ינון מגל ובן כספית

"כבר הצהירו שיחזרו להסכם הגרעין"

אלוף (מיל') עמוס ידלין על קריאות הדמוקרטים בארה"ב • אמר לענת דוידוב ולאבי בניהו: "לא רואים עוד את הסוף. אי אפשר לחזות התמוטטות של משטרים"


אלוף (מיל') עמוס ידלין שוחח עם ענת דוידוב ואבי בניהו ב-103fm על הסנקציות של ארה"ב על איראן והגיב לחשש בישראל מכוונת הדמוקרטים בארצות הברית לחזור בהם מההסכם, במידה שיגיעו לשלטון ב-2021.

כמה הולכים להישמע לסנקציות לטראמפ? טורקיה כבר הודיע שהיא לא סופרת אותו.
לאמריקאים יש מנגנון שנקרא סנקציות משניות. גם הטילה את הסנקציות בשנה שעברה המומחים אמרו שאם לא כל העולם ישתתף הסיכוי שהן משמעותיות נמוכות. עבור חברה באירופה שצריכה לבחור בין השוק האמריקאי לאיראני הבחירה היא ברורה גם אם מדינות אירופה מתנגדת לסנקציות. בפועל הסנקציות עובדות. זה מה שיקרה עכשיו גם לסין, הודו, יפן ודרום קוריאה. כל חברה תצטרך לבחור על איזה שוק היא מוותרת".

רואים את הסוף?
"קשה מאוד לראות את הסוף. חיזוי התמוטטות משטרים הוא דבר קשה ביותר. איש לא חזה את התמוטטות ברית המועצות כפי ששר המודיעין המצרי הסביר כמה המשטר יציב חודש לפני שמשטר מובארק נפל. האמריקאים רוצים להשיג לחץ כלכלי חזק הרבה יותר על איראן. לאיראנים אמנם ירד כמות ייצוא הנפט אך האמריקאים שואפים להוריד אותו לאפס וכיוונו לעיתוי בו בשוק הנפט העולמי יש יותר היצע מביקוש. טראמפ הלך על המהלך הזה למרות שהתחזיות הן שהמחירים יעלו מעט".

הכותרת ב'הארץ' היום היא שאם הדמוקרטים יעלו בחזרה לנשיאות בארצות הברית הם יבטלו את כל מה שטראמפ ביצע.
"האמריקאים רוצים לגרום לכך שהאיראנים יצאו מההסכם כדי שלא יקרה מצב בו נשיא דמוקרטי אמריקאי יחזור אל ההסכם לאחר הבחירות ב-2021. המטרה היא שלא יהיה הסכם לחזור אליו. כעת הכדור נמצא במגרש האיראנים. עד היום הם התנהגו בסבלנות אסטרטגית וקיוו לשינוי משטר בוושינגטון וכעת נראה שלא תהיה להם ברירה אלא לבצע מספר צעדים מתריסים ואז הכדור ישוב למגרש הישראלי והאמריקאי שעלול להעלות את המתח למקומות שלא היינו בהם".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

23/04/2019

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ענת דוידוב
ענת דוידוב  |  צילום: 103fm
Paris