103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

"אין לי שום סנטימנט למפלגה"

חיים רמון על הפריימריז לעבודה: "כבר ב־2004 חשבתי שהיא סיימה את תפקידה ההיסטורי. מי שאחראי לכך הוא אהוד ברק, שהרס את מורשת רבין"


חיים רמון, לשעבר מבכירי מפלגת העבודה, התייחס לפריימריז לראשות המפלגה המתקיימות היום, ולשובו של אהוד ברק לזירה הפוליטית: "חזרתו משרתת את נתניהו", אמר. רמון הביע תקווה כי מי שייבחר לראשות העבודה יתאחד עם מרצ ולא ישתף פעולה עם ברק. "הוא לא יעז לרוץ לבד". 
ורטהיים: "אף אחד לא רואה בו מישהו שמסוגל לנצח את נתניהו".

כשחיים רמון נשאל האם הוא קיבל הצעה מברק, הוא ביטל את השאלה באלגנטיות. אראל הזכיר לו את נאום הלווייתנים בשנות התשעים על מפלגת העבודה. עכשיו אין לווייתנים אלא בקושי סרדינים, אבל בכל זאת.

יש לך סנטימנט קטן למפלגה שגדלת בה? היום הבחירות למפלגת העבודה. מה התחזית שלך?

"אין לי כבר שום סנטימנט. כבר בשנת 2004 חשבתי שהמפלגה סיימה את תפקידה ההיסטורי. מי שחיסל אותה סופית, וראוי להזכיר את זה היום, היה אהוד ברק.

"ב- 2009 ברק הציל את נתניהו וייסד, למעשה, את מלכות נתניהו השנייה. ברק הוא זה שהפיל את אולמרט עוד לפני שהיו המלצות משטרה. הוא חשב שהוא יירש אותו. לאחר מכן הוא הוביל את מפלגת העבודה לתבוסה הגדולה בתולדותיה, עד שהגיע אבי גבאי שהביא 13 מנדטים. היה הסכם עקרוני בין ציפי לבני לבין נתניהו על כך שתהיה רוטציה בדמות שני שליש-שליש, ואז בא ברק, הציל את נתניהו והקים איתו את הממשלה".  

רמון המשיך: "לאחר מכן, כשהייתה סכנה שמפלגת העבודה תפרוש מממשלת האחדות עם נתניהו, הוא פירק אותה והקים את סיעת עצמאות, והודיע בקול גדול שהוא ירוץ איתה לכנסת. בסוף הוא לא רץ לכנסת כי לא היה לעצמאות סיכוי לעבור את אחוז החסימה.

בתוך כך סגל תהה למה כשמדברים על ברק, לורטהיים נוצצות העיניים והדופק שלו עולה. מה יש בברק? ורטהיים לא ענה, אך הזכיר שהמחנה הציוני בכל זאת הצליח בעבר לייצר פער של 6 מנדטים מול הליכוד, אבל רמון הפריך את הדברים: "זאת עוד אחת מהאגדות. המחנה הציוני לקח את המנדטים מתוך הגוש. הגוש קיבל 40 מנדטים ב-2013. חשוב להזכיר את זה כי היום יש שכתוב של ההיסטוריה שהבולשביקים היו גאים בו".

אראל הזכיר בחצי אמירה עוקצנית שכשברק פרש מהעבודה לטובת מפלגת העצמאות היו פעילים ששברו תמונות שלו, אחרים מחאו כפיים, אבל עכשיו בהתמודדות החדשה יש ציפייה, צמא, ערגה.

ורטהיים: אני מרשה לעצמי לומר שאף אחד לא רואה בו מושיע ישראל. רואים את זה גם בסקרים. בניגוד למה שאראל אומר. אולי זה האינטרס שלהם שנראה אותו ככה, כי זה ראש בראש, אבל אף אחד לא רואה בו מישהו שהולך לנצח את נתניהו. מה שרואים בברק זה רטוריקן, מישהו שמסוגל להגיד את הדברים באופן שהרבה אנשים מפחדים או שכחו.

