103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

"אין לי ספק שינסו לפגוע באנשי הימין"

ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) על החשיבות של חוק החסינות לטענתו • על הטענה שהחוק נועד להגן על ראש הממשלה: "נתניהו יכול לקבל חסינות גם בלי החוק"


חבר הכנסת מיקי זוהר (הליכוד), שהניח אמש את הצעת חוק החסינות על שולחן הכנסת, הסביר לאילה חסון ב-103fm את חשיבות החוק בעיניו. בהמשך הגיב זוהר לעימות שקיים עם ח"כ יואב סגלוביץ' (כחול לבן) בעניין בוועדת הכנסת.

"אני מנסה לקדם את חוק החסינות עוד מהקדנציה הקודמת. היועץ המשפטי הניח את החוק שלשום על שולחן הכנסת, ולכן רק עכשיו קמה הסערה. חברי הכנסת זקוקים לחוק הזה כדי להגן על עצמם, בייחוד לאור הרפורמות שאנו מעוניינים לקיים במערכת המשפט".

אתה חושש שבעקבות פסקת ההתגברות כל אחד מכם יהיה חשוד במשטרה?
"אני חושש מאוד לאנשי ימין שרוצים לקדם את פסקת ההתגברות. אין לי ספק שינסו לפגוע באנשי ימין ולהמציא כל מיני סיפורים, כשהעיקר הוא למנוע את פסקת ההתגברות. לכן חוק החסינות הרבה יותר חשוב ורלוונטי היום מבעבר, בייחוד עם כל הרפורמות שאנחנו מתכננים לבצע".

היעד המרכזי של החוק הוא לעזור לראש הממשלה, לא?
"זה מה שאומרים בתקשורת אבל ברור שזה לא נכון. אנחנו התחייבנו לציבור שלנו שנעשה שינויים במערכת המשפט, בטח לאחר שכולנו ראינו את ההחלטה ההזויה של ועדת הבחירות לאשר את התמודדותו של עופר כסיף ולפסול את מיכאל בן ארי בבחירות".

אתם כבר עשור בשלטון, למה עד עכשיו לא טיפלתם בחוקים הללו? למה רק עכשיו זה תופס תאוצה?
"כי לא היה לנו את הרוב הנדרש. בקדנציה הקודמת משה כחלון נאבק בחוק וב-2013 לפיד לא היה מוכן לאפשר את הרפורמה הזו".

אין לזה קשר לחקירות ראש הממשלה?
"לאנשים נוח לחשוב ככה, אך לראש הממשלה יש אפשרות לקבל חסינות ממשפט גם ללא שינוי החוק ברוב של 20 מול 19".

ברוב כזה בג"ץ יכול להתערב.
"נכון. לצערנו בג"ץ מתערב באין ספור החלטות, גם בנוגע להתיישבות בארץ ישראל, ואנחנו רוצים לשים סוף לדבר הזה. יש לנו את ההזדמנות הפוליטית לעשות זאת".

לא בטוח שכל אנשי הליכוד תומכים בכם. כבר שמענו את גדעון סער ואחרים שעוד לא חשפו את שמם מתבטאים נגד החוק.
"בנוגע לפסקת ההתגברות יש לנו רוב מוחלט. לגבי חוק החסינות שאני רוצה לקדם - זה כבר סיפור אחר".

אמרת כאן דברים קשים מאוד, שבגלל שתחוקק חוק, המשטרה תתפור לך תיק.
"איתי יהיה להם קצת קשה כי אני בן אדם מאוד זהיר שהולך תמיד בהתאם לחוק ועוקב אחר מעשיי. יכול להיות שעם אחרים זה יהיה אפשרי. אלו יהיו מאוימים ומפוחדים. לכן נדרשת רפורמה".

אתה רוצה לעשות מהכנסת עיר מקלט?
"נבחרי הציבור עובדים מאוד קשה ולפעמים נמצאים בטווח האפור. קחי לדוגמה את יחסי התקשורת-פוליטיקה והדברים שמייחסים לראש ממשלה. הוא מואשם בעבירות שוחד למרות שלא לקח אגורה שחוקה לכיסו. טוענים שברגע שדיבר עם מו"ל של עיתון ועם אנשי תקשורת אחרים הוא נחשד בשוחד. זה רף חדש שהומצא לכבוד הפוליטיקאי בנימין נתניהו".

מה קרה בוויכוח אתמול (ג') בינך לבין חבר הכנסת יואב סגלוביץ'?
"סגלוביץ' הוא חבר כנסת חדש וכנראה ששכח שהוא כבר לא מפקד יחידת החקירות. הוא הגיע לכנסת וחשב שיוכל בעקבות תפקידו הרם לזלזל בנו חברי הכנסת ולהלך עלינו אימים. בישיבה הוא אמר שהוא מתבייש בי ובכנסת וחושב שאנחנו מבצעים עבירות פליליות בכך שאנחנו עוסקים בחוק החסינות. הצעתי לסגלוביץ' ללכת למשטרה ולהגיש עלינו תלונה. בהמשך אף ביקשתי ממנו להבהיר כמה דברים בנוגע לפרשת הרפז ולהדלפות שעשה נגד אשכנזי. הציבור לא מטומטם, הוא מבין שזו קונספירציה של חבורה המנסה להפיל את בנימין נתניהו. אנחנו נתייצב מולם".

לסיום, מה דעתך על מחאת הפרקליטים?
"כל אחד רשאי לעשות במדינה הדמוקרטית שלנו כל שהוא מוצא לנכון במסגרת החוק. זו זכותם. אנחנו דבקים בעובדה שהציבור ששלח אותנו לכנסת מצפה מאיתנו לעשות שינויים מרחיקי לכת ורפורמות ברורות. אנחנו נפעל בהתאם".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

22/05/2019
הישארו מעודכנים

מיקי זוהר
מיקי זוהר  |  צילום: יונתן זינדל/ פלאש90