103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

"המשימה שלנו היא להביא עוד מנדט"

צחי הנגבי הודה: "יש בליכוד 7 אנשים, שאני נמנה עליהם, שחושבים שביום שאחרי נתניהו נוכל להתמודד על ראשות המדינה" • מה דעתו על שרה נתניהו?


השר צחי הנגבי (הליכוד) הגיב למעמדה של המפלגה לנוכח כתבי האישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו וסיפר על התארגנות המפלגה לבחירות הקרובות. תחילה פתח בהתייחסות לתקיפות בסוריה וחידד מהם הקווים האדומים של מדינת ישראל. 

"המדיניות הישראלית לא השתנתה. אנחנו לא מתערבים במה שקורה בסוריה אבל הגדרנו שלושה קווים אדומים וכשהם נחצים - ישראל פועלת בין אם היא מודה בכך או בין אם לא. אנחנו מגיבים כשהאיראנים מנסים לבסס תשתיות צבאיות בסוריה. זה נכון שהם לא מפסיקים לנסות להתבסס בסוריה, אך הם לא מצליחים כי ישראל משמידה כל תשתית שהיא מזהה. אנחנו מגיבים לכל תוקפנות סורית, אם נעשית בשגגה או באופן מכוון. ואנחנו מגיבים כשחיזבאללה מקימים תשתיות שעלולות לפגוע בישראל בעימות עתידי. כל דבר שיכול לפגוע ולהוות איום לישראלים - אנחנו דואגים שיעלה בלהבות".

שמעתי את טראמפ מתעצבן אתמול על הבחירות בישראל. היו לו תוכניות גדולות וישראל טרפה לו את הקלפים.
"הוא קרא לנו להתאפס על עצמנו וטען שיש גבול למבוכה ולביזיון. אני חושב שהוא דיבר מלבו של כל ישראלי. כל ישראלי מתוסכל מהעובדה שאנחנו נגררים לבחירות מיותרות ויקרות. זה דבר מקומם".

אם נתניהו היה מוותר על פיזור הכנסת ומאפשר לגנץ להקים ממשלה, הוא היה מצליח? הייתה קבוצה בליכוד שהייתה מצטרפת אליו?
"לעולם לא. אלו אשליות. בשונה ממפלגות אחרות - הליכוד נותן גיבוי למנהיגים שלנו. מנחם בגין הפסיד שמונה פעמים בבחירות עד שזכה לבסוף. גם שמיר מעולם לא הודח למרות שהפסיד. כנ"ל גם נתניהו שהובס בשנת 2006 בבחירות ונותר המנהיג הבלתי מעורער של הליכוד".

יש בליכוד אנשים שרוצים שנתניהו יזוז ממקומו אך לא מבצעים אקט פעיל בהקשר הזה. איך הם לא עושים שום דבר בנושא?
"יש כשבעה-שמונה אנשים בליכוד שמרגישים שבעידן אחרי נתניהו יש להם את האפשרות להוביל את הליכוד ואת המדינה. עם כל הכבוד לאמביציות, הציבור הגדול של מצביעי הליכוד מעדיף אדם שהוכיח את עצמו במשך חמש פעמים כראש הממשלה, ושמוביל את ישראל להישגים. מרידה תיגמר בפיאסקו. כמיליון איש הצביעו לנתניהו בבחירות האחרונות. בגלל הגחמות של ליברמן צריך להחליף את נתניהו? יש לנו משימה אחת – להביא רק עוד מנדט אחד כדי להגיע ל-61 מנדטים".

מאיזה מקום ליברמן פעל?
"אין לי מושג. אני מכיר את אביגדור ליברמן עשרות שנים. הוא תמיד היה טיפוס חידתי וקשה להיזכר במקרים שבהם הוא לא התפטר מהממשלה בשלב זה או אחר, אך לא העליתי על דעתי שהוא לא יאפשר הקמת ממשלת ימין. זה נשמע מופרך".

עודד פורר מישראל ביתנו אמר שאם נתניהו היה משקיע 10% מהזמן שבו חיזר אחרי אבי גבאי לשיחה עם החרדים - הייתה לו היום ממשלה. כל השאר זה ספינים, תירוצים ושקרים.
"הסיפור עם גבאי התרחש בימים האחרונים כשהבנו שהפור נפל וליברמן לא מאפשר הקמת ממשלת ימין ונדרשת חלופה. אני דווקא התפלאתי על הנכונות של החרדים לקבל שוב ושוב את הגחמות שהוצגו להם. הם התקפלו באופן מובהק למרות שלליברמן היו רק חמישה מנדטים".

אתה חושב שצריך לקבל את איילת שקד לליכוד?
"איילת שקד צריכה לחשוב אם היא רוצה לחזור לליכוד. היא לא עשתה צעד בנושא גם אחרי שהפסידה בבחירות. לנו יש את הרשימה שלנו ואי אפשר לשריין בה אנשים, לראש הממשלה היו שני שריונים שהוא ויתר עליהם כדי לאפשר את כניסתו של כחלון. אין אפשרות חוקית לעשות שינויים".

זה לא קשור לעובדה ששרה נתניהו אמרה שהיא לא מוכנה שאיילת שקד לא תהיה בליכוד?
"זה לא קשור. אני חושב שאלו שמועות שווא. הרשימה שלנו עמדה לבחירות לפני חודש וחצי וזכתה באמון עצום. אני מאחל הצלחה לאיילת ולכל אחד אחר במפלגות אחרות".

היה צריך לפטר את בנט ושקד?
"לא הייתה שום דרך אחרת. נוצר מצב תקדימי שבו היו בחירות, נשארה ממשלה שבה השרים הם לא חברי כנסת, שהמפלגות שלהן לא בקואליציה. ובמקביל יש מפלגות שזכו להישג משמעותי בבחירות אך לנציגים שלהם אין ייצוג לא בממשלה ולא בקבינט".

לא פיטרתם את אורי אריאל? הוא באותו מצב.
"כי הוא יצא מהחיים הפוליטיים. אין יריבות בינו לבין הליכוד. כשהיה מדובר בשבועות בודדים אפשר היה להשלים עם התופעה המוזרה הזו, אך ברגע שהסתבר שהולכים לבחירות זה היה נדרש".

עם כל המשקעים הללו יש סיכוי שנתניהו יצליח להרכיב ממשלה? אני נאנחת כשאני חושבת על הבחירות שיבואו.
"ב-17 לספטמבר כל שצריך לעשות הוא לעמוד עשר דקות בקלפי ולהצביע. אנחנו אלה שנצטרך לעבוד קשה. קרה כאן דבר שהזהרנו מפניו בכל מערכת הבחירות. המוני אזרחים עמלו ביום הבוחר והצביעו בבחירות, כעת הקול שלהם נמחק. נקווה שזה לא יקרה שוב".

 

 

עריכה: איתמר זיגלמן

03/06/2019
הישארו מעודכנים

צחי הנגבי
צחי הנגבי  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90