103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

"מלחמת עזה הראשונה"

ליו"ר ועדת חוץ וביטחון אבי דיכטר יש פתרון: "אלפי מחבלים ייכנסו לכלא או לקבר או יברחו, ועזה תהיה במצב אחר"


ראש השב"כ לשעבר ויו"ר ועדת חוץ וביטחון אבי דיכטר (הליכוד) שוחח עם אילה חסון ב-103fm על הפסקת האש עם חמאס והבהיר מה להערכתו יוביל לשינוי במצב. בהמשך אף הצהיר על רצונו להתמנות לתפקיד שר הביטחון הבא של מדינת ישראל.

"כעת יש הפסקת אש. הדרך הכי טובה להבין אותה היא כשפיקוד העורף הסיר את כל המגבלות על העוטף. אפשר היה להבין עוד אתמול שהתיווך המצרי יישא פרי. נכנסו לאיזשהו לופ שכולנו הבנו שחייב להסתיים. חמאס ביקש ולחץ על הפסקת אש כשהבין שהתגובה הישראלית רק הולכת ומעצימה. התקיפות האוויריות אתמול היו קשות מאוד מבחינתם. בניינים ומטות של החמאס קרסו. הם הבינו שהם לא הולכים לכיוון טוב".

יש תחושה של בלבול בציבור. נורו לעבר ישראל מאות רקטות, אזרחים נהרגו, אנשים נפצעו והחיים שובשו. שוב הנושא נשאר תלוי באוויר. כשהתחשק להם לפתוח בהסלמה הם פתחו בה וכשהתחשק להם להתחנן להספקת אש הם התחננו ואנחנו קיבלנו את זה.
"באיזשהו מקום אנחנו נגררנו לסבב הזה שהחל בצליפה לעבר רכב ישראלי על ידי הג'יהאד האסלאמי".

זה משנה מאיפה הצלף?
"זה חשוב כי כשאתה נכנס למערכה עם תנאי פתיחה טובים לך זה מתפתח אחרת. כשאתה נכנס לסבב בו הצד השני מראש מוכן למגננה והסתתרות זה מגביל את היכולות הצבאיות שלך".

אבל זה תמיד מתחיל ככה. מישהו מצה"ל אמר לי שכבר מיצינו את כל המטרות.
"מול טרור כלי המשחק הם שונים מאשר מול מדינות. אנחנו עוסקים מול הטרור המון שנים ומכירים את זה היטב. הפתרון שאני חושב שאנחנו נצטרך להגיע אליו הוא לכך שישראל תכנס למערכה, מעין חומת מגן בעזה, שבה נשמיד את תשתיות הטרור הצבאיות".

כלומר מבצע קרקעי רחב.
"אפשר לקרוא לזה מלחמת עזה הראשונה. זו מערכה לא שונה מחומת מגן שהייתה ביהודה ושומרון. היא לא נמשכת שבועיים ולא נמשכת חודשיים והיא מערכה העוסקת ביצירת נגישות לצה"ל ולגופי הביטחון בישראל לכל מקום שבו יש טרור. את הנגישות הזו לוקח זמן לייצר. צריך לעבוד עליה בסבלנות רבה וכנראה שאלפי מחבלים ייכנסו לכלא או לקבר וחלקם אף יברחו מעזה לסיני. עזה תיכנס למצב אחר".

מלחמה מהסוג הזה אפשרית? אולי אנחנו חברה שערוכה לקיטורים במקום לשלם מחירים כבדים על חיילים הרוגים?
"אנחנו יודעים היטב את מחיר ההתשה על אזרחי ישראל שנמשכת 18 שנה. מגדלים כאן דור בתנאים אחרים עם כל המורכבות בכך".

נפל טיל צמוד לביתך.
"כן. נפל ושבר כמה חלונות אך מדובר בריהוט ולא באנשים. מה שהופצץ בעזה זה לא רק בניין, זה המטה של הג'יהאד האסלאמי וחמאס. כשהם יורים רקטות לעבר ישראל הם יורים כדי לפגוע בישראלים. כל מבנה שהותקף, ללא קשר לגודלו וגובהו, קשור לטרור".

לא חשבנו אחרת אך כפי שאמרת זה רק רכוש. הכסף הבא שהם יקבלו יילך לבנייה מחודשת של המבנים שנהרסו.
"דווקא עברנו שדרוג, עם יכולת פיקוח טובה יותר על כספים שמשולמים מעתה דרך האו"ם".

אם אתם הייתם באופוזיציהו הייתם עושים אינתיפאדה.
"היינו פועלים באחריות. זו לא שאלה של אופוזיציה וקואליציה כשמדובר בביטחון ישראל".

תכף נשוחח עם איריס עדן שבן זוגה היה בדרכו לעבודה כשטיל קורנט שנורה מרצועת עזה פגע ברכבו. איריס היא גם אלמנתו של ישי עדן ז"ל שנהרג באסון המסוקים בשאר יישוב.
"אני לא מכיר את ההרוג אך אני מכיר את המקום. בגלל היכולת הצבאים שלהם נהרגים אזרחים. זה מחייב שינוי דרמטי ואסטרטגי של המציאות בעזה. זה לא לבנון או סוריה. זו מציאות אחרת שצריך לשנות אותה".

אז אתה מסכים עם הקולות בליכוד שהמלחמה לא נמנעה אלא רק נדחתה?
"אתה לא יוצא למלחמה אם אין לך יעדים. אני לא התרשמתי שבסבב הזה היעד שהוגדר לצבא הוא שינוי פני הדברים ברצועת זה ולכן היה ברור שנגיע בסוף להפסקת אש. כדי לצאת למערכה בעזה ולשנות את הדברים באופן אסטרטגי, יש לתכנן את העיתוי שיהיה אופטימאלי עבורנו ורע להם".

אנחנו בפתח המשא ומתן הקואליציוני. איזה תפקיד תרצה?
"לא הסתרתי מעולם את רצוני להיות שר הביטחון הבא של מדינת ישראל".

נראה לך שליברמן יוותר על זה? בלעדיו אין לכם קואליציה.
"כל המפלגות מלבד המפלגות החרדיות התכווצו במנדטים בעוד שהליכוד עלה. ככל המפלגה מתכווצת יכולת הסחיטה שלה עולה. בלעדינו אין להם השתתפות בממשלה. אין מציאות היום בישראל בו מפלגה אחרת מקימה ממשלה מלבד הליכוד. אם לא תהיה ממשלה ילכו לבחירות ואני לא בטוח שמישהו מהם היה רוצה ללכת לבחירות. אני לא מעמיד את הרצון האישי שלי כמכשול. אני אהיה שר בממשלה וחבר בקבינט ואוכל לתרום גם משם".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

 

06/05/2019
הישארו מעודכנים

אבי דיכטר
אבי דיכטר  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90