סיון כהן

"מדובר בנושא רגיש"

מאיר שפיגלר, מנכ"ל ביטוח לאומי, על העלאת גיל הפרישה לנשים • וגם: התדמית החדשה של הארגון


בעת האחרונה, מסתמן כי גיל הפרישה לנשים עתיד לעלות, שינוי שיגרור תמורות רבות בחלקת הזכויות והקצבאות המגולמות בחוק. מאיר שפיגלר, מנכ"ל הביטוח הלאומי, שיתף בנימוקים להחלטה ובניסיון הבלתי פוסק לתת מענה מלא ותדיר לאוכלוסיות הזקוקות לסיוע, כחלק משינוי התדמית השנויה במחלוקת של הביטוח הלאומי. 

"סוגיית העלאת גיל הפרישה לנשים ניצבת על הפרק זה זמן לא מועט. מחלקת המחקר של הביטוח הלאומי ניתחה את הנתונים ונתנה את הדעת על ההיבטים הסוציאליים והחברתיים של המהלך. אנחנו מודעים לכך שמדובר בנושא רגיש מאוד הכולל אלמנטים נוספים".

ברמת המקרו, תוחלת החיים עולה הפנסיות לא מספיקות למחייה כמו גם הקצבאות שניתנות מהאוצר. על פי נתוני המחקר שלכם, מה יש לשנות?
"להניח על שולחנו של שר העובדה והרווחה הצעה להעלאת גיל הפרישה של הנשים. אנחנו עדים לכך שחלה עלינו החובה לדאוג לכך שכולנו נקבל את כל הזכויות המגיעות לנו".

דיברנו בתוכנית לא מעט על הוועדות המשפילות של הביטוח הלאומי, והחוקרים הפרטיים ששוכר הביטוח הלאומי. הבטחת לשנות זאת, ואכן מרגישים בשינוי.
"תודה רבה. זה מחזק אותי. אנחנו בוחנים כל דרך לתת מענה לאדם המעוניין בזכאות. גם כשאדם מגיע בפני הוועדה, ההתייחסות אליו צריכה להיות מכובדת ויש להתייחס אליו כאדם ישר שבא לקבל את מה שמגיע לו על פי חוק. כשאדם מבקש לבחון סוגייה מסוימת, ההנחיה שלי היא לבדוק זאת. כמובן שלוקח זמן להנחיות לחלחל לקרקע ולהיות נחלת הכלל, אך אנחנו נמצאים בהליך. אין ספק שכל זה יהיה חלק שוטף ובלתי נפרד מהפעילות השוטפת".

לסיום, לפני כמה ימים פגשתי מכר שמצבו הבריאותי הידרדר והוא הפך לנכה. הרופאים אומרים שהוא אמור להיות מוכר כ-100% נכה. יש דרך פשוטה עבורו לממש את זכויות שלו?
"קיימת היום פריסה ארצית של מוקדי יד מכוונת שאמורים לסייע ולהנחות את הציבור בטרם ההגעה לוועדות הציבוריות. בנוסף, קיימים היום לא מעט אפליקציות שמאפשרות ביצוע שיחות ועידה, וכך הפונים לא נדרשים להגיע אפילו למוקדי יד מכוונת. השירות הוא ללא תמורה כספית. מטרתנו בסופו של דבר היא לספק את השירות הטוב ביותר, ההגון ביותר והנגיש ביותר לכלל הציבור בישראל".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

16/05/2019

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מאיר שפיגלר
מאיר שפיגלר  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris