103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

"חייבים להפסיק את הקרקס הזה"

אהוד ברק פתח מבערים, וטען: "אני לא צריך להוכיח שביכולתי להיות רה"מ" • עוד הוסיף: "נתניהו שטף את מוח הציבור" • מפלגת הליכוד הגיבה בחריפות


ראש הממשלה לשעבר ויו"ר מפלגת ישראל דמוקרטית הסביר כיצד הוא מתכוון לשנות את פני המפה הפוליטית בישראל. האם קיימת נוסחה לפיה ניתן יהיה להגדיל את גוש המרכז-שמאל ולחבר את כולם לשלם הגדול מסך כל חלקיו? וגם התחייב: "לאחר הבחירות נקיים פריימריז ונכונן מפלגה דמוקרטית".


"התלבטנו בהרבה שמות למפלגה. למשל עלה השם תמורה, אבל כשאנחנו רצים כנגד אדם שחשוד בשוחד, מרמה והפרת אמנונים, השם הזה יכול להטעות".

ברק הסביר מה הסיכוי להיתכנות חיבור משמעותי בגוש המרכז-שמאל
"הגענו הפעם כדי להשלים את מה שהיה חסר בפעם קודמת. בבחירות הקודמות פעלתי מאחורי הקלעים כדי שהגוש ינצח, אבל הוא לא היה בנוי נכון. הדבר העיקרי שלא הובן בבחירות הקודמות הוא שמה שחשוב הוא הגוש ולא גודל המפלגה. אם גודל הגוש הוא 61, 62, אז הנשיא חייב להטיל את הרכבת הממשלה על המפלגה הגדולה ביותר".

וחלק ביקורת על ההתנהלות בזמן הבחירות ההן
"לא הייתה אנרגיה, היה חסר מיקוד, היכולת להיכנס בין העיניים כדי להביא קולות. והדבר המהותי החשוב הוא למה כל כך חשוב שהגוש ינצח?
כי נתניהו מרסק את הדמוקרטיה הישראלית. הוא תוקף את התקשורת, את ערכי צה"ל ואת מערכת אכיפת החוק, כנגד זה אנחנו מתריסים. המסלול שבו נתניהו מוליך את המדינה בשנים האחרונות הוא מסלול מסוכן לדמוקרטיה. חובתנו, כאזרחים, להיאבק ולהפסיק את הקרקס הזה".

אם מחר ראש הממשלה יתפטר? האם תצאו מההתמודדות?
"אם הוא יתפטר, מצבנו יהיה טוב יותר. היועץ המשפטי יכול להפסיק את כהונתו באבחת החלטה אחת. גם מחליפיו בימין מצויים במדיניות שאינה מתאימה למדינת ישראל. אני מקבל ומוכן להתחבר עם כל מי שמאמין בארבעה דברים: ביטחון מעל הכול. שלמות העם ואחדותו לפני שלמות הארץ. הכרזת העצמאות היא הבסיס לערכי חוקת מדינות ישראל והדבר האחרון: הישגי המדינה הם של האזרחים ומגיע להם ליהנות מהפירות".

מי הפוטנציאל המיידי ש'ישראל דמוקרטית' צריכה להתחבר איתו?
"אני לא עוסק בדירוגים. לא חשוב לי הסדר. אני מקווה ומאמין שיווצרו חיבורים רחבים שידברו עם כחול לבן, מעל הראש של כחול לבן, אולי כחול לבן תוכל להצטרף לחבור כזה. והדבר החשוב הוא לא לבזבז אף טיפת אנרגיה בתוך הגוש. חשוב שהגוש יהיה גדול וחשוב להעביר אנשים מהצד השני וזה לא קורה כשמתעסקים בהתכתשות פנימית".

האם תתעקש להיות מספר אחד בחיבור כזה?
"זאת שאלה שיכולה להוות מכשלה לחיבור כזה. אין לנו תנאים מוקדמים ואנחנו מתכוונים לרוץ בכל מקרה".

מה מהות הדמוקרטיה במפלגתו החדשה אם אין בהן בחירות פנימיות, פריימריז, והצהיר:
"אני מתחייב שאחרי הבחירות אעשה פריימריז. בהחלט כן. נכון לעכשיו אי אפשר לעשות פריימריז 72 ימים ופחות משלושה שבועות לפני הגשת הרשימות. אבל בהחלט כן".


ראש הממשלה לשעבר יצא נגד ראש הממשלה הנוכחי בשל הדיכוטומיה המפרקת שהוא נוקט בה 

"המילה 'דמוקרטית' קודם כל מפרקת את מה שנתניהו עושה במשך שנים, באמצעות פינקלשטיין המנוח. שנים שממשל נתניהו מפריד אותנו בשאלות: מה אתה קודם - יהודי או ישראלי? אם אתה יהודי אז אתה ימין, אם אתה ישראלי אז אתה שמאל. אם אתה אוהב ערבים אתה שמאל, אם אתה שונא אז אתה ימין.

המסגור הזה הוא מסגור שיפסיד בחירות. אני עונה: אנחנו דמוקרטים. עניין הדמוקרטיה חוצה את החברה איפשהו ליד סמוטריץ' כשימינה ממנו זה כבר משיחי-שקר בגרסה מודרנית. נתניהו נשען על כהניסטים. הוא מנסה לתייג את כולנו כשמאלנים. כל מי שלא מסכים עם נתניהו הוא שמאלן ומשרת את חמאס. את זה אנחנו רוצים לשנות".

"ראש ממשלת ישראל נשען על משיחי שקר"

"כעת ראש ממשלת ישראל לא נשען על הימין הלגיטימי מההתיישבות אלא על משיחי השקר, הם בעיניי מסלפי ומעוותי היהדות, הציונות והישראליות כאחד. הם תופעה מסוכנת. כהניסטים הם לא לגיטימיים והעובדה שנתניהו נשען עליהם – זה מה שצריך לשנות בבחירות האלה.

נתניהו שטף את מוח הציבור. אי אפשר לשנות את המיתוג התת-הכרתי ששמאל הוא לא ראוי.
יש אנשי ימין ישרים שהם דמוקרטיים. יש אנשים ישרים מהמסורת מהמורשת הגדולה הליברלית של ז'בוטינסקי ובגין. לא ככה היום. היום הימין נשען על נתניהו שהוא איש שמשתמש בכל תחבולה כדי להתחמק מאימת הדין. כל מי שלא חושב כמוהו הוא בוגד".


האם אתה בשל לחזור אל תפקיד ראש ממשלת ישראל?
"אני כמעט היחידי שלא צריך להוכיח שהוא יכול להיות ראש ממשלה. אנחנו לא דנים בשאלות אובייקטיביות. אותי זה לא מרתיע לקחת את הגה ההנהגה. כרגע זה לא מעשי ולא רלוונטי".

מהליכוד נמסר בתגובה: 
"מוטב שאהוד ברק, ראש הממשלה הכושל בתולדות המדינה, יסביר לציבור מה עשה במסיבות של חברו הטוב ג'פרי אפשטיין שהואשם היום בסרסור קטינות - ועבור מה קיבל ברק מקרן וקסנר, שאפשטיין היה נאמן שלה, 2.3 מיליון דולר".


עריכה: מעיין פופלבסקי

 

07/07/2019
הישארו מעודכנים

אהוד ברק
אהוד ברק  |  צילום: פלאש90