103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

"בטוח שאצליח להביא קולות מהימין"

ברק טען: "נתניהו נשען על כהניסטים" • בהמשך נמנע מלתקוף את יו"ר כחול לבן על אף דבריו נגדו, ואמר: "המשימה שלנו היא להביא לאיחוד"


אילה חסון שוחחה עם אהוד ברק, יו"ר ישראל דמוקרטית, לאחר שיו"ר כחול לבן תייג אותו אמש ('חדשות 12') כאיש שמאל. ברק: "המשימה שלנו היא להביא לאיחוד בגוש המרכז-שמאל, ולא להתכתשות פנימית. אני בטוח שאוכל להביא קולות מהימין". לדבריו, אלמלא נתניהו והכהניסטים שהוא נשען עליהם, הוא לא היה חוזר לפוליטיקה כלל. 

אמש ב'חדשות 12' גנץ תייג אותך כשמאל, ואמר שמשום כך הם לא חוברים אליך. האם אתה שמאל? האם זה מה שמונע את האיחוד?
"אני לא פרשן של גנץ ואני מאחל לו הצלחה. המשימה שלנו היא להגיע לאיחוד, ובמיוחד למנוע השקעת אנרגיה בגוש השמאל כדי להכפיש ולהוריד אחד את השני. החוק בישראל קובע שגודל הגוש הוא זה שחשוב ולא גודל המפלגה. אילו לגנץ היו 61 בגוש, הנשיא היה חייב, ולא זכאי, לתת לו את המושכות.
"אי ההבנה הזאת הביאה לכך שלמרות ההישג יוצא הדופן של כחול לבן לא הושג שינוי שלטון במדינה. כששואלים אותי אם אני שמאל אני עונה שאני דמוקרט".

ידוע שנתניהו מתייג את השמאל כסמול, והפך זאת למילת גנאי. אבל זה שאתמול גנץ השתמש באותה שפה, זה היה מפתיע.
"אני מציע לכולם לאמץ את ההגדרה שאנחנו דמוקרטים. כחול לבן היא דמוקרטית וגם חלקים גדולים בימין הם דמוקרטים, הבעיה היא שנתניהו נשען על הקבוצה היחידה שאיננה דמוקרטית. חלק מתרגיליו וזיגזוגיו נשען על כהניסיטים. אני זוכר את יצחק שמיר, איש שהערכתי באופן עמוק, הוא היה קם ויוצא מהמליאה כשהם עלו לדבר. אלה האנשים שהיום הם המשענת של נתניהו. הם אלה שלא ראויים".

עמיר פרץ אמר שמי שעתיד לעמוד בראש הגוש שיורכב הוא מי שיהיה מסוגל להביא קולות מהימין. אתה מסוגל לזה?
"אני בטוח שאני יכול להביא קולות מהימין. מי שצריך לעמוד בראש הגוש הוא מי שיביא את התוצאות הטובות ביותר. אבל המכניקה הזאת מיותרת כרגע ותתברר מאליה בהמשך".

אבל הזמן קצוב. בעוד 21 יום צריך להגיש רשימות, אתה הרי רוצה להביא את השינוי. אולי הציבור לא יתגמל אותך על עבודתך הקשה בניסיון לחבר את הגוש. 
"אם הייתי יודע בביטחון מוחלט שנתניהו וחבר מרעיו הכהניסיטים מורדים מהנהגת המדינה ואנחנו חוזרים להיות חברה דמוקרטית, ציונית ונאורה, לא הייתי נכנס לזה. אבל כרגע לא מתגבש גוש שמפסיק את הריבים בתוכו, ובקמפיין הבחירות האחרון לא הייתה מספיק אנרגיה ולא היו תוכניות פעולה ממשיות.

"עומד בראש המדינה אדם שכאשר עומד למינוי מפכ"ל או ראש מוסד או יועץ משפטי הוא שואל אותו האם תהיה נאמן לי? ואם המועמד עונה את התשובה היחידה האפשרית: אהיה נאמן למדינה, הוא פוסל אותו. זה כבר קרה".

