רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

"נפתלי בנט עשה עלינו סיבוב"

שנה לאסון השיטפון בנחל צפית: דורית ברהום, אמה של מעיין ז"ל: "ראש המכינה בכלל לא דיבר איתנו, אנחנו דורשים ועדת חקירה חיצונית"


דורית ברהום, אימה של מעיין ברהום ז"ל שנספתה באסון השיטפון בנחל צפית בשנה שעברה, שוחחה הבוקר (ד') עם יואב לימור. ברהום תקפה את השר בנט והתייחסה לעצרת הזיכרון שתיערך היום בכיכר הבימה בשעה 18:00.

אסון השיטפון בנחל צפית, שבו נהרגו עשרה בני נוער ממכינת בני ציון במהלך טיול, עורר שאלות קשות הנוגעות למידת הפיקוח של משרד החינוך על המכינות הקדם-צבאיות. זאת לאחר שחקירת האסון במשטרה הצביעה על מחדלים חמורים של ראשי המכינה. בשנה שעברה מאז האסון, הורי ההרוגים דרשו מספר פעמים להקים ועדת חקירה במטרה להפיק לקחים, אולם עד כה לא ברור אם אכן תוקם כזו.

"השנה הייתה איומה, כל יום הקושי הולך ומתגבר, הבור השחור הולך וגדל. זה פשוט בלתי נסבל", סיפרה ברהום, והוסיפה, "אנחנו כן מנסים לעשות דברים בשביל קצת לנשום ולהרים את הראש. הערב (ד') אנחנו מתאספים בכיכר הבימה בשביל לזכור ולהזכיר, כדי שזה לא יישכח. בסופו של דבר, המטרה שלנו היא שלא יקרה עוד אסון כזה. האסון הזה קרה לא סתם, הוא תוצאה של כשלים, במיוחד של מכינת בני ציון, אבל ככל שחקרו יותר מסתבר שיש לא מעט מחדלים בהרבה מאוד מכינות". 

"מה שיותר קשה לנו זה ששלחנו את מעיין למכינה קדם צבאית, לא שלחנו אותה לבית ספר. שלחנו אותה למוסד שהוא תחת פיקוח על פי חוק המכינות של משרד החינוך ומשרד הביטחון. חוק המכינות יצא ב־2008, וב־2018 קרה האסון הזה, ומאז הם פשוט מנסים להתנער מאחריות.

"פנינו למשרד הביטחון ולמבקר המדינה. פגשנו את שר החינוך נפתלי בנט", אמרה, "אני אגיד את זה בצורה מאוד עדינה, מר בנט עשה עלינו סיבוב. הוא הקשיב, דרשנו ועדת חקירה, הוא אמר שהוא נגד עודף משפטיזציה ושזה לא יקרה. אז תודה לאל הוא כבר לא שם, ואנחנו דורשים לפקח על המפעל הזה.

"אמרנו גם לראש הממשלה, אנחנו רוצים ועדת חקירה חיצונית שתחקור את עומק המחדלים שקרו כאן. אנחנו עדיין מחכים. אני מאמינה שאם הוא יכריז שתהיה ועדת חקירה אז אכן תהיה כזו. נדרוש שיקיים את הבטחתו".

כשנשאלה האם יש לה קשר עם אנשי המכינה העומדים לדין או עם ראש המכינה יובל כאהן אמרה: "מה פתאום. הוא אפילו לא התקשר להתנצל ולא כתב מכתב. הוא טוען שהוא שלח לכל משפחה מכתב, אלינו לא הגיע כלום. גם הוא לא הגיע לשבעה. מה שיותר הזוי הוא שמי שהקימה את מכינת בני ציון, יפה שי חדד, טענה שהיא באה לכל המשפחות וחיבקה אותן במהלך השבעה. זה שקר. אלינו היא לא הגיעה".

24/04/2019
הישארו מעודכנים

אסון בנחל צפית
אסון בנחל צפית  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90