". 

עוד אמר ראש הממשלה כי צה"ל הוא "ענק", וכי הוא "מאוד אוהב" מוזיקה ישראלית ואוכל ישראלי, אך סייג: "חומוס בעייתי לי לדיאטה". ועם ישראל? "הגדול שבעמים. העם שלי".

עוד בטרם החל הראיון מסר דידי גילוי נאות מטעמו. "עבדתי עם נתניהו בבחירות לפני כ־4 שנים.  הייתי יועץ התקשורת שלו ומאז נפרדנו כידידים". הררי המשיך: "בתוך עמי אני יושב, ואותי מעניינת הפוליטיקה בתור אזרח ישראלי. הריאיון לא מעניין אותי כעיתונאי חוקר. אני רוצה לשאול על דברים שבעיניי חשובים לי. בעיניי ובעיני החברים שלי. הריאיון שתיכף יתקיים כאן יהיה כזה. קבלו אותו כמו שהוא". 

  

// תמלול: איתמר זיגלמן // עריכה: יניב מורוזובסקי

07/04/2019
הישארו מעודכנים

היה מעניין. נתניהו והררי
היה מעניין. נתניהו והררי  |  צילומים: הדס פרוש/פלאש90, 103fm