אילה חסון

"העיצומים ברכבות: ניסיון להכות את הממשלה"

שר התחבורה כ"ץ: "העיצומים הפראיים שוועד הרכבת נוקט והגיבוי שהוא מקבל מניסנקורן וההסתדרות מחייבים שינוי חקיקה"


שר התחבורה ישראל כ"ץ (הליכוד) על השביתות החוזרות ברכבת: "מה שקורה כרגע זה שאני הבאתי יו"ר חדש לרכבת שיעשה רה-אירגון אולם מצד שני נבחרה אותה יו"ר ועד". לאור המצב הצהיר כ"ץ כי הוא מקדם חוק האוסר על שביתות בשירותים חיוניים. בהמשך התייחס לתהליך הרכבת הממשלה והבהיר: "לא תהיה ממשלת אחדות".

"סיכמתי אתמול עם ראש הממשלה על קידום חוק בוררות חובה בשירותים חיוניים. חוק שאוסר על שביתות בשירותים חיוניים למשק כמו רכבת ישראל. נחייב כל מפלגה בקואליציה לתמוך בחוק הזה. העיצומים הפראיים שוועד הרכבת נוקט תוך כדי פגיעה בנוסעים ובחיילי צה"ל והגיבוי החמור והתמיכה שנותנים ניסנקורן וחבריו בהסתדרות מחייבים את חקיקת החוק הזה. הניסיון של ועד העובדים להחזיר אחורה את הרכבת לעידן שכבר נגמר לא יצליח. הרכבת אינה רכוש פרטי. עשיתי ברכבת מה שלא עשו מעולם, לפני שבע שנים הובלתי רפורמה ענקית נגד יושבת ראש הוועד שהודחה בסיום המאבק מתפקידה. הובלתי מאבק ששינה את כל פני הרכבת".

למרות המאבק שהובלת הוועדים עוד שולטים.
"המהלך שהובלתי אפשר להוציא החוצה את סלילת המסילות לא על ידי הרכבת, תחזוקת חוץ ועוד. העובדים הפסיקו לנהל את הרכבת וההנהלה החלה לנהל אותה. כתוצאה מכך הייתה התרחבות של סלילת מסילות, פתיחת 20 תחנות חדשות, רובן בפריפריה, בגליל ובנגב".

למרות הרפורמה המכובדת, בסוף כשהחיילים באים לרכבת ומתעכבים שעה ויותר הם רוצים להבין למה זה קורה?
"מה שעשיתי אפשר להפוך את הרכבת לשירות חיוני לאזרחים ולחבר את כל חלקי המדינה. ראינו את הכרת הטוב של הגליל והנגב על החיבור. בחצי שנה האחרונה הבאתי יו"ר חדש לרכבת כדי שיעשה ארגון מחדש ונבחרה יו"ר ועד. נוצר כאן שיתוף פעולה חמור בין ניסנקורן, גילה אדרי ולוועד הרכבת שהעניק לה גיבוי בכל המקומות ואפשר את השיבושים. בחצי שנה האחרונה היה כאן ניסיון להכות בממשלה על ידי פגיעה בציבור ואני לא מתכוון להשלים הזה. בשישי האחרון נחצו כל הקווים האדומים, השביתו את הקווים תוך פגיעה קשה בבטיחות ובחיילים החלטתי לשים לזה סוף ולהחזיר את המצב למה שעשיתי בשמיים הפתוחים, בנמלים ועוד. לא אתן לקחת את הנוסעים כבני ערובה. אטפל בנושא ביד קשה. גבי אשכנזי אמר שניסנקורן הוא בעיה, יאיר לפיד אמר שהוא תומך בכלכלה חופשית. אני רוצה לראות שהם מוקיעים אותו ותומכים בחוק הבוררות שאנחנו ניזום".

המשלחת של הליכוד נכנסת כעת לבית הנשיא, הכל יהיה בשקיפות. אתה בעד ממשלת אחדות?
"ממשלת אחדות לא תתקיים. ראש הממשלה אמר זאת בבחירות ואחריהן. הוא קיבל אמון רחב מהציבור, הוא התחייב לפנות למפלגות השותפות וזה מה שהוא עושה. מקים ממשלה ימנית לאומית יציבה שתוכל לכהן ארבע שנים על פי הדרך שהציבור בחר. הליכוד זכה, ראש הממשלה זכה באמון הציבור. הייתה הכרעה".

ליברמן יחזור מוינה ואז מה?
"ליברמן ניהל מערכת בחירות בתנאים לא פשוטים כשכל תומכיו רצו את ראש הממשלה. הוא התחייב ללכת עם נתניהו ולא עם גנץ, כך גם כל השותפים ואני בטוח שהוא יהיה בתוך הממשלה. ברור לנשיא לא יהיו התלבטויות והוא ימליץ על נתניהו".

אז הדיווחים על לפיד וליברמן שגויים?
"אני לא מסתובב ברחובות וינה. שמעתי דיווח אחד שלא הוכחש שתהיה כריתת נדרים לכחול לבן כדי שהם יוכלו לכהן בממשלה גם תחת כתב אישום".

בני גנץ הכחיש זאת בקולו.
"באותו ערב גם הוכחש שלפיד הוא נגד. כשמבינים שזה לא ריאלי קל להכחיש. לא נשכח את הדיווח ושבני גנץ יעמוד כראש האופוזיציה אנחנו נזכיר לו את הביקורת. אי אפשר להמשיך עם כפל הסטנדרטיים הזה כשהימין עושה משהו זה פסול ולשמאל מותר לעשות כל דבר בעילות כאלה ואחרות".

אתם כל כך הרבה שנים בשלטון וחשים באופוזיציה. איך זה?
"במערכת הבחירות היה כאן צד מול צד ודרמה לא קטנה. אני פוגש את הפנים הנפולות של מי שלא זכו. יש את אלו שרוצים להחזיר את הגלגל אחורה ואת אלו שרוצים להמשיך".

לסיום, כחלון כן או לא בליכוד? תתמוך בזה?
"אני מניח שהוא ילך להמשך כהונתו כשר אוצר. יש רצון טוב למיזוג הזה אחרי הבחירות אך עוד נידון על הפרטים".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

15/04/2019
הישארו מעודכנים

ישראל כ"ץ
ישראל כ"ץ  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90