103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

דוח המבקר תפס את משה ליאון ביום הכי לא נוח

ראש העיר ירושלים על דוח המבקר: "למדתי אותו ואנסה ליישם את המלצותיו" • על עיתוי הפרסום: "נראה לך הגיוני שאלו הנושאים שבהם אנו עוסקים?"


ראש עיריית ירושלים משה ליאון שוחח עם ענת דוידוב ב-103FM על דו"ח מבקר המדינה על מזרח ירושלים, הבעיות שזיהה כראש עירייה חדש, ההגירה השלילית מירושלים וכן – האם ליברמן עזר לו להיבחר לראשות העירייה?

אומנם דו"ח מבקר המדינה עוסק בתקופה שקדמה לכהונתך, אך בכל זאת כמו נקודות ציון – 23 ילדים לא רשומים בשום מסגרת חינוך במזרח ירושלים, ילדים בסיכון בשכונות העוטף, 75% מהילדים מתחת לקו העוני.
"זה נראה לך הגיוני שביום ירושלים, בחגה של העיר, אלה הנושאים שאנחנו מתעסקים בהם? יש כל כך הרבה בעיות בעיר. מבלי חס וחלילה לפגוע או לזלזל במסקנות המבקר. זה פשוט נראה לי לא הגיוני לדבר על זה. למרות שלמדתי ועוד אלמד את הדו"ח, ואשתדל ליישם את כל מה שצריך לעשות ולתקן. נקווה שהמספרים יצומצמו בהמשך".

כולנו מקווים, כי זה בעצם לטובת כל המדינה, אם תהיה עברית ברמה יותר טובה ולא ברמה של ספרי הלימוד הפלסטינים. אם נתחיל לדבר על כל הבעיות האלו, אז אזרחי מזרח ירושלים יוכלו להשתלב בחברה הישראלית יותר טוב, זה אינטרס משותף.
"אין בכלל ספק שבשנה האחרונה אנחנו משקיעים יחד עם הממשלה מאות מיליוני שקלים בכל מה שקשור למזרח העיר ובמיוחד במערכת החינוך שלה, כשהמטרה שלנו היא להעביר כמה שיותר למערכת החינוך הישראלית. אחרי 52 שנים של אחדות בירושלים, אנחנו יודעים שרק 7% מהתלמידים במזרח העיר לומדים על פי מערכת החינוך הישראלית. אין ספק שיש פה מחדל, אבל עכשיו אנחנו מתקנים אותו, ואני מקווה שנראה תוצאות מהירות וטובות בשנים הקרובות. אני חייב לציין שזה נעשה יחד עם הממשלה, משרד החינוך, שר החינוך והשר לענייני ירושלים. בסופו של דבר כולם עושים הכל יחד כדי להעביר כמה שיותר תלמידים למערכת החינוך הישראלית".

מה הבעיות המיידיות שאתה מזהה כראש עיר חדש?
"קודם כל אני חושב שיש לנו עיר פורחת ומשגשגת. עיר שפניה קדימה. נכון שהצלחנו לבלום את ההגירה השלילית אבל זה לא מספיק. אנחנו צריכים להגיע להגירה חיובית. כדי להגיע לכך אנחנו חייבים לבנות כמה שיותר יחידות דיור בעיר, מה שלא קרה בשנים האחרונות לצערי, וגרם להגירה השלילית".

מדובר בהגירה שלילית של חילונים בלבד?
"ממש לא. הגירה שלילית של כלל התושבים. כל אחד לפי חלקו פחות או יותר באוכלוסייה. אין קשר לחילונים או לחרדים. מה שמקשר בין כולם זה שרובם לא הצליחו להשיג בירושלים דירה. זו הנקודה שבה אנחנו פועלים על מנת להביא כמה שיותר בנייה של יחידות דיור. לצורך כך חתמתי עם משרדי הממשלה ועם מינהל מקרקעי ישראל על הסכם גג לבניית 23 אלף יחידות דיור של דיור בר השגה, שכירות לטווח ארוך ומחיר למשתכן".

למה רק 12 משרדי ממשלה מאוישים, למרות שזו תוכנית מ-2007 אם אינני טועה?
"לצערי הרב יש זליגה איטית וכואבת של משרדי הממשלה מירושלים למקומות אחרים בארץ. בניגוד לחוק ירושלים, ובניגוד לכל ההצהרות שהיו בשנים האחרונות, המצב הולך ומחמיר בנושא הזה. אני אעשה את הכול ואשקיע הרבה מאמצים כדי שהמשרדים יחזרו חזרה לעיר. אין שום סיבה שהם לא יהיו פה. מאז ומתמיד היו את רוב משרדי הממשלה בירושלים".

דיברת מקודם על ירושלים המאוחדת. אולי כדאי לוותר על כל היישובים של העוטף למען אחדות ירושלים?
"דעתי בנושא הזה מאוד ברורה. אין ברירה, חייבים את ירושלים מאוחדת. ירושלים לא מאוחדת זו סכנה ביטחונית לעיר. בסופו של דבר אני בעד איחוד ירושלים. זה עדיין לא אומר שצריך להזניח את מזרח העיר".

אני לא מדברת על המזרח, אני מדברת על היישובים בעוטף, שם יש הזנחה עוד יותר גדולה. יכול להיות שצריך להצטמצם במזרח-מערב ולא ללכת על כל מה שמסביב.
"את מדברת על השכונות שמעבר לגדר. הגדר זה סך הכול משהו מלאכותי. השכונות האלה מלכתחילה שייכות לירושלים ולכן צריך להשאיר אותן ככאלה, שיהיו בירושלים ושיקבלו את השירות שמגיע להן. על זה אנחנו עובדים. בשנה האחרונה המצב השתפר שם בצורה ניכרת, וכך נפעל גם בהמשך".

לסיום, ליברמן עזר לך להיבחר? אתם חברים, הוא חבר של החרדים, אתה הרי אדם דתי-אורתודוקסי. איפה האמת?
"אני חושב שבסופו של דבר ישראל ביתנו לא תמכה בי. ליברמן כחבר אולי תמך בי ועזר במה שהוא יכול היה לעזור, אבל המרחק מכאן ועד לכל מה שנאמר בשבוע האחרון גדול מאוד. העובדה היא שאני ראש העיר ירושלים ונבחרתי ברוב קולות. מכאן והלאה, זה הכל ספקולציות של הבחירות לכנסת".

עריכה: רועי זילברשטין

02/06/2019
הישארו מעודכנים

משה ליאון
משה ליאון  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90