103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

האם נסראללה מדוכדך?

שמרית מאיר, עורכת 'אל-מסדר', על הנאום שנשא אתמול מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה: "מסוג האירועים שאתה שומע X ומרגיש Y. הוא לא נראה טוב"


מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה נשא אתמול נאום שכלל התייחסות לטילים שנורו מעזה לישראל. שמרית מאיר, עורכת 'אל-מסדר', שוחחה על כך עם רועי עידן ואראל סג"ל ב-103fm וטענה כי נסראללה נראה כבוי ומדוכדך.

"הנאום של נסראללה התייחס בין היתר לשני דיווחים משני עיתונאים שנחשבו עד לא מזמן למקורבים אליו, על כך שהוא מתדרך בשיחות פנימיות שבקיץ תהיה מלחמה ושכל השורה הראשונה והשנייה של חיזבאללה כבר לא תהיה. בנאום הוא ראה צורך להכחיש את זה וטען שישראל לא רוצה מלחמה כי חמאס שיגר טילים בטעות ומערכות ההגנה האוויריות של ישראל לא היו ערוכות וכי הוא מתכנן יום אחד להתפלל בפלסטין. זה היה מסוג המקרים בהם מישהו אמר X בעוד שהאירוע כולו נראה Y. נסראללה עדיין לא נראה טוב יחסית לעצמו. העיניים שלו היו כבויות והכל היה מדוכדך".

זה קשור להטלת הסנקציות? כי אין ספק שהיכולת הכלכלית של איראן פוגעת בהם באופן משמעותי.
"זה אכן פוגע בהם. הם כבר פגועים והוא מתייחס לזה. ברור שהחרב כבר מונפת על צווארם של האיראנים, ממשל טראמפ עשה את מה שלא חשבו שיעשה ולא נשאר כמעט דבר מהסכם הגרעין כשכל מדינה תצטרך לבחור אם היא עושה עסקים עם איראן ונשרפת על ידי האמריקאים. לדעתי ברור מה תהיה הבחירה. זה מאוד משמעותי לכלכלה שגם ככה נמצאת בספירלה כלפי מטה. הלחץ האיראני ברור ומקרין גם לחיזבאללה ולג'יהאד האיסלאמי. צריך להבין שהאמריקאים לא משחקים ומבינים שייתכן שלטראמפ לא תהיה עוד קדנציה והם עם הרגל על הגז ולא עוצרים. האיראנים מבינים את זה ונשאלת השאלה מה הם יעשו".

איראן היא ציוויליזציה עתיקה שהצליחה להשיג את הסכם הגרעין, איך את חושבת שהם יגיבו?
"נשאלת השאלה אם הם בכלל יגיבו. במידה ויחליטו להגיב הם יפנו לעימות ישיר עם ארה"ב. הם יכולים להחליט שאף אחד עובר במצרי הומרוס אם לא יצליחו לייצא נפט משם. אז אנחנו נכנסים לסנריו קדם מלחמתי. אפשרות נוספת היא להפעיל את הכוח ליום הפקודה כמו חיזבאללה בלבנון, ג'יהאד איסלאמי בעזה ועוד. בפרק הזמן זה מחייב מאיתנו להיות קשובים כדי שלא יקרו דברים שאנחנו לא רוצים שיקרו".

המפלגה הדמוקרטית חתכה שמאלה. זו בעיה קשה?
"זו בעיה קשה שהבשילה ועלתה למעלה. אנחנו נכנסים לתקופת פריימריז בארצות הברית כשהקולות הבולטים במפלגה הדמוקרטית הם קולות פרו פלסטינים באופן מובהק. בהחלט יש לנו חלק בעניין הזה. ההזדהות המוחלטת של ממשלת ישראל עם ממשל טראמפ הוא משהו שבמציאות פוליטית כל כך מקוטבת לא משאיר מקום לברירה. כל דבר שנוגע בטראמפ מסומן ונתניהו נוגע רבות בטראמפ".

אמרת בעבר שאם לא תהיה מלחמה בעזה לפני הבחירות תצביעי למישהו מסוים. אמנם מדובר בממשל ימין אך היא מאוד מאופקת.
"בעיני העמידה מול תופי המלחמה בעזה הייתה אחד הדברים הגדולים ביותר שאפשר לזקוף לזכות נתניהו אבל הנה תגובה לכך שלא עובדים אצלנו. לישראל אין ברירה אלא לפתח קשרים גם עם הליברלים בארה"ב וגם עם הרפובליקנים. ממשלת אחדות הייתה צעד מתבקש בנושא הזה והייתה מאוד עוזרת למי שמנסה לעזור לנו בארצות הברית".

אין ספק שמערכת הבחירות הבאה בארצות הברית תהיה משמעותית לישראל.

 

עריכה: איתמר זיגלמן

23/04/2019
הישארו מעודכנים

מדוכדך
מדוכדך  |  צילום: פראן קבדו/פלאש90