רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גלעד שלמור ודורון הרמן

"עצרו אותנו רק כי לבשנו שמלות"

שלום עכשיו: לא עוד יחסים עכורים בין שוטרים לטרנסג'נדרים • קבלו את הפרזנטורית החדשה של משטרת ישראל: אפרת טילמה, טרנסג'נדרית


לא פעם דובר על כך שהיחסים בין משטרת ישראל לבין קהילת הטרנסג'נדרים הם בדיוק ההפך מיחסים ידידותיים. ובכן, לא עוד; בסרטון תדמית חדש של המשטרה מככבת אפרת טילמן, הטרנסג'נדרית הראשונה שמתנדבת בארגון; שחר של יום חדש? אחרית הימים? ימות המשיח ועוד קלישאות שמעידות על שלום? בהחלט כן. 

תכירו - אפרת טילמה, יקירת העיר תל אביב יפו לשנת 2019, מתנדבת במשטרת ישראל. אה כן, והיא גם טרנסג'נדרית. "נכון שמדי פעם יש קונפליקטים בין שוטרים לטרנסים, אבל המשטרה גם עוזרת להם", סיפרה בריאיון לגלעד שלמור ורון קופמן ב־103fm. לדבריה, הזמנים השתנו וההיסטוריה העכורה בין השוטרים לטרנסג'נדרים היא - ובכן, היסטוריה. "בתחילת דרכי בשנות ה־60 הזמנים היו קשים מאוד כי המשטרה הייתה רודפת אותנו רק כי לבשנו בגדי נשים.

"השוטרים הגדירו את המעשה שלנו כ'הטרדה' ועצרו אותנו אם לבשנו שמלות. 'את מי אני מטרידה?', הייתי שואלת תמיד, 'הרי אין אף אחד ברחוב שאני יכולה להטריד'". אבל גם המצב הזה, מסתבר, עדיין לא היה גרוע כמו שהיה עשור קודם לכן בשנות ה־50, עת התפרסמה רינה נתן בתור הטרנסג'נדרית הראשונה בישראל. "היא באמת סבלה מכל הדברים האלה של המשטרה", נזכרה טילמה. "רינה כל כך רצתה לעבור ניתוח מגדרי אבל אף אחד לא רצה לשמוע אותה". 

אז מה תפקידה בכוח? "המשימה שלי זה לעזור לאזרח", וזאת ללא הבדל דת, גזע ומין. "לא משנה אם האזרח הוא להט"ב, טרנסג'נדר או אחד מהשורה. אני שם כדי לעזור". וכבר ארבע שנים שהיא עוזרת בהתנדבות מלאה - זאת מבלי שאפילו עשתה עניין מהשינוי שעברה. "בניירות אני רשומה כנקבה, כך שכשהגעתי למשטרה לא אמרתי להם מה היה. אחרי כמה שנים קראו לי לוועדה וביקשו שאספר להם מי אני. תהיתי, שמשטרת ישראל לא תדע מי אני? הרי כולנו אזרחים שקופים ובייחוד אלה שמשרתים את המשטרה. הם התעקשו, סירבתי ואז הסבירו שרוצים שאככב בסרטון תדמית". 

ואל תנסו לקרוא לפעילותה המבורכת 'תיקון' או 'ניצחון'. טילמה מתעקשת שמדוברת בהתנדבות טהורה ולא נותר לנו אלא לברך על כך. 

  

עריכה: מיכל דאבי 

17/04/2019
הישארו מעודכנים

צילום: דוברות משטרת ישראל