האם אתה חושב שמה שהכריע את בחירתו של ראש המוסד יוסי כהן היא נאמנות או כישרונו?
"יוסי כהן הוא איש רב זכויות. תמיד יש יותר ממועמד אחד שראוי לתפקיד. במפלגה שלי יש את יאיר גולן, איש אמיץ בשדה הקרב ואמיץ באופן אזרחי שאמר בטקס אזרחי דבר שיש בו מן האמת על תהליכים שהתרחשו כאן או באירופה לפני תשעים שנה. גולן, במדינת ישראל 2019, נעצר סיכויו להתמנות לרמטכ"ל. אני לא מקבל את זה". 

עוד אמר יאיר גולן שהוא מעריך את נתניהו וסומך עליו.
"לנתניהו יש גם זכויות וגולן הבחין בחלק מהן. אבל השלילי אצל נתניהו גובר על החיובי, הוא מוקף היום בחבורה של ניר חפץ, שלמה פילבר, ארי הרו. כולם עדי מדינה. כולם (היו) בתוך פעילויות חמורות. אני גם לא מתלהב מאוכפי החוק האחרים".

ראית את הסרטון עליך שהוציא נתניהו?
"אלה ארבעה סרטוני ליצנות. הוא ניסה לספר לציבור שכתב הפלילים של ערוץ 12 (גיא פלג, מ.פ.), שנתניהו עצמו הדליף לו ידיעה קטנה, ושעה אחרי שהוא הדליף את זה הוא התנפל עליו בתואנה של פייק ניוז ואיך בזבזו רבע מיליארד שקלים על החקירה. הוא נתפס בקלונו. אבל מי מדבר? אדם שחשוד שנתן שוחד של 1.8 מיליארד שח לאלוביץ כדי לקבל כיסוי אוהד בוואלה. שלדון השקיע מיליארדי שקלים כדי לתת לו ביביתון, עיתון תעמולה לטובתו. אנחנו מכירים את הבחישות בערוץ 10, בתאגיד, ניסיון להשחית את גל"צ והתערבות רציפה של מי עורך מי מגיש"

כשאתה היית ראש ממשלה לא עסקת בענייני תקשורת?
"עסקתי מעט מאוד. לעיתים בלי הצלחה, על חלק מזה אני מצטער, לא הבנתי בעת ההיא כמה זה חשוב"."קרן וקסנר? הכול תקין ומדווח כחוק. לא אני צריך לתת הסברים"


נתניהו מבקש ממך לתת הסברים על קרן וקסנר.
"אני נותן ייעוץ ומבצע מחקרים ונותן הרצאות. השירותים שלי מאוד יקרים ומי שרוצה אותם יודע מה הוא מבקש ויודע מה הוא מקבל. יש גורמים ששילמו לי הרבה יותר כסף בעד הרבה פחות עבודה. כל ספק שירות אחראי לדיסקרטיות מול מבקש השירות. לא אני צריך לתת תשובות".

אין שום דבר לא תקין בכסף הזה?
"הכול פשוט. אלה יחסי גומלין שבין מספק שירות לבין מבקש שירות, כל דולר מדווח, הכול על פי דין. אין כלום. ומי עושה את זה? אדם שלפני ארבעה חודשים, כשמבקר המדינה כשהוא פתח את הצהרות ההון שלו (של נתניהו, מ.פ.) הוא מצא שם דברים פליליים. דיווחי שקר לרשויות המס, זה מעלה חשד כבד שגם בפרשת הצוללות מופיע עניין של בצע כסף, חלילה".

אם לא תצליח לייצר חיבורים, האם תתמודד בבחירות הקרובות?
"נתמודד בכל מצב ובכל דרך עד ליום הבחירות. מה יקרה אחרי הבחירות – נגלה יום אחרי, ב-18 בספטמבר. בשום מצב לא נשב עם נתניהו". 

מהליכוד נמסר: "אהוד ברק מברבר את עצמו לדעת במקום להשיב על שאלה אחת פשוטה - על מה הוא קיבל 2.3 מיליון דולר מקרן וקסנר ומה עשה בביתו של המממן העיקרי שלה, הפדופיל אפשטיין, שהואשם בסרסור קטינות בנות 13".  


עריכה: מעיין פופלבסקי

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

09/07/2019
הישארו מעודכנים

אהוד ברק
אהוד ברק  |  צילום: פלאש90