רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גיא פלג

"הדבר האחרון שאנחנו צריכים זה בחירות חדשות"

השר זאב אלקין מאמין שהוויכוח בין אביגדור ליברמן למפלגות החרדיות ייפתר בקרוב • "אני מקווה שנצליח לרבע את המעגל"


השר זאב אלקין, השר להגנת הסביבה, לירושלים ולמורשת, חבר הקבינט המדיני-ביטחוני (הליכוד), על המשא ומתן הקואליציוני, שבאופן מסויים מזכיר לו את בחירות 2009; האם הוא רוצה להישאר השר לענייני הסביבה או שמא מעוניין בתפקיד נחשק יותר? "יש לי חלום להיות במשרד החינוך, אבל אני אדם ריאלי. נראה לי שהסיכוי שלי להגיע לשם הוא לא גדול".

מתי תהיה ממשלה להערכתך?
"אתה מכיר איך הדברים מתנהלים במחוזותינו. ייקחו את כל ה-28 יום. כמעט עד לימים האחרונים".

זה קל יותר או מורכב יותר מהפעם הקודמת?
"מבחינה מסוימת זה אולי מורכב יותר"

למרות שברור שתורכב ממשלת ימין ושבסופו של יום יימצא פתרון.
"בעזרת השם יימצא פתרון. עיקר המחלוקת תהיה בין ישראל בתינו לחרדים. יהיה מאוד לא פשוט לפתור את זה. זה קצת מזכיר לי את ימי 2009. ליברמן היה עם 15 מנדטים אך בפוזיציה שבלעדיה לא הייתה קואליציה ודרש גיור וברית זוגיות שמבחינת המפלגות החרדיות היו לקו אדום. בסופו של דבר נמצאה הנוסחה".

חוק הגיוס חייב להיות מקודם גם בהוראת בג"ץ. שמענו את ליצמן אומר שהוא מוכן ללכת לבחירות מחדש ולא יתפשר על גיוס החרדים.
"ביום הראשון של המשא ומתן כולם מחדדים עמדות. צריך לקחת אותו ברצינות אך אני מקווה שכולם יגלו אחריות מצד אחד ויצירתיות מצד שני ושנצליח לרבע את המעגל".

אתה רוצה להישאר במשרד להגנת הסביבה או לקפוץ לתפקיד יותר משפיע, נחשב ומשמעותי יותר?
"המשרדים שאני אחראי להם הם משרדים חשובים ואני לא מקבל את ההיררכיה. זה עניין של נקודת הסתכלות. לכל פוליטיקאי יש חלום, החלום שלי הוא משרד החינוך אך אני אדם ריאלי וזה לא נראה לי שזה לא עומד לקרות במצב הנוכחי. עם כל הרצון של כולם להשתדרג אני מאוד אוהב את המשרדים שאני פועל בהם וחושב שיש יתרון לרציפות. אשמח להמשיך גם באותו מקום בו אני נמצא".

איחוד מפלגות הימין דורשים את תיקי המשפטים והחינוך בטענה שהם היו שלהם ואין שום סיבה לשנות את המצב.
"אני לא מנהל משא ומתן דרך הרדיו. זה טבעי שהם באים עם הדרישות הללו אך הם עם חמישה מנדטים ולא שמונה. אלו תיקים מאוד בכירים ואני לא בטוח שזו דרישה ריאלית בחמישה מנדטים. אשאיר זאת לצוות המשא ומתן. העמדות שאומרים אותן בתחילת המשא ומתן הן לא תמיד העמדות שאיתן מסיימים. אני לא עוסק במשא ומתן קואליציוני ישיר, התבקשתי להוביל משא ומתן על סידור הכנסת ומבנה הכנסת ובזה אני עוסק, יש לנו צוות מנוסה שמעביר את המסרים".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

 

17/04/2019
הישארו מעודכנים

זאב אלקין
זאב אלקין  |  צילום: ישראל ברדוגו