רמון התקומם: "הרטוריקה הזאת משרתת את ביבי, מתי ילמדו? משנת 2013, 2015, 2019 – רטוריקת רק לא ביבי. בא ברק שמכריז על מפלגה חדשה שאנחנו בכלל לא יודעים את שמה ומודיע במשך עשר דקות שביבי מושחת. ומי אומר את זה? האיש שלצווארו תלויה שרשרת גדולה של מעשי שחיתות ועל ראשו קילוגרמים של חמאת שחיתות. והרי זה בדיוק שמה שביבי רוצה. נתניהו רוצה שידברו על שחיתות ולא על הנושאים הקיומיים של מדינת ישאל: עזה, יו"ש. על נושא השחיתות ביבי מנצח כבר שלוש מערכות בחירות" ומוסיף באירוניה: "וברק, ששירת אותו אז, ממשיך לשרת את ביבי עד היום. מי שלא ייבחר במפלגת העבודה, מוטב שיחבור למרצ וישאיר את ברק בחוץ".


ורטהיים: זה משנה מאוד מי ייבחר במפלגת העבודה. אם שמולי/שפיר ייבחרו במודל המשותף ביניהם זה ברור שהם מתחרים על להיות מספר 2 של ברק. ואם עמיר פרץ יזכה, לפי רוב ההערכות, יש פה כבר משחק אחר.
אראל: עמיר פרץ יעמוד על שלו או שבסופו של דבר גם פרץ ייבלע על ידי ברק? כי בסופו של דבר התוכנית של ברק שקופה לחלוטין.

"ברק רצה לעשות את זה בסיבוב הראשון של הבחירות, באפריל 2019. אבל מה קרה? הם לא רצו בו. אבי גבאי האומלל אמר אני לא רוצה להתאבד יחד עם ברק וכחול לבן לא השיבו לו לשיחות טלפון. אז עכשיו הוא מנסה שנית. אני מקווה שמפלגת העבודה ומרצ לא ייפלו בפח. ומהיכרות טובה עם עמיר, אני מעריך שלהיות מספר 2 של ברק, שאני יודע מה הוא חושב עליו, זה לא יקרה. והחיבור הטבעי יהיה של מרצ עם העבודה והם יילכו יחד ולהביא את מקסימום המנדטים, ואז יש לי ספק גדול אם ברק יעז לרוץ לבד.

אתה אומר שאם הוא לא מצליח לעשות חיבור של ריצ'רץ' הוא לא יעז לרוץ לבד.

"הוא יקרא את הסקרים. כשמכריזים על הקמת מפלגה חדשה בזה כבר היא זוכה להכי הרבה מנדטים". הסקרים על מפלגתו של ברק מדברים על שישה מנדטים, מאז הכרזת המפלגה על התמודדות בבחירות הקרובות. 

תראה את נכדתו של רבין, נועה, היא מביעה אמון בברק.

"אני אוהב את נועה ואני לא אגיד מילה רעה על משפחת רבין, אבל אין מישהו שרמס יותר מברק את מורשת רבין. מה הדבר העיקרי שרבין עשה? הסכמי אוסלו. מה ברק עשה ב-93'? בישיבת ממשלה כרמטכ"ל הוא אמר שהסכם אוסלו מלא חורים כגבינה שוויצרית ורבין השתולל. אריה דרעי שרצה להצביע בעד, יוצא להתייעץ עם הרב עובדיה ונמנע מההצבעה, לאחר מכן באוסלו ב' הוא תוקף ורבין משתולל, זה היה זמן קצר אחרי שהוא הצטרף לממשלה, ונמנע בהצבעה". 

רמון הוסיף ואמר: "והכי גרוע, כשברק הפך ראש ממשלה הוא מסתלק מאוסלו ומחליט שלא הולכים על ההסכם, הולכים על הכול או לא כלום. אני יושב לידו ומזהיר שזה ייגמר באינתיפאדה והוא הולך על הכול או לא כלום. ההסתלקות שלו הביאה אח"כ את האינתיפאדה. כלומר, כל מה שרבין רצה ועשה - ברק היה נגד. הוא האיש שרמס יותר מכל את מורשת רבין. נא לא לסלף את ההיסטוריה, לא לשכתב אותה, אני מדבר רק על עובדות".  

עריכה: מעיין פופלבסקי 02/07/2019
הישארו מעודכנים

חיים רמון
חיים רמון  |  צילום: קובי גדעון/פלאש 90