103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

"היינו חייבים לטרפד את מתווה האו"ם הנוראי"

הקלטות יוצאות דופן של בכירים ברשות האוכלוסין מגלות: אם המתווה יאושר תונהג מדיניות דרקונית כלפי המסתננים • יועצה של שפי פז חשף את הקולות


מאחורי הקלעים של מתווה האו"ם: הקלטות סתרים שחשפה הפעילה החברתית שפי פז חושפים מציאות שברירית ומסוכנת, שמחזקת את ההערכה כי קבלת המתווה תזיק למדינה - ואף למסתננים. את ההקלטות הביא דוד, יועצה של פז, ששוחח עם אראל סג"ל ורועי עידן ב־103fm.

במהלך השיחה הזכירו המגישים כי מתווה האו"ם הראשוני הגיע מתוך רצון להעביר את מרבית המסתננים, כ־16 אלף במספר, למדינות אחרות באירופה. בישראל התנגדו למתווה הזה, כי הבינו שהוא יעודד הגעה של מסתננים נוספים. "הבעיה הגדולה שלו הוא שהוא אומר 'אפריקאים יקרים, בואו לישראל ונעזור לכם'", אמר עידן, וסג"ל הוסיף כי כך יקבלו בישראל ביטחון - הגירה לאירופה או השתקעות: "ברגע שיהיה צ'ופר למסתננים להגיע דרכנו לאירופה הם יגיעו לכאן בהמוניהם בסירות גומי. הטענה היא שחלק מהסיבות שפחות אפריקאים מסתננים לישראל טמונות בהקמת הגדר ומתקן חולות".

בהקלטות שהובאו בתוכנית נשמע פרופ' שלמה מור יוסף, ראש רשות האוכלוסין וההגירה, משיב לשאלות של שפי פז ויועצה על ההתנהלות מול המסתננים שינסו להגיע לארץ אחרי אימוץ המתווה שהציעו האומות המאוחדות. "אתם מאמינים שחיילים שלנו יירו על אזרחים בגבול עזה?", שאל מור יוסף, שנשאל "ועל מסתננים? על אנשים שחורים?" תשובתו הייתה חד־משמעית: "כן".

סג"ל זעם על ההקלטה: "מנכ"ל רשות האוכלוסין, שתומך במתווה האו"ם, אומר בעצם: 'בואו נהיה הומניים - ואחר כך נקצור בהם'".

וזה לא הכול: בהקלטות שנחשפו נשמע מור יוסף כאומר שיופעלו סנקציות כבדות על המסתננים, שיגיעו ארצה אחרי קבלת המתווה, ובהן "כל האלמנטים שעד היום בג"ץ לא נתן, כי הם עשר שנים פה ואין להם לאן ללכת". הוא הוסיף: "לחדשים זו תהיה סאגה אחרת לגמרי".

"אם נבלע את מתווה האו"ם הזה", פירש את דבריו רועי עידן, "מסתנן חדש שיגיע - אם ישרוד את הירי בחופים - ייכלא ללא הגבלת זמן ולזה האו"ם יסכים". סג"ל הדגיש כי באו"ם הבהירו לו הבוקר שהם לא יוכלו לקבל מצב כזה בשום פנים ואופן.

"גם בג"ץ לא יסכים לכך", הוסיף עידן. ואולם, מההקלטות עולה שברשות האוכלוסין סבורים אחרת. עו"ד דניאל סלומון, היועמ"ש של הרשות הוקלט אף הוא אומר בקולו כי השופטים בארץ יקבלו מדיניות קשה יותר כלפי מסתננים אחרי אימוץ המתווה. "בדיון החסוי הם ישבו שעות, בכו והבהירו, אף שזה לא תפקידם, ש'יזרמו' איתנו על כל דבר אחרי", אמר.

"הם כל כך מעורבים במתווה האו"ם שאחר כך הם יאשרו את הכול", הסבירו את הדברים באולפן, "סלומון אמר ששופטי בג"ץ כל כך מאוהבים במתווה האו"ם - עד שאחר כך הם כבר ידאגו לאשר את שאר הדברים. 'תקבלו את המתווה הזה ואחר כך כל מה שתרצו'".

שפי פז // צילום: רועי עלימה/פלאש90
שפי פז // צילום: רועי עלימה/פלאש90
 

"נתניהו החליט לעשות 'אחורה פנה'"

דוד, יועצה של שפי פז, ציין כי ההקלטות בוצעו לפני כשנה, ב־21 במאי 2018. "שמרנו אותן בסתר מהסיבות הברורות, כדי לא לשרוף את עצמנו", אמר לסג"ל ולעידן, "ככל שאנחנו רואים שמתווה האו"ם מתקדם יותר ויותר מאחורי הקלעים קיבלנו החלטה, שהיא במידה מסויימת התאבדות מצידנו, על מנת לטרפד את הדבר הנוראי הזה".

למיטב ידיעתך, מתווה האו"ם עומד כרגע על השולחן?
"אתמול או שלשום פורסם שראש הממשלה מעוניין להעביר את פסקת ההתגברות ולטפל קודם כל בסוגיית המסתננים וגירוש משפחות המחבלים. נראה שהוא הבין שמה ששר הפנים אריה דרעי וחבורתו ניסו לדחוף אליו יוביל לבכייה לדורות, ולכן הוא החליט לעשות 'אחורה פנה'. נראה גם ששופטי בג"ץ, ברוב חוצפתם, מנסים להכתיב לממשלה מהי המדיניות שבה היא צריכה לנקוט".

סג"ל אמר בשידור כי לדעתו הפתרון היחידי שצריך לנסות לייצר הוא החזרתם של המסתננים לאריתראה עצמה. רועי עידן סיכם בכעס: "לא ייאמן. מדברים כאן על לשלוח את הילדים בני ה־18 שלנו לירות במסתננים. במחבלים לא יורים כאן אבל במסתננים אומללים רוצים לירות. הכי מעצבן אותי שאף אחד לא הולך לדבר על זה. אף אחד לא יעשה לזה פולו־אפ".

כך או כך נדמה כי הנושא ימשיך להיות תפוח אדמה לוהט בלב המדורה הישראלית.

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר בתגובה לפרסום ההקלטות: "כחלק מהפעילות שמבצעת הרשות בסוגיית המסתננים נפגשת הנהלת הרשות עם גורמים שונים, לרבות נציגי דרום תל אביב במטרה למצוא פתרון לסוגיה. מעבר לכך לא נתייחס לתוכן הפגישות".

 

עריכה: יניב מורוזובסקי

15/05/2019
הישארו מעודכנים

למצולמות אין קשר לנאמר
למצולמות אין קשר לנאמר  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90